Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt Wyjazdy na F1

środa, 2 stycznia 2019

TOP-10 Roberta Kubicy w 2018 roku - Wydarzenia i cytaty

Robert Kubica podsumowanie roku 2018 F1 Williams
Czas na tradycyjne podsumowanie TOP-10 Roberta Kubicy w minionym roku. W pierwszej części najważniejsze wydarzenia, które sprawiły, że był możliwy powrót Polaka do Formuły 1 oraz cytaty Roberta i o Robercie, wypowiedziane w trakcie dokonywania się tego powrotu. Oczywiście jest to moje, subiektywne zestawienie.

Wydarzenia


10. Roszady

Daniel Ricciardo podejmuje szokującą dla wszystkich decyzję i przechodzi do Renault. Uruchomi to lawinę zmian w Red Bullu (Gasly za Ricciardo), Toro Rosso (Kvyat za Gasly), Renault (Ricciardo za Sainza), McLarenie (Norris za Alonso, Sainz za Vandoorne), ale jednocześnie zablokuje zmiany w Force India i Williamsie w sezonie 2018.

9. Ferrari

Robert Kubica otrzmyje w listopadzie ofertę bycia kierowcą symulatora Ferrari. Daje mu ona komfort psychiczny pozostania w F1, gdyby nie wyszło z Williamsem. Po raz trzeci nie dochodzi do tej współpracy, mimo gotowych dokumentów.

8. Bez WEC 

Robert Kubica odrzuca propozycję jazdy w WEC. Polak mówi, że chce w pełni skoncentrować się na pracy w Williamsie. Ginettę zespołu CEFC TRSM Racing trapią problemy techniczne i ostatecznie nie bierze udziału w pierwszej rundzie sezonu.

7. W padoku

Robert Kubica wraca do padoku Formuły 1 i wbija się do świadomości widzów F1 - jest pokazywany przez realizatora, jego historia jest przypominana przez media związane z F1, a Robert ponownie zyskuje swoją pracą i wypowiedziami sympatię kibiców.

6. Stroll odchodzi

Lawrence Stroll przejmuje mające kłopoty finansowe Force India. Staje się pewne, że z Williamsa odejdzie jego syn, Lance.5. Powrocik Roberta

Po raz pierwszy od 7,5 roku Robert Kubica bierze udział w oficjalnej sesji weekendu wyścigowego Formuły 1. W pierwszym treningu przed Grand Prix Hiszpanii przejeżdża 24 okrążenia, uzyskując 19. czas. Za nim jest Lance Stroll.

"To była trudna sesja z bardzo trudnym balansem. Coś, czego w sumie oczekiwaliśmy, ale nie w aż takim stopniu. To był dla mnie szok. Mimo to czułem się całkiem komfortowo choć trudno mówić o komforcie przy tak złym balansie i tak trudnych warunkach. Myślę, że wykonałem to, o co byłem proszony i jestem zadowolony z mojej dyspozycji. Wiem, że byłem 19. ale czasem trzeba zdać sobie sprawę, że są inne priorytety i mimo że warunki i balans samochodu były bardzo, bardzo trudne, udało mi się pojechać dobrze. Czułem się jednak zażenowany gdy prowadziłem ten samochód ponieważ był tak trudny i tak wolny w niektórych miejscach. Nie mogliśmy zrobić więcej" - mówi po treningu Robert Kubica.

"Po pierwsze, chciałbym pogratulować Robertowi jego pierwszej oficjalnej sesji podczas weekendu wyścigowego od kiedy opuścił sport w 2010 roku. Wykonał fantasytczną pracę dla nas dziś i to zasługa jego determinacji i charakteru, że oglądamy jego powrót do F1. Przykro mi jedynie z powodu samochodu, który daliśmy mu w pierwszym treningu, który był ekstremalnie trudny w prowadzeniu. Zrobił co mógł by dostarczyć nam przydatny feedback. Ogólnie nie był to dla nas dobry dzień" - ocenia Paddy Lowe.

4. Wsparcie

Orlen decyduje się wesprzeć Roberta Kubicę w walce o fotel w Williamsie w 2019 roku i zapewnia Polakowi wyższe wsparcie finansowe.

3. Jazdy

Przydatny feedback, realizacja planów, dobre tempo i bezproblemowe pokonywanie kolejnych kółek. Robert Kubica bardzo dobrze prezentuje się podczas swoich występów w bolidzie Williamsa, przyzwyczajając się jednocześnie do nowoczesnej Formuły 1. Rozwiewa on wątpliwości co do swojej sprawności i możliwości jazdy bolidem Formuły 1.

2. Rezerwa 

Mimo wyrolowania przez Williamsa, Robert Kubica przyjmuje ofertę bycia kierowcą rezerwowym tej ekipy. Zapewnia sobie tym samym powrót do oficjalnego weekendu wyścigowego poprzez uczestnictwo w 3 pierwszych treningach. Oprócz tego będzie testował przed i w trakcie sezonu przez 6 pełnych dni. "Bardzo cieszę się, że dołączam do zespołu Williamsa jako oficjalny kierowca rezerwowy i rozwojowy w tym sezonie. Czuję, że jestem w najlepszej formie w swoim życiu, ale musiałem włożyć wiele pracy w to, by znaleźć się tu, gdzie teraz jestem. Dziękuję Williamsowi za szanse dane mi dotychczas i za wiarę we mnie. Podobał mi się powrót do padoku Formuły 1 kilka miesięcy temu i teraz będę pracował z zespołem technicznym Williamsa zarówno w fabryce, jak i na torze aby pomóc im w rozwoju FW41 i sprawieniu dużej różnicy w 2018 roku. Jeźdżąc FW36 i FW40 chcę zobaczyć, jak będzie sprawować się FW1 na torze. Będziemy pracować z zespołem żeby zmaksymalizować formę samochodu. Moim głównym celem pozostaje ściganie się w Formule 1 i to ważny krok w tym kierunku. Nie mogę doczekać się początku. Chciałbym podziękować wszystkim wspierającym mnie fanom, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Polscy kibice podążają za mną wszędzie i wspaniale jest widzieć jak wielkie mam od nich wsparcie" - mówi Robert Kubica. Jego kontrakt jest bardzo mocny i gwarantuje mu wejście na pusty fotel w Williamsie.

1. Powrót Roberta 

Robert Kubica zostaje oficjalnie potwierdzony jako kierowca wyścigowy Williamsa 22 listopada w Abu Zabi, gdzie 8 lat wcześniej po raz ostatni uczestniczył w wyścigu Formuły 1. "Po pierwsze, bardzo chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi podczas trudnego okresu mojego życia w ciągu kilku ostatnich lat. To była pełna wyzwań podróż by wrócić do stawki Formuły 1, ale to, co wydawało się niemal niemożliwe, teraz stało się możliwe. Jestem podekscytowany tym, że będę na starcie sezonu Formuły 1 w 2019 roku. Na pewno to była długa droga by dotrzeć do tego punktu. Tym ogłoszeniem kończy się jedno wyzwanie, a zaczyna drugie czyli praca z Williamsem na torze. Nie będzie łatwo, ale ciężka praca i poświęcenie - zarówno moje, jak i George`a sprawią, że spróbujemy pomóc zespołowi być w lepszej formie i podnieść pozycję w stawce. Ten rok był trudny, ale wiele się nauczyłem i chciałbym podziękować Sir Frankowi Williamsowi i Claire za tę szansę. Powrót do stawki Formuły 1 w przyszłym sezonie będzie jednym z największych wyzwań mojego życia i jestem pewien, że ciężka praca i poświęcenie będą w stanie zmotywować zespół by osiągać dobre rzeczy wspólnie. Dziękuję ponownie wszystkim, którzy mnie wspierali i wierzyli we mnie. Będę znów w stawce za kierownicą bolidu Formuły 1 i nie mogę doczekać się ponownego ścigania" - mówi Robert Kubica.


Cytaty


10. "Polscy fani są niesamowici. Śledzili mnie nie tylko w wyścigach, ale też w rajdach, w deszczu i śniegu... Nie jestem medialny i żyję w cieniu, ale oni dawali mi uśmiech. Do zobaczenia na torze" - Robert Kubica dla TVP podczas prezentacji Williamsa.

9. "Wszystkim zależy, żeby Williams dobrze sobie radził, ale można to osiągnąć jedynie dobrym połączeniem doświadczenia z tym, co niesie przyszłość. Potrzeba właściwej chemii między kierowcami. F1 to nie szkoła, trzeba kierowców, którzy będą w stanie pomóc również poza wyścigiem" - Mark Webber o sytuacji w Williamsie.

8. "Poziom myślenia sam się ocenia" - Robert Kubica dla Eleven Sports o wypowiedzi Jecquesa Villeneuva o sabotowaniu przez Polaka bolidu Williamsa.

7. "Uważam, że jest parę osób, znam parę osób, których nie ma teraz już w Formule 1, a które po tym, co zrobiłem, dałoby mi szansę. Ale to jest też kwestia charakteru, patrzenia dalej, a nie zatrzymywania się. Moja sytuacja nie jest codzienna. I trzeba popatrzeć na to bardziej dalekosiężnie dalej niż na moją rękę" - Robert Kubica dla Przeglądu Sportowego w maju 2018.

6. "Wiem, czego potrzeba by być dobrym kierowcą Formuły 1 i będę się starał być jak najlepszym. Wiem na co mnie stać. Trzeba patrzeć w przyszłość. Jako kierowca będę szukał dojścia do poziomu, w którym byłem dawniej. Codziennie będą nowe wyzwania - zarówno na torze, jak i poza torem. Williams jest w takim miejscu, że większą fabrykę mamy do zrobienia w fabryce niż na torze. Do pewnego stopnia mogę w tym pomóc" - Robert Kubica po ogłoszeniu kontraktu na 2019 rok.

5. "Może tak ma być, że wydaje się, że nic się nie dzieje, a może wydarzy się więcej" - Robert Kubica dla Eleven Sports.

4. "Są tacy, którzy patrząc na Roberta, mówią, że to nie może się udać. A udaje się i ja to wiem, choć nie wiem, jakim sposobem" - Rob Smedley o jeździe Roberta Kubicy.

3. "Nie chcę do niczego zmuszać. Powrót ma być nagrodą za długą drogę, którą przebyłem. To ma dotyczyć środowiska i ludzi, z którymi pracuję" - Robert Kubica w październiku.

2. "Wiedziałem, jaki czas uzyskał Sirotkin i kiedy zobaczyłem swój, byłem zdumiony. Po trzech okrążeniach zrozumiałem, że wszystko wygląda tak, jak wcześniej, jakby moja przerwa trwała tylko kilka miesięcy" - Robert Kubica o testach z Renault.

1. "Mam nadzieję, że mój powrót został tylko odłożony o kilkanaście miesięcy" - Robert Kubica dla TVP podczas oficjalnego składu Williamsa. Luty 2018.

Brak komentarzy: