Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Wyjazdy na F1 Nasza historia Współpraca/Reklama

środa, 28 listopada 2018

Kubica wykonał plan - podsumowanie testów w Abu Zabi [Aktualizacja]

testy opon Robert Kubica F1 Abu Zabi Williams
Wyniki dzisiejszych jazd


Robert przez zdecydowaną większość dnia jechał na oponach na nowy sezon, uzyskując czas 1:44,2. Na ostatni stint założył opony hipermiękkie z sezonu 2018 i uzyskał na nich czas 1:40.265. Prawie 1,5 sekundy lepszy wynik na tych samych oponach uzyskał George Russell.

Nie można jednak wysnuwać żadnych porównań na podstawie tych czasów, bowiem kierowcy, mając zapewniony angaż w przyszłym sezonie, mogli skupić się wyłącznie na celach zespołu, nie musząc nikomu nic udowadniać. Dlatego polecam ignorowanie głośnych tytułów prasowych, powstających na bazie tabel z czasami. Chodziło o sprawdzenie i porównanie opon, a nie sprawdzanie osiągów bolidu.

Tym, co może martwić - choć ani George Russell ani Robert Kubica nie zwracali na ten fakt uwagi - jest dość skromna liczba okrążeń przejechana przez Williamsa - prawie 120 mniej od lidera tej klasyfikacji, McLarena. Być może jednak taki był właśnie harmonogram pracy ekipy z Grove.

Tak natomiast przedstawiają się dystanse pokonane przez poszczególne ekipy - Williams przejechał najkrótszy dystans ze wszystkich ekip:
McLaren 285 okrążeń
Mercedes 263
Red Bull 260
Renault 257
Force India 245
Sauber 230
Toro Rosso 205
Ferrari 202
Haas 171
Williams 168


Zbiorcze wyniki testu przedstawiają się następująco:

Wypowiedzi


"Tak, jak wszystkie zespoły, pracowaliśmy nad tym, by poznać nowe opony i poszczególne mieszanki. Dziś nie jeździliśmy na starych oponach więc nie mamy właściwego porównania. Pracowaliśmy nad rokiem 2019, próbując wycisnąć maksimum wiedzy z tego testu. Nie porównywaliśmy opon na 2018 z oponami na 2019 tylko skupiliśmy się na specyfikacji na rok 2019. Odczucia są nieco inne" - powiedział Robert Kubica, cytowany przez Soy Motor. Polak widzi różnice między mieszankami i wierzy, że nastąpi poprawa w zarządzaniu temperaturą opon w przyszłym sezonie.

"Na pewno będzie poprawa, jednak nie spodziewałbym się jej wielkiej skali. Niektóre mieszanki są bliższe obecnym oponom, niektóre dalsze" - dodał Robert.

Kubica przejechał dziś 56 okrążeń, a jego najdłuższy stint liczył 14 okrążeń.

"Realizowaliśmy nasz program i teraz będziemy analizować jego rezultaty - spotkamy się z inżynierami, spojrzymy na dane, które dostarczy nam Pirelli i wtedy zaczniemy pracować nad przyszłym rokiem" - stwierdził Robert, który był zadowolony z odczuć za kółkiem.

"Byłoby lepiej mieć jeszcze jeden przejazd, ale skupiliśmy się na poszczególnych punktach i udało się w 100% zrealizować nasz plan. To pozytywne i teraz musimy analizować nasze odczucia z testu" - dodał Robert.

Zapytany o podobieństwa do testu z ubiegłego roku, odpadł: "Nie było dużych różnic, jechałem podobnie jak w zeszłym roku, a najważniejszą różnicą było to, że w ubiegłym sezonie nie było pewne czy pojadę w barwach zespołu, a teraz już taką pewność mam. Byliśmy w stanie skupić się na kilku rzeczach i nasz program był inny niż w ubiegłym roku".

Robert przyznał także, że ekipa analizuje, co poszło nie tak w Grand Prix Abu Zabi, gdyż to pomoże to rozwinąć auto na 2019 rok.

"Jesteśmy w takiej pozycji, że najpierw musimy skupić się na głównych problemach tego weekendu i to może nam trochę pomóc w zimie. Teraz jako kierowcy niewiele możemy pomóc, ale gdy tylko auto zacznie jeździć, zobaczymy mocne punkty auta i rzeczy, które można jeszcze poprawić" - zapowiedział Kubica.

Aktualizacja


Williams na swojej stronie internetowej zamieścił podsumowanie testów w Abu Zabi. Co ciekawe, wypowiadają się w nim jedynie kierowcy. Przy okazji poprzednich testów, mogliśmy czytać również wypowiedzi Paddy Lowe`a.

"Skupienie się na oponach Pirelli na sezon 2019 było bardzo ważne by zrozumieć, jaka jest różnica pomiędzy mieszankami, jeżeli jakakolwiek jest. Testy odbywały się w bardzo gorących warunkach, a zimowe testy przed sezonem będą zupełnie inne. Przeszliśmy przez program realizowany przez dwa dni, a teraz siądziemy z chłopakami i George`m by zdecydować o oponach na zimowe testy i pierwsze cztery wyścigi. Dodatkowo to była dobra okazja bym wrócił do samochodu, sprawdził różne mieszanki i rozgrzał mięśnie zanim zaczniemy ładować baterie podczas przerwy zimowej. Zima będzie długa i będziemy przygotowywać się przez ten czas do nadchodzącego sezonu. Pracowało mi się dobrze z George`m, jest bardzo miłym gościem i mamy dobrą współpracę, co jest kluczem dla całego zespołu. To byl dobry test i czekam na sezon 2019" - powiedział Robert Kubica.

"Jestem bardzo zadowolony z tego, jak poszedł mój pierwszy test z Williamsem. Ogólnie byl bardzo pozytywny. Fantastycznie było poznać wszystkich i zacząć rozumieć to, jak działa zaspół i jeździ samochód. Byłem pozytywnie zaskoczony samochodem i moimi odczuciami i myślę, że wykonaliśmy dobre kroki przed sezonem 2019. Test opon był korzyścią dla zespołu, zebrali dobre informacje, które przydadzą się przed testami i pierwszymi wyścigami. Praca z Robertem była naprawdę świetna, ma dużą wiedzę inżynieryją ze swoich poprzednich doświadczeń. Wierzę, że możemy dać pozytywny efekt zespołowi byśmy podążali we właściwym kierunku jeżeli chodzi o prędkość. Nie ma czasu na odpoczynek w najbliższych tygodniach, będziemy bardzo zajęci uczestnictwem w takich eventach jak Autosport, BRDC czy eventem Mercedesa. Dodatkowo w Grove czeka nas sporo pracy z Williamsem w ramach przygotowań do sezonu 2019 byśmy byli pewni, że jesteśmy przygotowani do testu" - dodał George Russell.

Brak komentarzy: