Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt Wyjazdy na F1

wtorek, 1 maja 2018

Kubica pojedzie w środę podczas testów w Barcelonie!

Robert Kubica Williams F1 testy Barcelona
16 maja w środę Robert Kubica zasiądzie za sterami bolidu FW41 w ramach testów "dla młodych kierowców" na torze w Barcelonie. Polak dostanie cały dzień jazd. We wtorek jeździł będzie Oliver Rowland, który niedawno został ogłoszony oficjalnym młodym kierowcą ekipy.

Testy w Barcelonie


Będzie to pierwszy pełny dzień testów Roberta od testów na torze Hungaroring z zespołem Renault. Williams zdecydował się dać Kubicy jazdy zarówno w piątek przed Grand Prix Hiszpanii, jak i w środę by lepiej przetestował poprawki aerodynamiczne i wyczuł zachowanie opon.

"To świetny i profesjonalny kierowca i jestem pewien, że mimo że nie był w bolidzie przez parę miesięcy, to od razu będzie miał tempo i będzie wykonywał swoją pracę. Mamy niesamowicie napięty harmonogram z nim w piątek przed Barceloną i później będzie go kontynuował podczas testu po grand prix. Nasz program naprawczy będzie kontynuowany, a Robert będzie odgrywał w nim bardzo ważną rolę" - powiedział Rob Smedley o jazdach Kubicy.

Sam Polak jest świadom zadania, jakie przed nim stoi.

"Jest to wyjątkowe ponieważ będzie to super trudne zadanie, które stawia mnie w bardzo niekomfortowej sytuacji. Nie siedziałem w bolidzie od 3 miesięcy, auto się zmieniło, a ja będę miał tam pracę do wykonania. Nie płacą mi za bycie 3 dziesiąte, 5 dziesiątych szybszym" - powiedział Polak dla Eleven Sports.Opony na Hiszpanię


Większość ekip zdecydowała się na zabranie 3 kompletów opon pośrednich, 3 lub 4 kompletów opon miękkich i 6 lub 7 kompletów opon super miękkich. Wyjątkiem jest Williams. Lance Stroll będzie miał 3 komplety opon pośrednich, 1 komplet opon miękkich i 9 kompletów opon super miękkich.

Jeszcze bardziej agresywny układ będzie miał Sergey Sirotkin - przypomnijmy, że to właśnie z jego alokacji opon będzie korzystał Robert Kubica podczas pierwszej serii treningowej. Rosjanin na cały weekend będzie miał 2 komplety opon pośrednich, 1 komplet opon miękkich oraz aż 10 kompletów opon super miękkich.

Czy oznacza to, że właśnie zachowanie opon super miękkich będzie badał Robert Kubica w pierwszej sesji? Być może, gdyż wiemy, że auto Williamsa miało problemy na najbardziej miękkich mieszankach w poprzednich wyścigach, a najlepiej sprawowały się opony miękkie.

Oto pełna alokacja opon dla kierowców na Grand Prix Hiszpanii:


Zmiany techniczne w F1


Dziś FIA ogłosiło dziś zmiany w przepisach technicznych dotyczących budowy bolidów Formuły 1. Mają one sprawić, że wyprzedzanie będzie łatwiejsze, bo auta będą mogły jechać bliżej siebie bez dużych strat w chłodzieniu i aerodynamice.

Co się zmieni przede wszystkim?

- Uproszczeniu ulegną przednie skrzydła

- Uproszczony i powiększony zostanie wlot powietrza do hamulców przednich

- Szersze będzie tylne skrzyło aby jeszcze pogłębić efekt DRS

Za tymi zmianami były jedynie 4 z 10 zespołów Formuły 1, ale FIA, F1, sponsorzy i promotorzy przegłosowali pozostałe 6 ekip.

Zmiany w relacjach


Liberty Media ogłosiła również dziś, że 10 ostatnich wyścigów tego sezonu będzie miało dodatkowe transmisje na Twitterze. Nie będą to oczywiście transmisje z wyścigów, ale zobaczyć będzie można wywiady tuż po sesjach czy dodatkowe wejścia Willa Buxtona.

Niestety, jest również jedna mniej popularna decyzja w ostatnich dniach - zrezygnowano z wywiadów na podium tuż po zakończeniu wyścigu.

Jako ciekawostkę ze świata F1 mogę jeszcze dodać, że F1 zastrzegło sobie prawa do nazwy... "Shoey" czyli zwyczaju wypijania szampana z buta, kultynowanego w F1 przez Daniela Ricciardo.

Brak komentarzy: