Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt Wyjazdy na F1

czwartek, 5 kwietnia 2018

Historia występów Roberta Kubicy w Grand Prix Bahrajnu

To Sakhir to jedno z najbardziej wyjątkowych obiektów dla Roberta Kubicy. Polak w Bahrajnie debiutował i osiągał historyczne rezultaty. Były jednak również słabe czy kontrowersyjne występy, a także niezwykle nietypowe zdarzenie. Jak radził sobie w poszczególnych wyścigach? Zobaczcie podsumowanie.

Tradycyjnie zaczynamy od okrążenia toru z Robertem...


Debiut

Grand Prix Bahrajnu rozpoczynało sezon 2006 Formuły 1. Było to pierwszy sezon Roberta, w F1, który zaczynał jako kierowca testowy Formuly 1. W swojej pierwszej w życiu sesji treningowej F1 Robert wykręcił najlepszy czas po przejechaniu 20 okrążeń. W drugiej sesji był 10. W trudnych warunkach pokazał swoją szybkość.

Rok 2007

Rok później Robert, już jako podstawowy kierowca BMW Sauber, był w treningach 7., 3. i 4. W kwalifikacjach uzyskał 6. czas. Wyścig rozpoczął dobrze i utrzymał miejsce, ale miał też nietypowy problem - otwartą klapę wlewu paliwa. Pierwsza seria zmian opon i tankowań nie przyniosła Robertowi zmiany pozycji, podobnie jak druga. Po dobrej i solidnej jeździe, Robert dowiózł 6. pozycję do mety.

Rok 2008

W swoim najlepszym sezonie w karierze, Robert GP Bahrajnu zaczął od 7., 5. i 7. pozycji w treningach. A kwalifikacje? W nich Robert Kubica pokazał swoją klasę i zdobył pierwsze w karierze pole position!


Oto wyniki tej sesji:

Przejedźmy się z Robertem:
W wyścigu bolidy Ferrari w rękach Felipe Massy i Kimiego Raikkonena były znacznie szybsze od aut BMW Sauber. Felipe wyprzedził Roberta na starcie:


Później Polaka wyprzedził też Kimi Raikkonen


Robert jechał szybko i bezbłędnie, ale wystarczyło to "tylko" na 3. miejsce, 3,5 sekundy przed Nickiem Heidfeldem.


Po tym wyścigu Robert awansował na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.


Rok 2009

W tym sezonie bolid BMW Sauber był jednym z najwolniejszych, a w treningach Robert zajmował 3., 17. i 7. miejsce. Kwalifikacje ukończył na 13. pozycji. Niestety, wyścig zakończył się najgorszym wynikiem w karierze Kubicy wśród tych ukończonych. Taki wynik był m.in. wynikiem kolizji na pierwszym zakręcie z Nickiem Heidfeldem, po której obaj kierowcy musieli zmienić przednie skrzydła. Niestety, straty były zbyt duże by dało się je odrobić. Kubica ukończył wyścig na 18. miejscu, a niżej - 6 sekund za Robertem - był tylko Heidfeld.

Rok 2010

Pierwszy sezon w nowym zespole Robert rozpoczynał właśnie w Bahrajnie, gdzie w treningach był 3., 15 i 8. W kwalifikacjach Robert uzyskał 9. czas, ale start - również ze względu na drobną awarię w bolidzie Marka Webbera - nie poszedł po myśli Kubicy, którego kontakt z Adrianem Sutilem kosztował spadek na koniec stawki.


Po wyprzedzeniu trzech rywali Robert wykonał pierwszy postój i dzięki dobrej strategii wyprzedził kolejnych kierowców. Po udanych manewrach na de la Rosie i Buemim, Robert awansował na 11. pozycję i właśnie na tym miejscu zakończył rywalizację.

Z torem Sakhir wiąże się jeszcze jedno bardzo ciekawe zdarzenie Roberta Kubicy. Podczas testów znalazł w kokpicie... telefon komórkowy, zostawiony przez jednego z mechaników. Zobaczcie:
Brak komentarzy: