Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt Wyjazdy na F1

sobota, 25 listopada 2017

Lowe chwali Kubicę i mówi o terminie podjęcia decyzji [Aktualizacja poniedziałek 5: Kubica już na torze w barwach Williamsa]

Szef techniczny Williamsa, Paddy Lowe, powiedział, że nadal trwa ocena kandydatów na przyszły sezon i właśnie po to Robert Kubica będzie testował w przyszłym tygodniu w Abu Zabi. Polak podczas poprzednich testów spisywał się dobrze i Lowe nie spodziewa się większych problemów podczas wtorkowych czy środowych jazd. 

"Robert to imponujący gość. Wszyscy widzieliśmy, jak radził sobie w Formule 1 w przeszłości. Jest świetnym kierowcą, bardzo profesjonalnym, oddanym sprawie, entuzjastycznym i bardzo inteligentnym. To bardzo atrakcyjna perspektywa, dlatego bacznie mu się przyglądamy. Jesteśmy w trakcie procesu z Robertem, który jest kwestią sprawdzania czy jego obrażenia będą miały wpływ na jego zdolność do jazdy w Formule 1. To tyle" - powiedział Lowe.

Zdradził on również, że dotychczasowe testy Kubicy z Williamsem wypadły pomyślnie.

"Dotychczas było dobrze, to wszystko, co mogę powiedzieć. Jeździliśmy autem z 2014 roku i nie było żadnych problemów, więc teraz zobaczymy jak pójdzie mu w przyszłym tygodniu i dokonamy naszej oceny. Będzie wykonywał normalny program, po którym będziemy mogli odpowiedzieć na nasze pytania" - dodaje szef techniczny Williamsa.

Lowe mówi, że dla jego zespołu istotne jest dokonanie obiektywnego osądu na Kubicy i nie odwoływanie się do emocji.

"Wielu ludzi podkreśla, jak wspaniale byłoby, gdyby Robert wrócił do Formuły 1. Zobaczymy. Ważne dla nas jest obiektywne robienie tego co musimy. Nadal bierzemy pod uwagę innych kierowców, ale wiemy, jak się spisują ponieważ jeżdżą i mamy wiele danych" - stwierdza Lowe.

Jeżeli chodzi o jazdy Sergeya Sirotkina podczas testów, to Lowe mówi, że mimo że nie pracowali z nim, to jest nową opcją i przyglądają mu się - czy to w krótkiej czy w dłuższej perspektywie.


"Myślę, że to interesujący kierowca. Rozmawiamy z jego menadżerami i podoba nam się jego profil".

Lowe zaznacza, że ogłoszenie decyzji Williamsa na pewno nie nastąpi ani w tym tygodniu, ani w następnym.

Todt wierzy testom


Niestety w ostatnim czasie niektórzy dziennikarze czy nawet byli kierowcy podnosili kwestie bezpieczeństwa, w związku z ograniczeniami Roberta Kubicy. Teraz Jean Todt, prezydent Międzynarodowej Federacji Sportów Motorowych powiedział, że ufa testom medycznym FIA i jeżeli Robert Kubica je zdał, to nie ma żadnych obaw co do bezpieczeństwa związanego z jego powrotem do Formuły 1.

"Mamy ekspertów i jestem pewien, że wszystkie niezbędne kroki zostaną podjęte jeżeli będziemy musieli zmierzyć się z taką sytuacją" - powiedział Todt, zapytany czy są jakiekolwiek obawy dotyczące wystarczającej sprawności Roberta Kubicy.

"Kierowcy przychodzą i odchodzą, choć oczywiście z Kubicą jest inaczej ponieważ powodem, dla którego musiał odejść był bardzo poważny wypadek samochodowy. Przeżył go i wrócił do gry w rajdach. Teraz jest w single seaterach więc czas pokaże, ale oczywiste jest, że mamy standardy sprawdzianów medycznych więc teraz decyzja należy do lekarzy".

Wolff: Kubica zasługuje na szansę


Toto Wolff nie ma wątpliwości co do tego, kto jest faworytem do miejsca w Williamsie w przyszłym roku. Zaangażowany w pozostanie Pascala Wehrleina szef Mercedesa przyznał jednocześnie, że Niemiec ma minimalne szanse na angaż - jeżeli Robertowi Kubicy nie powiedzie się podczas czekających go testów.


"Myślę, że zostało to jasno powiedziane przez Williamsa, że priorytetem jest Robert. Kubica, z mojego punktu widzenia, zasługuje na szansę w Williamsie i Pascal ma tu związane ręce. Nadal jest bardzo mała szansa dla niego jeżeli Robert nie wypadnie dobrze, ale dla Williamsa to będzie wspaniałe, jeżeli tak się nie stanie. To jednak ostatnia szansa Pascala, a jest naszym juniorem, dlatego jestem rozdarty" - powiedział Wolff w rozmowie z Autosportem.

Szef Mercedesa przyznaje, że nie chce ingerować w decyzję Williamsa.

Źródło: motorsport.com, autosport.com

Aktualizacja


Poniżej znajdziecie film i zdjęcia z naszej dzisiejszej działalności w Abu Zabi.
Aktualizacja


Robert Kubica pojawił się już na torze Yas Marina w Abu Zabi - w barwach Williamsa rozpoczął przygotowania do jutrzejszego testu.Aktualizacja 2


Niebawem na blogu pełna zapowiedź jutrzejszych testów Roberta Kubicy. Póki co podajemy jednak najważniejszą informację dotyczącą harmonogramu jazd:
Robert Kubica: 06:00 - 10:00
Przerwa: 10:00-11:00
Lance Stroll: 11:00 - 15:00

Aktualizacja 3


Robert już w kombinezonie, czas na przymiarkę fotela w bolidzie.


Aktualizacja 3


Kolejne zdjęcie Roberta, tym razem w pełnym kombinezonie.

Aktualizacja 4


Kolejne zdjęcia z Abu Zabi.


Aktualizacja


Robert Kubica i Nico Rosberg podczas track walk.
fot. Chris Medland

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Brak komentarzy: