Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

środa, 7 grudnia 2016

Sto lat Robert!

32 lat temu na świat przyszedł najlepszy polski kierowca w naszej dotychczasowej historii. W dniu urodzin chcemy Robertowi Kubicy życzyć przede wszystkim spełnienia jego osobistych marzeń, docenienia jego talentu i starań oraz dziękujemy za dotychczasowe, wielkie osiągnięcia!

Zdrowia, które pozwoli zrealizować marzenia - tego ze swej strony życzę Robertowi Kubicy. Robert przyznaje, że jest szczęśliwy, gdy może jeździć - a zatem życzę również wiele okazji do jazdy, przede wszystkim możliwości tych startów, na których Robertowi będzie zależało!

Zapraszam do składania życzeń Robertowi Kubicy w dniu jego 32. urodzin - czy to w komentarzu czy na specjalnym, Facebookowm wydarzeniu! A przy okazji jubileuszu, warto w mocnym skrócie przedstawić to co najważniejsze w poszczególnych latach!

1. Rok 1984 - W Krakowie na świat przychodzi Robert Kubica - to z jednej strony osiągnięcie nie oszałamiające, ale mimo wszystko kluczowe w tej historii.

2. Rok 1985 - Choć ta umiejętność kluczowa nie będzie, właśnie wtedy mały Robercik wypowiada swoje pierwsze słowa. Ciekawe, jakie one były: auto? brum? tidit?

3. Rok 1986 - Co do tego pewności nie mamy, ale prawdopodobnie wtedy Robercik stawia swoje pierwsze pewne kroki. Umiejętność sprawnego operowania nogami bardzo się przyda, szczególnie przy hamowaniu i przyspieszaniu.

4. Rok 1987 - Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie w tym roku Robert bawi się swoimi samochodzikami.

5. Rok 1988 - Mamy przełom. Robert po raz pierwszy siada za kółkiem. Jego 1,5-konna maszyna dała początek wielkiej życiowej pasji. Nie tylko jego...

6. Rok 1989 - Pierwsze slalomy zaliczone, Robert dowiaduje się o kartingu!

7. Rok 1990 - Kubica dostaje swój pierwszy gokart! Zaczyna się pierwszy etap wielkiej kariery.

8. Rok 1991 -  Zbyt młody wiek nie pozwala Kubicy na starty w Kartingowych Mistrzostwach Polski, ale cały czas szlifuje swoją formę na prywatnych treningach.

9. Rok 1992 - Pasja młodego Roberta trwa - codziennie szkoli swoje umiejętności m.in. na torze w Wyrazowie pod Częstochową.

10. Rok 1993 - Robert startuje w pierwszych zawodach zagranicą, to początek wielkich sukcesów.

11. Rok 1994 - Ostatnie szlify przed początkiem wielkiej kariery... Robert otrzymuje licencję kartingową.

12. Rok 1995 - Początek profesjonalnych startów! Pierwszy start w Kartingowych Mistrzostwach Polski i zwycięstwo. W całym sezonie też wygrana i pierwszy z wielu tytułów.

13. Rok 1996 - Kubica ponownie nie daje szans rywalom i zdobywa drugi tytuł.

14. Rok 1997 - Historia znów się powtarza. Dla Kubicy nie ma już godnych rywali w Polsce.

15. Rok 1998 - Kubica wygrywa Monaco Kart Cup, zostaje mistrzem Włoch i wicemistrzem Europy.

16. Rok 1999 - Kolejne zwycięstwo w Monaco Kart Cup oraz wygrana w Elf Masters. A do tego 2. miejsce w Margutti Trophy i wygrana w swojej kategorii. Jest też pierwszy sukces medialny.


17. Rok 2000 - Kubica tuż za podium na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy - na tym kończą się jego starty w kartingu.

18. Rok 2001 - Kubica zalicza pierwszy sezon w single seaterach i zdobywa swoje pierwsze pole position w seniorskim motorsporcie.

19. Rok 2002 - Są i pierwsze zwycięstwa - Kubica wygrywa we włoskiej Formule Renault 2000 i zajmuje 2. miejsce w całych mistrzostwach. Zdarzały mu się tam takie wyścigi:


20. Rok 2003 - Kubica przechodzi do F3 - wygrywa już w swoim pierwszym wyścigu mimo że w prawej ręce miał 18 śrub po wypadku samochodowym i nie mógł wyprostować łokcia. Oto ten wyścig:21. Rok 2004 - Po niezłym sezonie w F3, Kubica jedzie do Makau, gdzie jest kolegą zespołowym Lewisa Hamiltona. Wygrywa kwalifikacje, w wyścigu jest 2. Rok Kubica kończy startem... rajdowym. Pierwszym w karierze. W Rajdzie Barbórka zajmuje 7. miejsce.


22. Rok 2005 - Kubica zrywa z F3 i przechodzi do wtedy eksperymentalnej World Series by Renault. Wygrywa ją w cuglach i dostaje propozycję testów od Minardi. Nie ma jednak superlicencji. W nagrodę za wygranie WSbR po raz pierwszy jedzie bolidem Formuły 1, robiąc lepsze czasy niż podstawowi kierowcy ekipy.


23. Rok 2006 - Kubica zostaje kierowcą testowym BMW Sauber, a po kontuzji Jacquesa Villeneuve, wskakuje na jego miejsce, zostając pierwszym Polakiem w F1. Zalicza kilka fantastycznych startów, m.in. ten.


24. rok 2007 - Sporym sukcesem jest w 2007 roku wyjście cało ze strasznego wypadku w Kanadzie. Przede wszystkim jednak Robert zalicza pierwszy pełny sezon w F1

25. Rok 2008 - Polak zdobywa Pole Position wyścigu F1 (Bahrajn) i wygrywa wyścig F1 (Kanada)!


26. Rok 2009 - Niezły sezon w słabym aucie i 2. miejsce w Grand Prix Brazylii, Kubica przechodzi do zespołu Renault.

27. Rok 2010 - Bardzo dobry sezon w Renault, 3 miejsca na podium.

28. Rok 2011 - Najlepszy czas testów przedsezonowych. Ale chyba sukcesem największym była walka o powrót do zdrowia i za kierownicę po wypadku rajdowym.


29. Rok 2012 - Wielki powrót wielkiego człowieka - Robert Kubica wraca do sportu i wygrywa kilka lokalnych rajdów we Włoszech.

30. Rok 2013 - Kubica poświęca się rajdom - zajmuje 5. miejsce w rajdzie WRC, jadąc autem WRC2, klasy, w której zdobywa mistrzostwo.

31. Rok 2014 - Kubica wygrywa 5 OS-ów w rajdach WRC

32. Rok 2015 - Robert wygrywa 9 OS-ów w rajdach WRC

33. Rok 2016 - Dłuższa przerwa w startach, okazjonalne występy na torach wyścigowych i jeden start w WRC - Rajdzie Monte Carlo.

I takie właśnie były te "skromne" 32 lata Roberta Kubicy. Wiele już za nami, ale jestem pewien, że wiele jeszcze przed nami! Dziękujemy Robert za te wszystkie sukcesy, których było znacznie więcej niż w tym telegraficznym skrócie poniżej.

Życzymy kolejnych, wielkich osiągnięć i spełnienia wszystkich sportowych zamierzeń!

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Brak komentarzy: