Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

niedziela, 31 lipca 2016

Jak Robert Kubica radził sobie w Grand Prix Niemiec

źródło fot. tutaj
Siódemka - to liczba, która wiąże się z występami Roberta Kubicy na torze Hockenheim, na którym w weekendach Grand Prix jeździł trzykrotnie, ale startował tylko w dwóch wyścigach. Hockenheim wydaje się być jednak bardzo ważny dla losów kariery Roberta, która dzięki wydarzeniom na tym torze przyspieszyła. Zobaczcie, jak Kubica jeździł na torze, na który w ten weekend zawitała F1.

Początki

Historia startów w F1 Roberta Kubicy na torze Hockenheim sięga jeszcze czasów F3 Euro Series. I trzeba przyznać, że np. w 2004 roku było bardzo ciekawie.

Rok 2006

Robert wypowiadał powyższe słowa podczas Grand Prix Niemiec 2006, nie wiedząc jeszcze, że jest jeden wyścig od debiutu w F1. Kubica dodał wtedy również: "Sądzę, że Lewis zasługuje na miejsce w F1. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ja też jeszcze tu będę i ponownie spotkamy się na torze". W następnym sezonie Hamilton wszedł do F1, a dwa lata później zgarnął tytuł.

Oto wywiad z Robertem z 2006 roku, w którym opowiedział o tym torze i omówił onboard z okrążenia:


W treningach Kubica pojechał znakomicie - w pierwszym zajął 3. miejsce, a w drugim był najszybszy, o ponad ćwierć sekundy wyprzedzając Michaela Schumachera. W wyścigu oczywiście nie startował, ale był on bardzo ważny dla jego kariery - na 30. okrążeniu Jacquesa Villeneuva spotkała taka przygoda:


Doprowadziła ona do kontuzji, która wyeliminowała Villeneuva ze startu w następnym Grand Prix Węgier - na Hungaroringu. Właśnie na Węgrzech Robert pojechał swój pierwszy wyścig w Formule 1.


Rok 2008

W roku 2007 na Hockenheim kierowcy F1 nie jeździli, a wrócili tu w 2008 roku, kiedy Robert był jednym z głównych kandydatów do mistrzowskiego tytułu. Treningi nie były udane dla Roberta, który dwukrotnie plasował się pod koniec stawki. W kwalifikacjach było już lepiej - nasz rodak uplasował się na 7. pozycji. W wyścigu jak zazwyczaj, popisał się genialnym startem, szybko wyprzedzając Kimiego Raikkonena, Fernando Alonso i Jarno Trulliego. Robert jechał na 4. pozycji, ale strategia zespołu dotycząca opon nie pomogła i ostatecznie po neutralizacji Robert spadł na 7. miejsce i na nim dojechał do mety. TUTAJ możecie zobaczyć słabej jakości wideo ze startu wyścigu i pierwszego okrążenia.

Rok 2010

Dwa lata później kierowcy ponownie wrócili na Hockenheim. I trzeba przyznać, że działo się! W treningach Robert zajmował miejsca od 8. do 13. W kwalifikacjach wykręcił 7. czas i na starcie wyścigu ponownie zaprezentował się świetnie, wyprzedzając dwóch rywali. Niestety, w dalszej części wyścigu stracił dwie lokaty, ale stoczył m.in. bardzo ciekawą walkę z Michaelem Schumacherem. Wiele walki ze strony Roberta zobaczycie w świetnym podsumowaniu wyścigu:


Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Brak komentarzy: