Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

czwartek, 11 lutego 2016

Rajd Szwecji 2016 - wprowadzenie (Relacja live)

Choć bez Roberta Kubicy, to nadal powinno być bardzo ciekawie, szczególnie jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne i sytuację na trasach, która nadal jest słaba. Zobaczcie, co czeka kierowców w Rajdzie Szwecji oraz jakie są jego harmonogram, historia, dominatorzy i które OS-y zobaczymy w TV. Nie zapomnijcie również o naszej lidze fantasy!Warunki


Nie można rozpocząć od innego tematu, jak warunki atmosferyczne, które w tym roku przed Rajdem Szwecji są fatalne. Plusowe temperatury i opady deszczu sprawiły, że trasy są jak najbardziej szutrowe. Skracając opis, organizatorzy liczą na to, że od dziś będzie padał śnieg, a minusowe temperatury, które miały pojawić się od środy w nocy, zmrożą trasę.

Organizatorzy i FIA są zdeterminowani, by przeprowadzić rajd, pytanie jednak czy warunki będą bezpieczne. Kierowcy i piloci przekonują, że nie. Wystarczy zacytować słowa Macieja Szczepaniaka.

"Po dzisiejszym zapoznaniu trzeba przyznać, że tegoroczny Rajd Szwecji nie powinien sie odbyć. Nie chodzi nawet o totalne niszczenie dróg, ale głownie o bezpieczeństwo zawodników i kibiców. Nie ma odpowiednich opon do jazdy w takich warunkach. Jesli przyjdzie zapowiadany mróz to kolce przetrwają Max 10 km pierwszego oesu w pętli. W jaki sposób bedą mogły zareagować służby bezpieczeństwa w razie jakiegoś wypadku. Większość dróg będzie nieprzejezdnych dla aut ratowniczych. Wiem że wyłożono ogromne pieniądze w organizacje i przygotowanie rajdu, ale gdzieś trzeba zachować zdrowy rozsądek. Trudna decyzja przed organizatorami i FIA".

Podobnie wypowiadał się m.in. Sebastien Ogier, który potem jednak wycofał się ze swoich słów.


Jak jest Rajd Szwecji


Pierwszy Rajd Szwecji odbył się w 1950 roku, a od 1973 roku jest on rundą WRC. Nie odbył się trzykrotnie, w tym raz - w 1990 roku - właśnie z powodu zbyt łagodnej zimy.

Typowy Rajd Szwecji to mnóstwo śniegu i oblodzone trasy, na których wykorzystywane są cieńsze opony z kolcami. Charakteryzuje się on bardzo dużymi szybkościami. W tym roku jednak będzie zupełnie inaczej niż w latach poprzednich i widocznych poniżej obrazków raczej nie zobaczymy.


Dominatorzy


Najwięcej rady w Rajdzie Szwecji wygrywał Stig Blomqvist - aż 7 razy. Po 5 zwycięstw mają Marcus Gronholm i Bjorn Waldegard. Jeżeli chodzi o kierowców, którzy wystartują w tym roku, najwięcej razy - trzykrotnie - imprezę wygrywał Jari-Matti Latvala. Dwa zwycięstwa na koncie ma Sebastien Ogier.

Najwięcej razy na podium, aż 16, stał Blomqvist, a Latvala ma tych wizyt 5 na swoim koncie. Mads Ostberg stał na pudle cztery razy, a Ogier dwa.

Rekordzistą pod względem startów również jest Blomqvist - ma ich 35 na koncie. Najbardziej doświadczonym spośród startujących w tym roku w autach WRC jest Latvala, który startował w Szwecji 11 razy.Starty Roberta Kubicy


Polak startował w Szwecji dwa razy. W 2014 roku Robert był 24. po dwóch poważnych przygodach, podczas których "wciągnęły go" bandy śnieżne.


W ubiegłym roku Kubica i Szczepaniak jechali świetnie, plasując się w połowie pierwszej 10-tki. Niestety, już w piątek dotknęła ich awaria, która sprawiła, że mieli napęd tylko na jedną oś i spadli daleko w genralce. W sobotę wygrali swój pierwszy OS na luźnej nawierzchni i znacznie awansowali. Niestety, potem Robert Kubica i Maciej Szczepaniak otrzymali 5 minut kary za zbyt duże ładowanie turbosprężarki. Limit wynoszący 2,5 bara został przekroczony w czwartek i piątek. Za ten element odpowiada mapowanie silnika, które jest dostarczane przez M-Sport. Firma ta na sobotę dostarczyła nowe mapowanie, ale okazało się, że problem zbyt mocnego ładowania nadal występuje choć w mniejszym stopniu. Pozostałe OS-y Rajdu Polacy przejechali bez problemów i ostatecznie byli 19.


Harmonogram


Planowane jest rozegranie 13 z 21 zaplanowanych wcześniej odcinków specjalnych. Liczba kilometrów, jakie mają przejechać załogi, nie zmniejszyła się tak drastycznie. Odpadło 87,7 km a nadal na trasie pozostaje 241,48 km. Pytanie jednak, czy poszczególne próby nie będą skracane lub odwoływane, ponieważ sytuacja na trasach nadal nie jest korzystna.

Poniżej zobaczycie harmonogram rajdu:


Co w TV


Planowane jest pokazanie 3 OS-ów Rajdu Szwecji na żywo. Poniżej harmonogram transmisji:

Piątek, 12 lutego:
godz. 23:00 - Skrót wydarzeń dnia (Polsat Sport Extra)

Sobota, 13 lutego:
godz. 10:00 - OS 12. LIVE (Polsat Sport Extra)
godz. 13:30 - OS 16. LIVE (Polsat Sport News)
godz. 23:30 - Skrót wydarzeń dnia (Polsat Sport Extra)

Niedziela, 14 lutego:
godz. 12:00 - OS 23. LIVE (Polsat Sport Extra)
godz. 22:00 - Skrót Wydarzeń dnia (Polsat Sport Extra)

Pogoda


Tak przedstawia się prognoza dla Karlstad:

Lista zgłoszeń

Na liście znajduje się 15 aut WRC, a do "standardowej" stawki kierowców, dołączy tym razem Yazeed Al Rahji. Oto lista zgłoszeń aut WRC: (pełna lista TUTAJ).

Fantasy Liga


Wszystkim grającym w naszej lidze przypominam o wybraniu swojego składu na Rajd Szwecji. Typowanie kończy się jutro o 7:51. Więcej szczegółów o naszej lidze TUTAJ.

Konkurs


Ruszył również tradycyjny konkurs na Facebooku. Znajdziecie go TUTAJ.

Relacja


Jak zwykle na blogu przeprowadzona zostanie relacja live z rajdu. Przypominam, że można ustawiać automatyczne powiadomienia o aktualizacjach czy zmieniać kolejność pokazywania się nowości. Wystarczy zatem włączyć rano bloga i cieszyć się nowościami przez cały dzień, wyłącznie dzięki odświeżaniu strony.
Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Brak komentarzy: