Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

wtorek, 12 stycznia 2016

Jaki jest Rajd Monte Carlo

Już w przyszłym tygodniu rozegrana zostanie 84. edycja Rajdu Monte Carlo. Jest to zdecydowanie najbardziej wyjątkowa impreza w kalendarzu WRC i śmiało można nazwać ją również najtrudniejszą. Jak wygląda tegoroczna trasa? Jakie wyzwania stoją przed kierowcami? Jaką historię ma ten rajd i kto triumfował w nim najczęściej? Przeczytajcie!

Historia


Rajd Monte Carlo to najstarszy do dziś rozgrywany rajd świata. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1911 roku. Od początku, a zatem od 1973, jest częścią Rajdowych Mistrzostw Świata, z małą przerwą w latach 2010-2011.

Trasa


Tegoroczny Rajd będzie szczególnie trudny dla załóg. Trasa będzie liczyła prawie 375 kilometrów, a składać będą się na nią m.in. dwa przejazdy maratońskie odcinka liczącego 51,55 km.

OSy będą odbywać się m.in. w Alpach Wysokich, nie zabraknie legendarnego podjazdu pod Col de Turini.

Co ważne, każdy dzień rywalizacji będzie zawierał nowe OS-y w porównaniu z rokiem 2015, a piątkowy nocny OS Barles – Seyne będzie przejeżdżany po raz pierwszy w historii w tym kierunku.

Organizatorzy zdecydowali się na ograniczenie liczby startujących w niedzielę załóg do 60 najlepszych.

Wyzwania


Tradycyjnie największym wyzwaniem Rajdu Monte Carlo będzie nieprzewidywalność pogody. Na asfaltowych trasach może być mokro, może leżeć śnieg albo mogą być pokryte lodem. Trasy OS-ów mają często duże różnice wysokości, przez co na początku OS-u może być sucho, a na końcu może leżeć lód. Dobór opon i właściwa ocena załóg szpiegowskich są kluczowe. Szpiedzy nie mają jednak łatwo, gdyż warunki mogą się bardzo szybko zmieniać.

Decydująca dla losów rywalizacji może być zatem umiejętność czytania pogody, a wiemy, że Robert Kubica jest w tym aspekcie bardzo dobry.

Wystarczy obejrzeć filmy z lat ubiegłych aby przekonać się, jak zdradliwe potrafią być warunki na Monte Carlo:

I ciekawostka historyczna:Dominatorzy


Zaskoczenia nie będzie. Rajd Monte Carlo najwięcej - aż 7 razy - wygrywał Sebastien Loeb. Francuz triumfował w latach 2003-2005, 2007-2009 oraz w 2012 roku. Warto podkreślić, że w latach 2003-2012, jeżeli startował w Rajdzie, zawsze był albo pierwszy albo drugi. Cztery zwycięstwa na koncie ma Tommi Makinen i dzieli drugie miejsce z Sandro Munarim i Walterem Rohrlem.

Jeżeli chodzi o jadących w tym roku, to w WRC wygrywał tylko Sebastien Ogier (trzykrotnie). Raz imprezę wygral Brian Bouffier (2011 - IRC).

Najwięcej podiów ma jednak na koncie Carlos Sainz, który był na pudle aż 11 razy (3 zwycięstwa). Loeb jest drugi w tej klasyfikacji (9), a trzeci jest Juha Kankkunen. Spośród kierowców, którzy wystartują w tym roku, 4 podia ma na koncie Ogier, 3 Dani Sordo i 2 Brian Bouffier.

Rekordzistą pod względem startów jest - i jeszcze długo pozostanie - Marc Dessi, który jechał tu aż 30 razy.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Brak komentarzy: