Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

czwartek, 23 lipca 2015

Jak Robert Kubica radził sobie dotychczas w Rajdzie Finlandii

fot. M-Sport
Robert Kubica ma już za sobą dwa starty w Rajdzie Finlandii. Zarówno w 2013, jak i 2014 roku pokazywał bardzo szybkie tempo, ale w obu przypadkach nie ustrzegł się błędów. W ubiegłorocznej edycji mały błąd z zapoznania kosztował go bardzo wiele. Zobaczcie, jak radził sobie Polak w tej legendarnej imprezie.

Rok 2013


Przed Rajdem Finlandii 2013 Robert Kubica nie był jeszcze zdecydowanym faworytem do walki o mistrzostwo świata WRC2. Przypomnę, że Polak rywalizował w Citroenie DS3 RRC, pilotowany przez Macieja Barana.

Pierwszy dzień Polak rozpoczął bardzo dobrze - od drugiego miejsca w WRC2. Na kolejnych OS-ach było nieco gorzej, co spowodowało spadek Roberta na 4. miejsce WRC2. Końcówka dnia była jednak zdecydowanie lepsza i załoga Kubica/Baran wróciła na pozycję wicelidera w klasie. Oto krótki film z przejazdu Roberta na jednym z pierwszych fińskich OS-ów:


Tak to wyglądało po pierwszym dniu:
Drugi dzień był znacznie ciekawszy niż pierwszy. Rywale mieli kłopoty, a Kubica jechał szybko i powiększał przewagę nad innymi. Liderem klasyfikacji był jednak Jari Ketomaa, który niektóre OS-y rajdu przejeżdżał już po kilkadziesiąt razy.

Na 11. OS-ie Kubica zaliczył wizytę poza trasą, która skończyła się dla niego bardzo szczęśliwie. Oto film z niej i zdjęcie uszkodzeń auta. Myślę, że wszyscy to pamiętają:fot. Colin Clark
Na OS 17 też był niewielki "moment":


Ostatecznie Kubica utrzymał 2. miejsce w klasie WRC2, a w generalce był 11. Tak jechał Robert na ostatnim OS-ie drugiego dnia:


Ostatniego dnia rajdu zadaniem Kubicy i Barana było utrzymanie drugiej lokaty. Polacy jechali bardzo spokojnie i ostatecznie zdobyli 18 punktów do klasyfikacji WRC2. W całym rajdzie zajęli 9. miejsce. Oto wyniki imprezy:

Tak Robert wjeżdżał na metę rajdu:


Oto zestawienie przejazdów Roberta z 2013 roku:


Rok 2014

Udział w ubiegłorocznej edycji Rajdu Finlandii Robert Kubica i Maciej Szczepaniak rozpoczęli od 7. miejsca na shakedownie. Na pierwszych bardzo deszczowych próbach Kubica zajmował ósme i dziewiąte i dwukrotnie dziesiąte miejsca.Tak wyglądała klasyfikacja po pierwszym dniu:

Drugi dzień rozpoczął się dla Roberta najgorzej jak mógł - Kubica i Szczepaniak wypadli z trasy już na początki 5. OS-u, po przejechaniu zaledwie 1,6 km.

"Mieliśmy błąd w notatkach. To był lewy długi zakręt przez szczyt. Jadąc na notatki wjechałem w zakręt zbyt szybko. Nie zauważyłem na zapoznaniu, że tam jest szczyt, który może odleić auto, wyjechaliśmy za szeroko na trawę. Byłem po złej stronie drogi, próbowałem się ratować, ale uderzyliśmy lewym przodem, zrobiłem obrót w powietrzu. Tak naprawdę dużego uszkodzenia nie ma w aucie, urwaliśmy śruby mocowania amortyzatora. Szkoda, bo wczoraj notatki były zbyt wolne, a dziś było zbyt szybko" - powiedział Robert w wywiadzie dla TVP Sport.

W sobotę Robert i Maciej rozpoczęli od dwóch dziesiątych miejsc, dziewiątego i ponownie dziesiątego. Robert był zadowolony z porannej pętli i ilości nauki, jaką zdobywa na tych OS-ach. Niestety, cały czas występowały problemy ze skrzynią biegów.


Drugą pętlę Robert rozpoczął dobrze, ale nie był zadowolony ze swojej jazdy. Polak mówił, że musi przyzwyczaić się do tej przyczepności. Widać to na tym filmie:


Po dwóch ósmych miejscach Kubica był siódmy. "To była dobra jazda i udany dzień. Byliśmy pierwszym samochodem na drodze, więc dziś rano było sporo czyszczenia trasy. Było bardzo ślisko. Na drugiej pętli warunki bardzo się zmieniły. Tego wcześniej nie doświadczyłem. W niektórych miejscach trzeba było mocno pilnować linii, bo ten kurz i małe kamyczki leżały tuż obok. To była dobra nauka. Jutro znów otwieramy trasę. Jeśli pojedziemy tak jak dziś, będziemy mieli powody do zadowolenia" - cytował Roberta jego oficjalny profil na Facebooku.

W niedzielę Robert i Maciej trzykrotnie zajmowali 8. miejsce i ukończyli Rajd Finlandii: "To była dobra, solidna jazda. Oczywiście popełniliśmy błąd, wyjechaliśmy poza trasę, ale potem było już dobrze, dużo się nauczyliśmy" - powiedział Kubica na mecie.

Oto zestawienie przejazdów Roberta z ubiegłego roku:


Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Mateuszu, zmień rok ubiegłego sezonu na 2014. Pozdrawiam :-)

Mariusz pisze...

Robert już niedługo zacznie wygrywać. Pozdrawiam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Konrad Kobedza pisze...

niezła ekipa :)

https://www.facebook.com/JerzyDudekFanpage/photos/pb.350956568288803.-2207520000.1437770100./1000693516648435/?type=1&theater

Anonimowy pisze...

Jakies testy wiadomo cos ??

Anonimowy pisze...

Brawo Marjusz masz świętą racje :)

Anonimowy pisze...

"Jak sobie radził?" takie pytanie można odnieść do małego dziecka, które idzie do zerówki. Jakoś sobie poradziło dziecko. Ale pytanie w odniesieniu do dojrzałego sportowca? Jak sobie poradził? Przecież to dziecinada. Dziennikarska NIEPORADNOŚĆ.

Anonimowy pisze...

25 lipca 2015 06:38
Normalne pytanie, "jak sobie radził?" dotyczyć może każdej osoby na świecie. Ciekaw jestem jak Ty sobie w życiu radzisz, skoro piszesz takie bzdety?

Anonimowy pisze...

Mozesz podeprzec sie prosze wiedza slownikowa, badz przytoczyc jakikolwiek autorytet lingwistyczny traktujacy o radzeniu sobie? Mam pewne podejrzenia, ze mozesz sobie z tym nie poradzic.

A moze chciałbyś jak na onecie zapytac "jak wypadł"?

Anonimowy pisze...

Postaram Ci się to wyjaśnić łopatologicznie i krótko. Tu nie trzeba specjalistycznej wiedzy słownikowej ani autorytetów.

Mateusz postawił pytanie w swoim wpisie:

"Jak Robert Kubica radził sobie dotychczas w Rajdzie Finlandii?"

Gdybyś przeczytał wpis a nie tylko tytuł, to zrozumiałbyś o co chodzi autorowi. Pewnie nie przeczytałeś, to ja Ci napiszę. Wpis traktuje o tym jak RK spisywał się, co wywalczył, które miejsce zajął , jakie popełnił błędy, jakie miał awarie, jakie przygody, na którym miejscu dojechał, co zwojował. Krótko mówiąc JAK SOBIE RADZIŁ. Paniał?

Obawiam się, że będzie trudno za zrozumieniem. Po Twoim bzdetnym wpisie śmiem twierdzić, że Twój opiekun ostatni raz był ciekawy jak sobie radziłeś w przedszkolu. Porozmawiaj z nim, może pomoże Ci to wszystko ogarnąć.