Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

piątek, 17 kwietnia 2015

Robert Kubica - jak było w Rajdzie Argentyny rok temu? [Aktualizacja - plan relacji z Rajdu Argentyny]

fot. M-Sport
Rajd Argentyny 2014 był - pod względem końcowego wyniku - najlepszym rajdem Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka w ubiegłym sezonie. Polacy przejechali bardzo spokojny i bezbłędny rajd, a szóste miejsce na mecie było pozytywnym bodźcem na kolejne rajdy. Jak przebiegała rywalizacja? Przeczytajcie poniżej!

Robert Rajd Argentyny rozpoczął od 9. miejsca na shakedownie. Podczas przygotowań do pierwszego OS-u w namiocie Roberta pojawił się niespodziewany gość, który pozostał w nim prawie do końca.

Na pierwszym OS-ie Robert był dopiero 13. Drugi Kubica ukończył na 10. miejscu, a z trasy wypadli Ostberg i Hirvonen. Duże problemy miał też Sordo. Wraz z każdym OS-em Robert podkręcał tempo i na 3. próbie był już 7. Efektowny wypadek zaliczył Ott Tanak. Wypadki Mikko Hirvonena i Madsa Ostberga zobaczycie poniżej:


Na czwartej próbie Robert Kubica zajął 7. miejsce i taką też pozycję zajmował w klasyfikacji generalnej rajdu. Pierwsze 3 pozycje zajmowali kierowcy Volkswagena, ale pech dotknął Andreasa Mikkelsena, który nie ukończył ostatniego OS-u, podobnie jak Thierry Neuville. Robert był na nim 5. i awansował na tę pozycję w klasyfikacji generalnej.


Oto klasyfikacja po dniu 1:

Drugi dzień Robert rozpoczął od 8. pozycji na 6. OS-ie, co dzięki dużej przewadze nad Evansem, dało mu awans na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Kolejna próba to również 8. miejsce w klasyfikacji OS-u, ale duża strata do Mikkelsena spowodowała, że Norweg wyprzedził Roberta. Druga sobotnia pętla również rozpoczęła się od 8. miejsca Roberta i utrzymania 5. pozycji. Polak stracił ją jednak na 9. OS-ie, gdy wyprzedził go Neuville.
fot. M-Sport

Krótki 10. OS nie przyniósł zmiany tej sytuacji i sobotę Robert i Maciej kończyli na 6. pozycji. Oto klasyfikacja po 10. OS-ach. Gdyby - zgodnie z regulaminem - Mikkelsen i Neuville dostali po 10 minut kary za nieukończony ostatni piątkowy OS, Robert nadal byłby 4.

Oto klasyfikacja po sobocie:

Na pierwszym niedzielnym OS-ie Kubica i Szczepaniak zajęli 10. miejsce, ale utrzymali 6. miejsce w generalce. Następnym OS-em był legendarny El Condor, na którym panowały fatalne warunki do jazdy i narzekali na nie dosłownie wszyscy kierowcy. Robert stracił na tej próbie trochę do Evensa i w generalce był już tylko 11 sekund przed Walijczykiem.


Robert przyznawał, że jazda w takich warunkach z jego ograniczeniami jest bardzo trudna. Na 13. próbie stracił do Evansa 6 sekund zajmując 8. miejsce. Przewaga nad Elfynem była już minimalna przed ostatnią próbą.
fot. M-Sport

Na niej jednak Robert odstawił kierowcę M-Sportu o aż 24 sekundy i zapewnił sobie 6. miejsce w całym rajdzie. W całej imprezie triumfował Jari-Matti Latvala.


"To był bardzo długi i wymagający weekend w bardzo ciężkich warunkach. Przyjechanie tu po raz pierwszy bez doświadczenia było wielkim wyzwaniem. Już po zapoznaniu wiedzieliśmy, że będzie to bardzo trudna impreza. Odcinki były bardzo techniczne, a kiedy doda się do nich warunki, jakich dziś doświadczyliśmy, to jest bardzo ciężko. W sporcie nie ma magii i doświadczenie jest najważniejsze. Lepiej jest ukończyć rajd na 6. miejscu niż nie finiszować w ogóle, ale czwarte albo drugie miejsce są lepsze! Oczywiście musimy patrzeć realistycznie. Myślę, że ja i Maciek mieliśmy bardzo pozytywny weekend" - powiedział Robert na mecie.Poniżej kilka najciekawszych cytatów Roberta z Rajdu Argentyny 2014:

"Nie wiem, nie jechałem nigdy po księżycu" - Robert na pytanie o "księżycowy krajobraz" OS-u.

"Grałem w Richard Burns Rally i wiem, że jak auto jest na dwóch kołach, to trzeba zrobić kontrę"

"Lepiej ukończyć rajd na 6. miejscu niż go nie ukończyć, ale 4. czy 2. miejsce są jeszcze lepsze" - m-sport.co.ukAktualizacja sobota

Poniżej zobaczycie plan transmisji telewizyjnych w Polsce z Rajdu Argentyny:

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

@Mateusz, była jakaś argumentacja braku kary dla Mikkelsena i Neuville'a ?

Aadam2003 pisze...

No i już znalazłem w Archiwum, chodzi zapewne o ładnego owczarka:)
Pozdr

Anonimowy pisze...

Liczę na dużą niespodziankę i nawet pudło RK w Argentynie:-)
Colocini

Anonimowy pisze...

Marzenia czasem się spełniają ale szybciej wygrasz 6 w lotto niż podium w tym sezonie.Za gorąca głowa jeszcze.

marshad pisze...

Jeżeli jeszcze jakiś posiadacz konta WRC+ się nie zorientował, to od wczoraj jest już dostępne wprowadzenie do rajdu Argentyny.

Anonimowy pisze...

Anonimowy z 10: 25 chyba zartujesz z tą 6tką w porównaniu do wysokiego miejsca RK w rajdzie??;-) podium na szutrze bo oczywiście w nowej fieście na asfaltach będzie walka o wygraną to oczywiste po tym co widzieliśmy w Monte...
Colocini

Anonimowy pisze...

Michelin ma nowe opony na asfalt, będzie trochę trudniej o dobry wynik na asfalcie. Zakładając że nasz Robert nie wyleci gdzieś na brudnym. Ale nadzieje trzeba mieć :)