Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

poniedziałek, 22 września 2014

Artur Janosz o Kubicy, kartingu i przyszłości [Aktualizacja - testy przed Francją]

Artur Janosz znakomicie spisuje się w trwającym sezonie Euroformula Open. Polak zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, ale zapowiada walkę o zwycięstwo w całym cyklu. W wywiadzie dla bloga opowiada o swojej karierze w kartingu, obecnych startach, a przede wszystkim o Robercie Kubicy. Zdradza też, że w przyszłym roku możemy go zobaczyć w jeszcze bardziej prestiżowej serii.


Artur Janosz swoje pierwsze kroki w motorsporcie stawiał w polskim zespole kartingowym UNIQ Racing. Ekipa ta wielokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski, a jej kierowcy reprezentowali nasz kraj na najbardziej prestiżowych zawodach, m.in. mistrzostwach świata. Jeden z nich, Karol Dąbski, jest obecnie kierowcą fabrycznego zespołu Praga, a Janosz wygrywa w Euroformula Open.

Artur był uprzejmy odpowiedzieć na kilka moich pytań związanych z kartingiem, jego karierą i Robertem Kubicą. Zapraszam do lektury!

Pytanie: Jak to się stało, że trafiłeś do sportów motorowych? Chciałeś jeździć już jako dziecko? A może talent został odkryty przypadkiem?
Artur Janosz:
Od dziecka interesowałem się wszystkim co ma silnik i da się tym jeździć. Najpierw jeździłem tylko no gokartach halowych i nadszedł czas aby pójść wyżej. Dzięki znajomym trafiłem UNIQ Racing Team. Zaczęło się od testów na włoskim torze i po kilku jazdach profesjonalnym gokartem poczułem, że to jest to. 

Pytanie: Na ile karting i występy w nim ukształtowały cię jako kierowcę?
Artur Janosz:
Karting nauczył mnie walki oraz zachowania na torze bez którego było by mi bardzo ciężko rywalizować na wyższym poziomie. Karting jest jedną z najważniejszych dróg jakie kierowca musi przejść w swojej karierze.

Pytanie: Które z sukcesów osiąganych z UNIQ Racing zapamiętałeś najbardziej i dlaczego?
Artur Janosz:
Wielkim sukcesem był udział w mistrzostwach świata Rotax Max Challange oraz zdobycie Mistrza Polski w tej samej kategorii.

Pytanie: Patrząc z perspektywy czasu - choć nie jest ona odległa - jak zmienia się karting? Jest lepiej/gorzej niż gdy Ty jeździłeś?
Artur Janosz:
W moich czasach dużo później się zaczynało, teraz dzieci które maja już 4 lata jeżdżą na profesjonalnych torach i szkolą swoje umiejętności. Myślę, że przez te kilka lat karting nie zmienił się aż tak bardzo by powiedzieć czy jest lepiej czy gorzej.

Pytanie: Spodziewałeś się takich sukcesów w tym roku? Poprzedni nie należał do najłatwiejszych.
Artur Janosz:
W zeszłym roku nie ważny był dla mnie wynik, bardziej chodziło o to, aby jak najwięcej się nauczyć. Pod koniec zeszłego sezonu regularnie bywałem w TOP 10 i spodziewaliśmy się, że w tym sezonie będziemy walczyć o wysokie lokaty, ale może nie od samego początku. Dobrze przepracowałem zimę i wyciągnąłem dużo wniosków co zaowocowało od początku tego roku walkę o jak najwyższe pozycje na podium.

Pytanie: Jakie to uczucie wygrać w tak prestiżowej serii jak Euroformula Open?
Artur Janosz:
Jest to niesamowite uczucie. Docenia się ten trud, który się włożyło i można odetchnąć z ulgą, że w końcu udało się spełnić marzenie o wygranej.

Pytanie: Jesteś jednym z najlepszych polskich kierowców wyścigowych. Czy po ostatnich sukcesach odczułeś wzrost zainteresowania twoją osobą? Pojawia się jakaś presja?
Artur Janosz:
Na pewno dużo więcej się teraz dzieje niż było to na przykład w zeszłym roku. Bardzo dużo dają również transmisje wyścigów na Polsacie Sport. Poprzez telewizję zainteresowanie znacznie wzrosło.

Pytanie: Masz już praktycznie gwarantowane podium Euroformula Open, a przed Tobą jeszcze 4 wyścigi, w których będziesz walczył o 1. miejsce - jakie jest twoje nastawienie przed ostatnimi rundami?
Artur Janosz:
Samo podium nie wystarczy, będę walczył do samego końca aby uzyskać jak najwyższe miejsce. Jestem pozytywnie nastawiony i przede mną tory które raczej lubię więc mam nadzieje, że nie będzie dużych problemów aby walczyć o podium a może nawet o wygraną.

Pytanie: Jak widzisz swoją przyszłość w sportach motorowych? Są już jakieś plany, czy póki co jeszcze wolisz o nich nie mówić?
Artur Janosz:
Póki co nie mogę za bardzo mówić o planach jakie mam na przyszły rok ale jeśli pójdzie tak dobrze jak do tej pory, to będzie bardziej prestiżowa seria.

Pytanie: Porozmawiajmy o Robercie Kubicy. Czy śledziłeś karierę Roberta? Szczególnie w F1? Można powiedzieć, że był on/jest jednym z idoli? Miałeś okazję go spotkać?
Artur Janosz:
Gdy Robert jeździł w Formule 1 to chyba nie było Polaka, który by nie śledził jego wyników. Na pewno był moim idolem ponieważ był jedynym Polakiem, który dotarł do F1. Niestety, nigdy nie miałem okazji się z nim spotkać.

Pytanie: Wiele osób uważa powrót Roberta Kubicy do sportu za coś niesamowitego i wielkiego, jak Ty to odbierasz? Czy po wypadku jaki mu się zdarzył wierzyłeś, że uda mu się wrócić?
Artur Janosz:
Robert miał niesamowitą siłę w sobie aby walczyć z utrudnieniami i wrócić znowu do motorsportu. To niezwykłe.

Pytanie: Czy gdyby nie wypadek - według ciebie - Kubica miałby szanse na zostanie mistrzem świata F1?
Artur Janosz:
Robert był jednym z najlepszych zawodników w F1 wiec miał bardzo duże szanse aby zostać mistrzem świata F1.

Pytanie: Jak postrzegasz obecne starty rajdowe Kubicy? W zeszłym roku było mistrzostwo WRC2, teraz idzie trochę gorzej na szczycie WRC...
Artur Janosz:
WRC to już jest trochę inna liga więc jest dużo trudniej. Na torze można jechać na 100% i nawet gdy gdzieś się przedobrzy, to jest zapas asfaltu na który można wyjechać. W rajdach gdy się trochę za późno zahamuje to ląduje się w lesie. Na pewno nie jest mu łatwo lecz cały czas walczy i nie odpuszcza.

Pytanie: Czy gdyby teraz kazano ci wsiąść do auta rajdowego, byłoby łatwo? Da się porównać single-seatery i auta rajdowe?
Artur Janosz:
Gdyby dano mi taką szansę to raczej bym z niej nie skorzystał. Na pewno nie byłoby łatwo ponieważ są to dwa różne światy i potrzebowałbym dużo treningów.

Pytanie: Co według ciebie Robert Kubica może jeszcze osiągnąć w motorsporcie?
Artur Janosz:
Jak na razie to Robert musi się jeszcze uczyć, przede wszystkim kończenia rajdów ale jest na dobrej drodze aby zostać mistrzem w rajdach.

Aktualizacja wtorek

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak rozpoczęli testy przed Rajdem Francji.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na onestopstrategy.com

7 komentarzy:

HeavyRain pisze...

Pokładam duże nadzieje w tym chłopaku, ile on ma lat w ogóle ? Może za kilka lat zobaczymy go w F1 ;) Powodzenia!

Anonimowy pisze...

Janosz ma 20 lat z tego co pamiętam. Najważniejsze, że w przyszłym roku zapowiada jazdę w wyższej serii. F1 może nie, ale może być kolejny dobry kierowca w wysokiej serii.

AD

Anonimowy pisze...

nie wazne jakim by nie byl kierowca, do F1 bez mocnego sponsora nie wejdzie. Nie jest to tytan pracy jak RK i czasy tez nastaly inne gdzie fotel kosztuje !

Marcin J pisze...

@13:35 - jak wyliczyles ze nie jest tytanem pracy?

Dziwne takie bezpodstawne utwierdzanie w przekonaniu, byc moze blednym.

Anonimowy pisze...

Ciekawy wywiad, widać, że w miarę rozsądny chłopak, oby mu poszło w tej bardziej prestiżowej serii.

Krystian pisze...

Jeden z niewielu młodych, w którym można pokładać nadzieje odniesienie dużego sukcesu.

Anonimowy pisze...

Jego rodzina jest tak bogata, że i bez sponsorów mógłby się ścigać.