Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

środa, 23 lipca 2014

Jak Robert Kubica radził sobie w Rajdzie Finlandii 2013

W ubiegłorocznym Rajdzie Finlandii Robert Kubica udowodnił, że jest w stanie radzić sobie na bardzo trudnych trasach i rywalizować nawet z tymi, którzy znają je znacznie lepiej. Na tydzień przed tegoroczną edycją tego kultowego rajdu przypominam występ Roberta sprzed 12 miesięcy - nie zabraknie ciekawostek, zdjęć i filmów.

Przed ubiegłorocznym Rajdem Finlandii Robert Kubica nie był jeszcze zdecydowanym faworytem do walki o mistrzostwo świata WRC2. Przypomnę, że Polak rywalizował w Citroenie DS3 RRS, pilotowany przez Macieja Barana.

Oto co Kubica powiedział przed rozpoczęciem ubiegłorocznej rywalizacji:


Pierwszy dzień Polak rozpoczął bardzo dobrze - od drugiego miejsca w WRC2. Na kolejnych OS-ach było nieco gorzej, co spowodowało spadek Roberta na 4. miejsce WRC2. Końcówka dnia była jednak zdecydowanie lepsza i załoga Kubica/Baran wróciła na pozycję wicelidera w klasie. Oto krótki film z przejazdu Roberta na jednym z pierwszych fińskich OS-ów:


Tak to wyglądało po pierwszym dniu:
Drugi dzień był znacznie ciekawszy niż pierwszy. Rywale mieli kłopoty, a Kubica jechał szybko i powiększał przewagę nad innymi. Liderem klasyfikacji był jednak Jari Ketomaa, który niektóre OS-y rajdu przejeżdżał już po kilkadziesiąt razy.

Na 11. OS-ie Kubica zaliczył wizytę poza trasą, która skończyła się dla niego bardzo szczęśliwie. Oto film z niej i zdjęcie uszkodzeń auta. Myślę, że wszyscy to pamiętają:fot. Colin Clark
Na OS 17 też był niewielki "moment":


Ostatecznie Kubica utrzymał 2. miejsce w klasie WRC2, a w generalce był 11. Tak jechał Robert na ostatnim OS-ie drugiego dnia:


Ostatniego dnia rajdu zadaniem Kubicy i Barana było utrzymanie drugiej lokaty. Polacy jechali bardzo spokojnie i ostatecznie zdobyli 18 punktów do klasyfikacji WRC2. W całym rajdzie zajęli 9. miejsce. Oto wyniki imprezy:

Tak Robert wjeżdżał na metę rajdu:


I podsumowanie rajdu przez Kubicę:


Kompilacja jego przejazdów:

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Na pewno dużym plusem przed tegoroczną rundą w Finlandii jest fakt, że RK w ubiegłym roku nie tylko jechał ten rajd ale i dojechał do mety. Oby tylko w tym roku nie było takich co prawda widowiskowych ale i niepotrzebnych wizyt poza trasą.

KD

TJ pisze...

Finlandia Finlandią ... ale _Niemcy_ już za 30 dni :]]

Co do tego wypadu po drzewko świąteczne do lasu, to nie życzę w żadnym wypadku okazji do porównania, ale mam dziwne wrażenie, że w Fieście taki numer mógłby nie przejść tak bezkarnie.

Jeszcze dobra wiadomość na koniec: w Monte będzie zmiana trasy i wreszcie Rally 2 !
wrc.com/po/wrc/news/july/monte-route/page/1576--12-12-.html

Anonimowy pisze...

Witam! Pytanie z innej beczki. Czy w Rajdzie Finlandii zespół M-Sport będzie korzystał z nowego przodu? Z tego co widziałem to Mikko Hirvonen testował nowe opony Michelin z nowym przodem a zarazem barwy były już rajdowe. Zdjęcie z testów.https://twitter.com/OfficialWRC/status/491143732818116608/photo/1

Anonimowy pisze...

racja, numer z choinka na swieta moze nie przejsc w tym roku.. oby byla meta!

Anonimowy pisze...

co ten nowy przód ma dawać?

Karol Moździerz pisze...

Nowy przód to zabieg czysto marketingowy, ma zbliżyć auto do aktualnie oferowanych cywlinych fiest.

Poza nowym przodem tam jest też pakiet ogólny poprawek, więc auto się powinno ciut poprawić.