Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

piątek, 29 listopada 2013

Zespoły WRC ustalają składy, nowa jakość transmisji rajdów, ciekawy artykuł o Kubicy i głosowanie

Sporo się dzieje w ostatnich dniach wokół Roberta Kubicy i rajdów, dlatego czas na porcję ciekawych informacji z rajdowego świata, który w przyszłym roku ma być znacznie ciekawiej pokazywany. Czy w WRC zobaczymy Roberta Kubicę i w jakim pojedzie zespole? Decyzja powinna zapaść już niebawem.

Właściwa część Ronde Citta dei Mille, w którym bierze udział Robert Kubica rozpocznie się dopiero w niedzielę rano, jutro zostanie rozegrany shakedown, dlatego pełne wprowadzenie do tego rajdu ukaże się na blogu dziś w nocy. Teraz czas na kilka ciekawych tematów rajdowych.

Ustalanie składów

Kończy się listopad, już za półtora miesiąca pierwszy rajd nowego sezonu WRC, a obecnie następują decydujące chwile jeżeli chodzi o ustalanie składów zespołów na przyszły rok. Wiemy, że jeżeli Robert Kubica przejdzie do WRC, to będzie jeździł w Citroenie albo Fordzie. Na pewno nie będzie to Hyundai, który w tym tygodniu podał nazwisko drugiego kierowcy swojego zespołu. Do Thierry Neuville`a dołączył Juho Hanninen, który ma zaliczyć starty w wybranych rundach. Być może uzupełniał będzie go Brian Bouffier, trzykrotny mistrz Polski.

Blisko ustalenia swojego składu jest również M-Sport, przygotowujący Forda - w przyszłym roku pojadą w nim prawdopodobnie Mikko Hirvonen, Mads Ostberg oraz jednym autem Nasser Al-Attiyah i Elfyn Evans. Pozostaje jedno wolne miejsce w tym zespole.

Największą niewiadomą jest Citroen, gdzie nawet Dani Sordo nie ma pewnego miejsca. Wiadomo jedynie, że w kilku rajdach wystąpi Khalid Al Qassimi, który może dzielić auto z Krisem Meeke, choć ten drugi może nawet otrzymać samodzielne auto. Kim będą kolejni kierowcy?

Citroen na pewno chciałby Kubicę, ale wszystko nie jest takie proste jak się wydaje, bowiem Robert na pewno ma jakieś swoje warunki, a do tego wchodzą kwestie sponsorskie - fabryczny zespół Citroena sponsorowany jest przez koncern TOTAL, który zapewne nie zgodzi się, aby Robert nadal jeździł w barwach Lotosowi. A polskiemu koncernowi bardzo zależy na współpracy z Kubicą skoro nawet w tak małej imprezie, jak najbliższy rajd Roberta (choć wiadomo, że przygotowanie auta kosztuje niemało) chciał przemalować auto i dołożyć się do startu.

Pewne wydaje się jednak, że jesteśmy bardzo blisko poznania rozstrzygnięć, które mogą pojawić się w każdej chwili.

Rekordowa ilość relacji live

WRC zapowiedziało, że sezon 2014 będzie rekordowy pod względem relacji z rajdów na żywo - przekazów telewizyjnych i w internecie ma być znacznie więcej niż w tym sezonie. Obecnie WRC może oglądać 600 mln. osób, a plany na 2016 rok zakładają docieranie do 1,2 miliarda ludzi.

Głównym zamysłem jest, aby wszystkie rajdy kończyły się w niedzielę, a kończący je powerstage był transmitowany na żywo w telewizji i zaczynał się zawsze o godz. 12:00 CET. Trwają już prace nad zmianami w harmonogramach rajdów, ale już wiadomo, że tego efektu nie uda się osiągnąć w pierwszych 3 rundach - w Meksyku będzie jeszcze poranek, a w rajdach Monte Carlo i Szwecji ogłoszono już harmonogramy. Mają być również przeprowadzane relacje z parku serwisowego. Póki co nie wiadomo nic o relacjach z obrazem w internecie, a takiego rozwiązania domaga się wielu kibiców.

O Robercie w Autosporcie

Bardzo ciekawy i pochlebny dla Roberta Kubicy artykuł ukazał się ostatnio na łamach Autosportu. David Evans w artykule "Jak Kubica wrócił do życia w rajdach". Brytyjczyk pisze, że "nikt nie pracował w tym sezonie ciężej niż Kubica i nikt nie zasłużył na tytuł i przejście na szczebel wyżej bardziej niż on. Sposób, w jaki rozłożył rajdy na czynniki pierwsze jest niesamowity. Nie myślcie, że Kubica pierwszy raz widział OS-y na zapoznaniu. Przeszukiwał cały internet i oglądał wszystkie filmy na YouTube aby tylko zobaczyć trasę. Na długo przed rajdem Walii napisał sobie sam opis odcinków."

"Sam przyznawał, że potrzeba wielu lat doświadczenia aby zaistnieć w rajdowym świecie, ale wydaje się, że znalazł sposób na znaczne skrócenie tego procesu."

Evans opisuje również sytuację z Maciejem Baranem, który wycofał się ze współpracy z Kubicą przed Rajdem Wielkiej Brytanii, nazywając ją niezrozumiałą. Według autora może mieć ona duży wpływ na wybranie przez Kubicę wyścigów zamiast rajdów.

Dla Evansa odejście Kubicy z rajdów byłoby "tragedią dla WRC". "Kubica to bohater rajdów i na pewno w przyszłości potrafiłby zrobić różnicę". Według autora Kubica może chcieć wrócić do wyścigów, gdzie musi polegać prawie wyłącznie na sobie.

Autor opisuje również poczucie humoru, jakie zachował Robert. "Mam nadzieję, że zobaczymy się gdzieś w przyszłym roku, bo to będzie oznaczało, że obaj żyjemy" - powiedział Kubica Evansowi, gdy ten mówił "Do zobaczenia na Monte Carlo".

Robert w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Jak zapewne wiecie, Robert jest nominowany do tytułu sportowca roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego. Dla niego pewnie sam tytuł znaczy niewiele, bo jest zdala od medialnego szumy, ale myślę, że głosowanie na niego będzie kolejnym podkreśleniem jego osiągnięć w tym roku i pokazaniem mniej zorientowanej części społeczeństwa, jak wielu kibiców ma nadal Robert. Pozwoliłem sobie utworzyć specjalne wydarzenie dotyczące tego głosowania, gdzie będę umieszczał kolejne informacje - zapraszam TUTAJ.

Największe osobowości

Na koniec ciekawa informacja - Robert Kubica i Maciej Baran, jako mistrzowie WRC2 pojawią się 6 grudnia na gali FIA w Paryżu.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i f1ultra.pl
  

13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Mam nadzieje, ze po 6 grudnia pan Baran jeszcze zmieni zdanie...
W ogole przydalby sie jakis dobry wywiad z nim. Mateusz da sie cos zrobic?

Anonimowy pisze...

Przed chwilą wróciłem z kiosku z Przeglądem Sportowym. Zaraz wypełniam i w poniedziałek wyśle

Anonimowy pisze...

mala uwaga - rajdowki sa oklejane, nie przemalowywane. wiec lotos wylozyl kaske na naklejki a nie malowanie ;)

rolen

Anonimowy pisze...

Z ciekwosci wszedlem na strone Erreffe - w samum centrum zdjecia dwa auta Kubicy - Clio S1600 i Fabia WRC ;)

http://errefferally.com/images/gallery/013_big.jpg

rolen

Anonimowy pisze...

To że RK jedzie aktualny rajd w barwach Lotosu nie musi nic znaczyć na przyszłość. Jeżeli RK musiał otrzymać od Lotosu zgodę na start w Walii w barwach Total, to znaczy, że miał z Lotosem umowę na wyłączność w tym roku. Czyli nawet jeżeli nic Lotos by nie płacił dodatkowo to możliwe że i tak by musiał ten ostatni rajd startować w barwach Lotosu.

Wiater pisze...

Power stage LIVE o 12CET to całkiem dobry pomysł, tym bardziej że w WRC jeżdżą niemal sami kierowcy z Europy ;) Co do Roberta - cieszmy się jego startem i może akurat dowiemy się coś wiecej, po tym jak Robert sprawdzi współprace ze starym pilotem :D

radek szuma pisze...

No więc Maldonado w lotusie
I dupa
Zobaczymy cz ROBO zrobi

Anonimowy pisze...

Lotus potwierdził skład kierowców na sezon 2014: Romain Grosjean i Pastor Maldonado.

Anonimowy pisze...

Robert nam się zmienia nie do poznania ;) http://www.alpinestars.com/sports/auto/athletes/rally/robert-kubica

Anonimowy pisze...

Na zdjęciu z prawej dolnej strony jest Maciek Baran, a podpisany jest RK. Napiszcie do nich ze pomylili się. Nie znam płynnie w piśmie języka angielskiego.

Anonimowy pisze...

Dobre. Czy to nie czasem pan Baran?

Anonimowy pisze...

@Radek Szuma
Od 2011 roku wiadomo było i o czym dosadnie pisałem tu dziesiątki razy,że Kubica nie wróci już do Lotusa (sprawa niemedialna) więc jakie ma to teraz znaczenie kto jeździ w tym teamie ?!

Powiem tak.
Jeżeli Robert wróci do pełni zdrowia i będzie gotowy na F1 to zobaczycie/my go w najbardziej oczekiwanym teamie.
Anonimowy pisze...

Anonimowy 00:26

Pomarzyć można :) . Kiedyś wierzyłem że Robert wróci do F1, teraz wiem że to nierealne, a poza tym widać że Robertowi zmieniły się priorytety.
Ja dalej będę kibicował Robertowi, a F1 oglądam z przyjemnością.