Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

niedziela, 25 sierpnia 2013

Robert Kubica i Maciej Baran wygrywają Rajd Niemiec! [Aktualizacja godz. 22:50 - Kubica o decyzji na 2014 rok - mam dobre propozycje z rajdów i wyścigów, filmy z dekoracji]

Po wspaniałej walce Robert Kubica i Maciej Baran zajęli 5. miejsce w Rajdzie Niemiec, triumfując jednocześnie w klasie WRC2, które Polacy są teraz liderami. Nasza załoga zanotowała genialny występ, a poniżej znajdziecie pełną relację z ostatniego dnia rywalizacji z mnóstwem zdjęć i filmów, również z podium oraz bardzo ciekawe słowa Roberta o sezonie 2014.


LIVE TIMING RAJDU MOŻECIE WŁĄCZYĆ TUTAJ

(międzyczasy odcinków tutaj)

RADIO RAJDU MOŻECIE WŁĄCZYĆ TUTAJ.

(Radio rajdu rozpocznie nadawanie około godz. 9:10)
Już od początku sobotnich OS-ów Robert Kubica i Elfyn Evans kontynuowali swoją zaciętą walkę o zwycięstwo w klasie WRC2. Problemy mieli natomiast inni kierowcy - z rywalizacji odpadł Naser Al-Attiyah. 
Kubica i Evans zmieniali się na prowadzeniu, a delikatnym liderem był Robert, który miał 1,4 sekundy przewagi nad najgroźniejszym rywalem. Pozostali kierowcy WRC2 zupełnie nie liczą się walce o zwycięstwo.
Decydujący dla kilku kierowców okazał się pierwszy OS po serwisie. Po ulewnych opadach deszczu na trasie było bardzo dużo błota. Szybko odpadli Mads Ostberg i lider rajdu Jari Matti Latvala, a Robert Kubica nieznacznie przegrał z Evansem i stracił swoje prowadzenie w WRC2.

Kiedy rozpoczął się 13. OS, liczący tylko 9 kilometrów pojawiła się informacja, że 14. próba nie zostanie rozegrana z powodu tragicznego wypadku do jakiego doszło na odcinku, na którym miała być rozgrywana próba. Śmierć poniosła w nim załoga samochodu rajdu aut zabytkowych.

Kubica na tak krótkim dystansie znokautował Evansa, zyskując do niego 8 sekund. Co więcej, Polak był szybszy od jadących bez przygód Mikko Hirvonena i Martina Prokopa. Dzięki tak znakomitej postawie Kubica ma 7,8 sekundy przewagi w WRC2 nad Evansem, a w klasyfikacji generalnej rajdu jest 5. Jeżeli Robert dowiezie tę pozycję do mety, to osiągnie najlepszy wynik w historii polskich startów w WRC i to w aucie WRC2. Dodatkowo awansuje na pozycję lidera WRC2 i wyprzedzi Michała Kościuszkę w klasyfikacji WRC.

Tak wygląda klasyfikacja przed dwoma ostatnimi OS-ami:

Łatwo jednak nie będzie, bowiem przewidziana na dziś próba Dhrontal, licząca 24,58 kilometra składa się z wielu nawrotów i prostych, co nie odpowiada charakterystyce auta Citroena DS3 RRC. Kierowcy będą tę próbę przejeżdżać dwukrotnie.

Oto rozkład dzisiejszych OS-ów:
Niedziela, 25 sierpnia:   
godz. 09:18 - OS 15 - Dhrontal 1 (24,58 km)
godz. 11:36 - OS 16 - Dhrontal 2 [Power Stage] (24,58 km)

Oto rozkład tych OS-ów na mapie:
Jeżeli chodzi o telewizję, to dziś będzie można obejrzeć krótką relację z rajdu na niemieckim kanale Sport1 oraz kronikę rajdu na TVP.

Niedziela, 4 sierpnia:
godz.20:05 - Kronika Rajdu Niemiec - TVP 1
godz. 20.15 - Relacja z Rajdu Niemiec, Sport1

Poniżej przypomnienie najciekawszych zdjęć i filmów z wczoraj:

Aktualizacja godz. 9:20

Rozpoczął się już 15. - przedostatni OS Rajdu Niemiec. Za około 15 minut na jego trasie pojawią się Robert Kubica i Maciej Baran.

Aktualizacja godz. 9:25

Póki co na trasie rajdu jest raczej sucho, z niektórymi nieco wilgotnymi miejscami. Na koniec drugiego OS-u zapowiadane są lekkie opady.

Aktualizacja godz. 9:42

Robert Kubica i Maciej Baran są już na trasie 15. OS-u. Oto fragment z wczorajszego przejazdu:
 
Aktualizacja godz. 9:48

Robert Kubica notuje niesamowite czasy na 15. OS-ie będąc szybszym od wielu aut WRC. Evans po dwóch pomiarach traci 6 sekund.

Aktualizacja godz. 9:55

Robert Kubica i Maciej Baran są już na mecie 15. OS-u. Polacy byli zdecydowanie najszybsi na tej próbie i znacznie powiększyli przewagę nad Elfynem Evansem w klasyfikacji generalnej WRC2, która wynosi już ponad 18 sekund. "Poszło bardzo dobrze, mieliśmy dobre tempo, liczymy na brak deszczu, ponieważ nie mamy miękkich opon ze sobą". 

Aktualizacja godz. 10:00

Zapowiadają się wielkie emocje na ostatnim OS-ie bowiem na trasie zaczął padać deszcz. Robert Kubica i Maciej Baran nie mają ze sobą niestety miękkich opon. 

Aktualizacja godz. 10:37

"Nie jest łatwe, nie mam doświadczenia na takiej nawierzchni, wcześniej jechałem tylko raz w takich warunkach, ale tu wszystko jest inne. Jazda po błocie jest bardzo trudna na tych oponach. Musimy zostawiać sporo marginesu, ale mocno ściga nas Evans więc nie możemy odpuszczać. Ale jesteśmy zadowoleni" - powiedział Robert Kubica pomiędzy OS-ami.

"Mieliśmy dobry czas rano, ale Robert był 10 sekund szybszy. będzie trudno na następnym OS-ie, zobaczymy, jak rozwiną się warunki pogodowe. Mamy twarde opony i dwie miękkie" - powiedział Evans.

Aktualizacja godz. 11:00

Najnowsze prognozy pogody mówią, że podczas samego OS-u, który rozpocznie się za nieco ponad 30 minut, nie będzie padało. Droga powoli przesycha. 

Aktualizacja godz. 11:10

"Moglibyśmy się czegoś od niego nauczyć. Jest bardzo utalentowany, to świetny kierowca. Radzi sobie dobrze nie tylko na asfalcie, ale też na szutrze" - powiedział Mads Ostberg o Robercie Kubicy. 

Aktualizacja godz. 11:18

Oto krótki film z małej wczorajszej przygody Roberta:Aktualizacja godz. 11:24

Za kilkanaście minut rozpocznie się ostatni OS Rajdu Niemiec. "Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli się czegoś od niego nauczyć. Jest bardzo daleko przed nami" - powiedział Subhan Aksa.

Aktualizacja godz. 11:36

16. OS będzie opóźniony o 5 minut.

Aktualizacja godz. 11:41

Rozpoczyna się ostatni OS Rajdu Niemiec. Robert Kubica i Maciej Baran mają ponad 18 sekund przewagi nad Elfynem Evansem w klasyfikacji WRC2. Polacy jadą na twardych oponach, Evans może założyć dwie miękkie, lepsze na deszcz. W niektórych odcinkach trasy jest wilgotno, ale nie pada. Deszcz zbliża się jednak, a w lesie jest jeszcze bardzo ślisko.

W WRC trwa jeszcze bardziej zacięta walka o zwycięstwo - Dani Sordo jest zaledwie 3 sekundy przed Thierry Neuvillem. Ostatni OS dla WRC będą powerstage`m, w który zostaną przyznane dodatkowe punkty. Walka będzie bardzo zacięta. 


Aktualizacja godz. 11:47

Kierowcy wystartują do ostatniego OS-u w zmienionej kolejności. Elfyn Evans wystartuje jako 12. tuż za Robertem Kubicą.

Aktualizacja godz. 12:05

Robert Kubica i Maciej Baran są już na trasie ostatniego, decydującego OS-u Rajdu Niemiec. Za około 15 minut będą na mecie. 

Aktualizacja godz. 12:10

Robert Kubica jedzie szybciej od Elfyna Evansa o ponad sekundę po pierwszym pomiarze czasu. 

Aktualizacja godz. 12:15

Dani Sordo wygrał Rajd Niemiec, tuż przed Thierry Neuvillem!

Aktualizacja godz. 12:20

Robert Kubica i Maciej Baran ukończyli właśnie Rajd Niemiec. Polacy obronili prowadzenie w klasyfikacji WRC2 i 5. miejsce w klasyfikacji generalnej imprezy. To najwyższe w historii polskich występów w WRC. Polacy dokonali tego w aucie WRC2!!! Robert i Maciej wygrali tę klasyfikację, objęli również prowadzenie w klasyfikacji generalnej tej klasy! 

Aktualizacja godz. 12:23

"To był dobry rajd asfaltowy, choć nie był do końca asfaltowy. Na Ostatnim OS-ie słyszeliśmy jakiś dziwny dźwięk z dyferencjału. Przestrzeliłem jeden zakręt więc trochę się baliśmy, ale dojechaliśmy i to najważniejsze" - powiedział Robert na mecie.

Aktualizacja godz. 12:28 

Robert Kubica to genialny kierowca - w dwóch ostatnich OS-ach (ten sam odcinek przejeżdżany 2 razy) uzyskał czasy różniące się o zaledwie 0,1 sekundy. Tak wygląda bardzo szczęśliwa dla nas klasyfikacja generalna rajdu:
 
Aktualizacja godz. 12:55

Oto klasyfikacje po Rajdzie Niemiec:

Aktualizacja godz. 13:35

Pojawiły się informacje, że na ostatnim OS-ie Rajdu Niemiec Subhan Aksa miał wypadek, a rannych podczas niego zostało dwóch kibiców. Czekam na więcej informacji w tej sprawie. Poniżej trochę zdjęć Roberta:
fot. Eryk Mełgwa

fot. Grzegorz Landsmann

fot. Grzegorz Landsmann

fot. Grzegorz Landsmann

fot. Grzegorz Landsmann
Aktualizacja godz. 14:45

Podsumowanie dwóch ostatnich OS-ów od WRC i piękny widok na koniec.
Aktualizacja godz. 15:40

TUTAJ zobaczycie film z mety Roberta i Macieja.

Aktualizacja godz. 16:20

Potwierdzenie przedstawionych wyżej klasyfikacji:

I kolejne zdjęcia Roberta:
fot. Eryk Mełgwa
Aktualizacja godz. 16:43

Poniżej zobaczycie wywiad z Robertem Kubicą po rajdzie:Aktualizacja godz. 18:35

fot. Citroen Racing
Aktualizacja godz. 19:25

Porcja zdjęć od Citroen Racing:
fot. Maciej BaranAktualizacja godz. 20:15

Rozpoczęła się relacja z Rajdu Niemiec na niemieckiej telewizji Sport1. Znajdziecie ją TUTAJ.

Aktualizacja godz. 20:40

Podczas konferencji prasowej po rajdzie Robert Kubica został zapytany o to, kiedy podejmie decyzję dotyczącą startów w 2014 roku: "Jeszcze tego nie wiem. Lubię podejmować decyzje jak najwcześniej to możliwe ponieważ w zimie można się zrelaksować. Może potrzebuję jeszcze miesiąca albo dwóch. Nie spieszę się. Mam dobre propozycje z wyścigów i rajdów" - powiedział Robert.

Robert został też zapytany o tytuł w WRC2: "Nie myślę o nim, skupiam się na zbieraniu doświadczenia, które może przydać się w rajdach, jeżeli w nich zostanę. Jeżeli nie zostanę to i tak będzie to pożyteczny rok, który spędziłem na robieniu tego, co lubię" - dodał Kubica. 


Aktualizacja godz. 21:10

Oto film z przyjazdu Roberta Kubicy na metę:Aktualizacja godz. 22:40

Poniżej filmy z przejazdów Roberta:
Za przesłanie zdjęć i filmów dziękuję Adam i Marco, Karolowi Moździerzowi, Krzysztofowi Turkowi oraz favonio.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

229 komentarzy:

1 – 200 z 229   Nowsze›   Najnowsze»
grand460 pisze...

cześć wszystkim :) dzisiaj byle do mety. Dzisiaj super dzień rajd i F1 na Spa :D

Anonimowy pisze...

Witojcie!

Anonimowy pisze...

Dziś także PSC (Giermaziak z PP) o 11.45 oraz MotoGP. Co za dzień :)

Irek

oio pisze...

hejeczka

Anonimowy pisze...

Hej wszystkim! Piękny poranek na piękne zwycięstwo!!!
A jeszcze nie tak dawno wszyscy "koledzy z rajdówek" przestrzegali przed hurra optymizmem, że Robert jest nowicjuszem w rajdach etc. A zapomnieli, że jest też geniuszem kierownicy!!!! Byle do przodu i do mety!:)

Anonimowy pisze...

Radio rajdu juz idzie, takze wystapil malenki blad

Anonimowy pisze...

Ciekawe? RK będzie się bronił przed Latvalą, czy Latvala będzie gonił Roberta?

Anonimowy pisze...

Kubica będzie chciał kontrolować i zabezpieczyć pozycję w WRC2, bez sensu jest ściganie się z Latvalą...

oio pisze...

Środkowa część tego odcinka wydaje się szczególnie trudna dla nieszczęśliwej hydrauliki samochodu Roberta. W pozostałych miejscach wróżę przewagę Roberta na Evansem.

Marcin J pisze...

Ja dalej przestrzegam przed hurraoptymizmem. Bo przesadny optymizm nie zaklina zwyciestwa. Ja trzymam kciuki a pozniej bede sie cieszyl i licze ze bedzie 5/1.

untrusted pisze...

jeśli wierzyć prognozie pogody dzisiaj też ma tam padać ale dopiero koło 13 wiec zła pogoda nie pomoże robertowi..
meteo.pl

Anonimowy pisze...

Mysle ze Robert troche zaryzykuje na pierwszej petli zeby kontrolowac na drugiej. I ktos powiedzial ze sledzenie rajdow jest malo ekscytujace.?

Mateusz Cieślicki pisze...

No to poszedł :)

Anonimowy pisze...

Robert is flying!

Anonimowy pisze...

PO pierwszym splicie świetnie

Irek

Anonimowy pisze...

Robert o wiele szybciej od wielu z WRC na pierwszym miedzyczasie ; o

marshad pisze...

Walka z Latvala nie ma sensu, ale sytuacja dodaje nieco smaczku. Dwie minuty różnicy to niewiele, spodziewam się że JML odrobi blisko minuty na pierwszym przejeździe i nieco mniej na drugim, możliwe że wciśnie się pomiędzy Roberta i Evansa.

Maximus pisze...

Ale zapierd....to jest doktor jazdy rajdowej!!!

oio pisze...

Robert oszalał! Czym on jedzie tak szybko? Zaraz dogoni Prokopa w generalce.

Mateusz Cieślicki pisze...

Czy on przypadkiem nie pomylił samochodów i nie wsiadł do jakiegoś WRC????

Anonimowy pisze...

Czyżby Robert dostał auto od Kościuszki...??bo niemożliwe jest jechać takim tempem dstrójką!

Anonimowy pisze...

m.in. szybciej niz Ostberg, Novikov, Hirvonen na pierwszym pomiarze

grand460 pisze...

świetnie Robert !

marshad pisze...

Heheh ładnie, ale patrząc na to trzeźwo to Sordo, Neuville, Latvala i Ogier mają najwięcej do zyskania, reszta już zapewne "dowozi" w sensownym tempie.

Anonimowy pisze...

Nie sądzę żeby Evans pogodził się z drugim miejscem i dowoził wynik do mety.

Maximus pisze...

Robert chciał pocieszyć innych z wrc2,dał im cień nadzieji a dzisiaj nokaut!!

Anonimowy pisze...

Teraz najtrudniejsza część OS dla Citroena

Irek

Anonimowy pisze...

Kubica jedzie jak Ostberg:)

Anonimowy pisze...

uff na mecie

oio pisze...

Nie jak Ostberg, on jedzie jak kosmita! Trzeba go ratować! Tak nie można!


A ten swoje: Eee, ok, very slippery...

Kosmita, kur...

Anonimowy pisze...

Ktoś wczoraj wstawił link do onboardu Hirvonena z 2011 roku (ten sam OS). Robert przejechał go zbliżonym tempem w aucie WRC2. Szacun :)

Irek

Mateusz Cieślicki pisze...

I teraz pomyślcie, jaka byłaby przewaga Roberta, gdyby wczoraj rano używał twardych opon...

A teraz miękkich już nie ma, a za chwile może lunąć.

marshad pisze...

No, to teraz tylko dowieźć - wyślijcie zaklinaczy deszczu na trasę, bo Robert pocina na twardych i to czego się obawiał przez cały rajd może jeszcze namieszać.

Anonimowy pisze...

Boże ale wy naprawdę jaracie się Kubicą...Jestem jego fanem ale bez przesady że jedzie jak ktoś Inny nie z tej planety:)

Mateusz Cieślicki pisze...

Nic to nie da, pada.

Anonimowy pisze...

@oio
Bravo!

Anonimowy pisze...

http://www.mojapogoda.com/radar/niemcy.html chyba wytrzyma z tym deszczem

Mateusz Cieślicki pisze...

Nie wytrzyma, bo już pada :)

Anonimowy pisze...

18 sekund powinno wystarczyc cokolwiek by sie nie dzialo.

Marcin J pisze...

Mysle ze na pewno wzial ze dwie najlepsze miekkie. Licze ze da rade.
Poza tym zobaczczie ze sordo i neuville osdstaja od reszty wiec jestem ciekaw czy tez nie jada na twardziolach. Chociaz oni maja tez inny cel niz reszta :P

Anonimowy pisze...

Nie ma się co tak podpalać że Wurce pyknął... OK, genialnie pojechał ale zauważcie że np. Hirvonen do którego Kubica stracił na tym OSie 3.9s w zasadzie jechał już o pietruszkę, nie musiał cisnąć, jechał byle dojechać bo do poprzedzającego Neuvilla tracił 1.5minuty a za sobą miał prokopa aż o 4.5 minuty! więc jechał byle dojechać, spokojnym tempem... Novikow miał podobną sytuację, Prokop też, Jedynie Sordo i Neuvile się naprawde ścigali bo między nimi trwa zażarta walka o zwycięstwo dosłownie na dziesiąte części sekundy... Więc do tych dwóch porównujcie jazdę Roberta a nie do Wurców które już o nic nie walczą i po prostu chcą jako tako dojechać, a jakby nie było do tej walczącej dwójki (Sordo, Neuville) Robert stracił 40 sekund...

Anonimowy pisze...

Robert nie ma miękkich, wziął 5 twardych

typ pisze...

Pamiętajcie, że jak spadnie deszcz to nie będzie padał tylko nad samochodem Roberta. Pytanie najważniejsze jest więc takie - czy Evans też ma tylko twarde na dzisiejsze OS-y. Jeśli tak to szanse są równe i nie ma się co deszczem przejmować.
Natomiast tempo z dzisiejszego pierwszego OSu faktycznie takie jakiego się spodziewałem już od wczoraj. To w końcu asfalt a Robert jest mistrzem. Tylko wczoraj te miękkie widocznie mu namieszały...
Niby Robert mówi,że wynik jest sprawa drugorzędną, ale wszyscy bardzo chcielibyśmy żeby spokojnie utrzymał te 18 sekund przewagi do końca....

Anonimowy pisze...

Robertowi się znów zapomniał w jakiej kategorii startuje :)

Anonimowy pisze...

Mateusz, też tak chciałem napisać odnośnie opon.
Gdyby jechał wczoraj z rana na twardych możliwe, że byłby już 4 w generalce :)

Anonimowy pisze...

1.30h to dużo czasu. Popada i przestanie.

Anonimowy pisze...

Gorzej opon dobierać w ten weekend się nie dało. Jeśli wygra kategorię, to tylko dzięki swojemu niesamowitemu talentowi za kółkiem. Trzymam kciuki. :-)

Anonimowy pisze...

Tak tak wychwalajcie go.Ja jakos nie wpadam z tego powodu w huraoptymizm.Wolałbym na przykład aby wygrał dziś Kuba Giermaziak,Bo wiem że Robson sobie poradzi i może nawet lunąć deszcz On da radę

HeavyRain pisze...

drugi os dopiero 11:36? to może przestać padać ;)

Anonimowy pisze...

Czy ktoś ma info (albo może zdobyc) na jakich oponach jedzie Evans (ewentualnie jakie wziął ze sobą) ?

Anonimowy pisze...

Jest jakaś transmisja z Power Stage?

Anonimowy pisze...

Panowie bez hurraoptymizmu! Robert pojechal dobrze, ale do Sordo stracil blisko 40 sekund ( przepaść) Hirvonen praktycznie z nikim sie juz nie sciga

Anonimowy pisze...

no wlasnie!! czy ktos ma informacje jakie opony ma Evans??? moze byc ciekawie:))

Anonimowy pisze...

Citroen vs Ford w obu klasach. Będzie ciekawie.

Irek

Anonimowy pisze...

Według portalu WRC.com strata samochodu WRC2 w stosunku do topowego WRC na Dhrontal to okolo 25-30. Czas Roberta nie jest wiec jakis kosmiczny. Loeb spokojnie wykrecilby WRC2 czas jeszcze o jakies 20 sekund lepszy. Ludzie bez podniet prosze!

Anonimowy pisze...

Podejrzewam że jeżeli Robert będzie musiał to podocina swoje twarde opony na wilgotną nawierzchnię (chyba że do 11:50 nawierzchnia przeschnie.

Anonimowy pisze...

do anonim z 25 sierpnia 2013 10:18

A taki Evans, który walczy o 1 miejsce w WRC2 i jedzie dodatkowo sprzętem lepszym od RRC traci 51 prawie, nie daje Ci to nic do myślenia ?...
Pewnie Robert nie jedzie na maksa jak to czynią panowie Sordo i Neuville ale i tak pojechał świetnie.

Maximus pisze...

Anonimowy 10:18-10:14(ta sama osoba)Pokaż mi kierowce(ci w wrc tez jezdzili w wrc2 niektórzy),który autem wrc2 był piąty w generalce!!.To będzie pierwszy taki przypadek,więc daj spokój z wypocinami gamoniu!.Reikkonen autem wrc w najlepszym swoim rajdzie był szósty!.

Anonimowy pisze...

no przecież jak Robert ma jechać na maksa skoro mu hamulec ręczny działa na chybił trafił.. albo zadziała albo nie.. podejrzewam, że jakby był w 100% sprawny i działał jak powinien to Robert mógłby jeszcze bardziej zaryzykować.. ale i tak jest mega super dobrze :) i cieszmy się bo Robert jedzie po historyczny wynik !

Anonimowy pisze...

Czemu znów robert zamiast walczyc z innymi bedzie walczyl na powerstage z przeciwnosciami losu:(

marshad pisze...

@Anonim 10:18 Chciałbym zobaczyć na własne oczy gdzie WRC.com stwierdza 25-30s różnicy. Spekulacje na temat co Loeb by zrobił są g.... warte.

Nacinanie opon jest niedozwolone.

Maximus pisze...

Więc ciesz się gamonku,że mamy Roberta bo tylko on z polskich kierowców ma szanse reguralnie przyjeżdzać w piątce najlepszych na świecie!,inne polskie drużyny błąkały by się na szarym końcu.I te twoje dane ,że na 25km gdzie się nawroty,górki,gdzie potrzebna jest duża moc,dobre hamulce(moc i hamulce to przełom między wrc2 a wrc,docisk aero również)jest 20s różnicy wsadz sobie między bajki.Wrzuć na luz i włącz piłke nożną,tam lepiej ci pójdzie.

Anonimowy pisze...

aha i od kiedy WRC2 traci do WRC 1sek/km ? wychodzi, że przy 300 km rajdzie powinni tracić jakieś 300 sek, czyli 5 minut. Rozumiem, że wg anonima z 10:18 ŻADEN kierowca z WRC2 nie wykorzystuje potencjału swojego auta.
Dla przykładu podam filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=8Y8ISGaYISE
minuty 3:50 do 3:57 przejazd Roberta
i do porównania 1:17 do 1:23 przejazd Hirvonena
ewidentnie widać, że Robert na szczycie jechał agresywniej wykorzystując więcej asfaltu,na hamowaniu Robert też agresywniejszy, nawrót tak ładnie nie wyszedł, może przez te problemy z ręcznym.

marshad pisze...

@Anonim 10:26 Bo rajdy to walka z samym sobą, trasą ulegającą zmianie, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, awariami i wszelkimi przeciwnościami jakie los Ci rzuci pod koła =]

Anonimowy pisze...

Nie przejmujcie sie tym anonimem z 10:18 widac ze to jakies zakompleksione dziecko z blokowiska."Bez podniet" tak gadalem jak bylem w 4 klasie podstawowki. Idz ogladaj onboard leoba i wal se gruche. A kibicowanie zostaw kibicom.

R10 pisze...

Z tego co zrozumiałem na radiu Evans nie ma miękkich opon. Choć mogłem się przesłyszeć.

Anonimowy pisze...

Loeb pojechał by może i te 20 sekund ,ale jakby miał jechać z tak małym bagażem doświadczenia to ten cały loeb-ik nie miał by zadnych szans. ile razy startowal ? Z 9-8- razy ha ?

Mateusz Cieślicki pisze...

R10 - ja zrozumiałem, że ma twarde na kołach i 2 miękkie w aucie.

kosmacz pisze...

wydaje mi sie ze Evans tez ma twarde skoro wczoraj dokonywal takiego samego wyboru opon co Robert

Anonimowy pisze...

Anonimowy z 10:18 zajmij się lepiej czymś, co nie wymaga, aż tak wielkiego wysiłku umysłowego, jak pisanie komentarzy. Puszczaj latawce, lep z plasteliny,kulaj kulki z nosa. Może w tym będziesz lepszy.

Mateusz Cieślicki pisze...

Po raz kolejny będę błagał :) Czytajcie aktualizacje - Evans ma 2 miękkie w zapasie. A wczoraj rano jechał na twardych, Robert na miękkich.

R10 pisze...

Prawdopodobnie masz rację, Mateusz. Lepsze dwie miękkie niż cztery... Zapowiada się bardzo trudny OS dla Roberta.

Anonimowy pisze...

Czy Robert Wygra czy przegra sprawa drugorzędna za godzinę startuje Kuba z Pole Position do wyścigu GP Belgii...tutaj będą emocje...Pytanie do was czy bedzie transmisja na Tv4?Robson i na samych Felgach na ostatnim O-sie rozwali tego Evansa

Mateusz Cieślicki pisze...

TV4 i Eurosport.

Anonimowy pisze...

Wyluzujcie, Robert pojedzie taktycznie, ma dużą przewagę i mocne nerwy, to Evans musi pojechać na 120%.

Anonimowy pisze...

Jest pieknie

Jaro 75 ))

Anonimowy pisze...

Mateusz Cieślicki ślicznie dziękuję za szybką odpowiedź...Trzymajmy kciuki za Naszych

oio pisze...

Ciekawy jestem gdzie Evans założyłby miękkie 2 gumy? Czy z przodu - nadsterowność, czy z tyłu - podsterowność?
Jakie są praktyki na asfalcie?

Anonimowy pisze...

Ja bym założył na przód, ale ja się nie znam:)

Anonimowy pisze...

poradzi sobie; odnośnie straty Roberta do wyższej klasy WRC - byłby dziś na tym pierwszym oesie szybszy o jeszcze dodatkowe z 10s gdyby nie zwolnił w jego drugiej części... tak wynika z wypowiedzi RK, więc hejterzy doczytujcie :/
Kubica przed swoim wypadkiem jako amator rajdowy zwykł osiągać wyniki czołówki klasy wyższej autem niższej kategorii - to jego "zwykłe" tempo rajdowe wtedy kiedy nie gra z wyrachowaniem o wynik

Anonimowy pisze...

Myślę, że miękkie na przód założy.Jeśli będzie mokro naturalnie...

Grzegorz Kuczmik pisze...

oio
Wyczytałem, że często stosowaną praktyką jest zakładanie różnych mieszanek opon "na krzyż". To wszystko zależy też od charakterystyki danego odcinka, no i stanu nawierzchni, przyczepności.

oio pisze...

GK

Kurcze, to zaskoczenie. Trzeba wtedy brać pod uwagę ściąganie w bok i to inne przy zakręcie w lewo, inne w prawo i przy hamowaniu i przyśpieszaniu inne. Ale ci kierowcy to korekty robią odruchowo, więc może to i lepsze wyjście niż klasyczna pod- czy nadsterowność.

Anonimowy pisze...

""""Moglibyśmy się czegoś od niego nauczyć. Jest bardzo utalentowany, to świetny kierowca. Radzi sobie dobrze nie tylko na asfalcie, ale też na szutrze" - powiedział Mads Ostberg o Robercie Kubicy."""

bez komentarza

Grzegorz Kuczmik pisze...

oio
No to może być lepsze rozwiązanie niż kompletna nad/pod-sterowność. Oni z szybką kontrą są za pan brat.

oio pisze...

Prognozy pogody w górach przy rzece?
Równie dobrze można sobie ułożyć pasjans.
Tam jest tylko - pada, nie pada.

Anonimowy pisze...

Wbrew temu co jeden z piszących tutaj o hura optymiźmie czy jaranie się, super fajnie się jest "jarać" i kombinować, jak ktoś tego nie czuje to mu współczuję, jest w pewnym sensie uboższy...
A RK i tak zrobi swoje co ma zrobić i w sposób jaki miał zrobić, na szczęście ... :-)

Anonimowy pisze...

Zmiana kolejności startów ?

Anonimowy pisze...

No właśnie, o co chodzi?

Anonimowy pisze...

CZe Dlaczego taka kolejność na Power Stage?

Mateusz Cieślicki pisze...

Cytując klasyka z Lotusa: I have no idea.

marshad pisze...

Zmiana kolejności na Power Stage to nic nadzwyczajnego - z reguły jednak robi się to dla TV. Dziwi mnie tylko Paddon i Wiegand przed Sordo?

Anonimowy pisze...

Ogier poprawia czasy z pierwszego przejazdu, więc nie powinno być źle z warunkami :)

Mateusz Cieślicki pisze...

Ogier poprawia bo wcześniej jechał powoli a teraz to powerstage i dodatkowe punkty.

Anonimowy pisze...

Jeśliby Evans zakładał dwie miękkie to bardzo możliwe, że po skosie. Nie żartuje.

marshad pisze...

Poprawia, ale jakby nieco za słabo na 3 punkty.

Anonimowy pisze...

Tymczasem Giermaziak prowadzi w Porsche SC :)

Anonimowy pisze...

Racja, ale Al-Attiyah i Al-Qassimi też poprawiają, czyli można :)

Anonimowy pisze...

ooo...lista startowa się naprawiła :-)

Anonimowy pisze...

cd. z 9:20 to nasze petrochemy dzis swietuja !!! Giermaziak prowadzi , o o "Kubike" jestem spoko

Anonimowy pisze...

Tylko WRC dostaja dodatkowe punkty,dlatego jada pierwsi.

kosmacz pisze...

czas 15;37 szybciej niz w pierwszym przejezdzie wiec warunki nie sa duzo gorsze,nie ma woddy ;]

oio pisze...

Nie doczytałem. Jadą w tą samą stronę co poprzedni OS, czy z powrotem?


A tymczasem Giermaziak miażdży :)

Anonimowy pisze...

jak na razie Robert lepiej od Qassimiego i Prokopa i lepiej niż Evans !

Anonimowy pisze...

-1s nad evansem na pierszym pomiarze

Anonimowy pisze...

Evans traci...

Anonimowy pisze...

drugi pomiar Evans -0.3 szybciej

Anonimowy pisze...

jedzie tym samym tempem co w piereszym przejezdzie

oio pisze...

Dobrze, bez szaleństw! Trzeba dojechać!

marshad pisze...

Neuville musi teraz wycisnąć coś specjalnego, Robert tylko utrzymać tempo.

Anonimowy pisze...

i chyba Sordo wygrał rajd :)

Anonimowy pisze...

Giermaziak :((((

mateusz1991 pisze...

sory ze na inny temat ale giermaziakowi padlo porshe:(

Anonimowy pisze...

Pech Giermaziaka

Anonimowy pisze...

trzeci pomiar: Evans -0.8 szybciej ; /

Anonimowy pisze...

Robert duzo stracił

Anonimowy pisze...

Ten czwarty pomiar mnie niepokoi.

Maximus pisze...

Za to co Giermaziak zrobił jak padło mu auto,zajeżdzał i wypychał kierowców aby go nie wyprzedzali!!powinien mieć kare zakaz jazdy do konca sezonu!!!!

Anonimowy pisze...

Kuba Giermaziak stracił 1 miejsce na ostatnich metrach!!!

Anonimowy pisze...

póki co tylko -1.1 straty Roberta

Anonimowy pisze...

a niech ma nawet 10s lepiej, jak traci 18s... Kubica jedzie ostrożnie, bo nie musi cisnąć:)

Anonimowy pisze...

Trzy sekundy na ostatnim pomiarze! Jest dobrze.

Anonimowy pisze...

Maximus ty powinienes mieć zakaz wjazdu na to Forum!!!!

oio pisze...

JEEEEST! Robert wygraaaaał!

Anonimowy pisze...

+3s Rob na ostatnim miedzy pomiarze

Anonimowy pisze...

Co sie podniecacie, z taką przewagą Kubica jedzie nawet za szybko. Wystarczy dowieźć zwycięstwo do mety.

Anonimowy pisze...

Evans 3.0 szybciej na 4 ; // czyli lącznie jakies 4.1 sekundy straty z miedyczasów

typ pisze...

Wygrał!

Anonimowy pisze...

Robert wygrywaaaaa!

Anonimowy pisze...

na prośbe marshada Neuville zrobił coś specjalnego :)

Anonimowy pisze...

Jeeeeeest 1 miejsce w klasyfikacji generalnej WRC2!!!

Grzegorz Kuczmik pisze...

Zwycięstwo !!! Yes, yes, yes

Dawid Ostój pisze...

Tym samym Kubica wyprzedza Kościuszkę co nie ?

Anonimowy pisze...

KUB 1 w WRC2 i 5 w generalce!

HeavyRain pisze...

Pięĸnie!!! :) gratulacje dla chłopaków!

Jarek Badaczewski pisze...

Brawo Robert Brawo Maciek . Jest historyczny wynik super

Anonimowy pisze...

Gratulacje dla Roberta!!!

QuickFix pisze...

Ale pech Kuby :-( !!!

Anonimowy pisze...

prawie ten sam czas na tym odcinku co wcześniej (różnica 0,1 sek), to się nazywa mistrzowska kontrola tempa :)

Anonimowy pisze...

Co tu dużo pisać...po prostu Robert jesteś Wielki.....gratulacje dla Roberta i Macieja.

Anonimowy pisze...

16:31.8 Neveuile to jest dobry rezultat?

Anonimowy pisze...

CHAMPIONS...:-)))

Anonimowy pisze...

Zobaczcie czas 2 ostatnich odcinków Roberta. Jak zaprogramowany :)

Anonimowy pisze...

Brawo RK@MB !!!
Kapelusz z głowy...

frt pisze...

a giermaziak startujac z pole position wyrobil sobie przewage 4-5 sekund, i w polowie ostatniego okrazenia stracil moc. Straszny pech. oby jakis defekt a nie brak paliwa....

Anonimowy pisze...

Znawcą historii rajdów nie jestem ale według wikipedi 1973 Maciej Stawowiak zajął 3 miejsce

Anonimowy pisze...

@Anonimowy 12:26 - na 3 ekipy które dojechały do mety.. Więc byli na ostatnim miejscu.

Anonimowy pisze...

I słusznie bo mistrzostwa świata kierowców weszły dopiero od 1977 r.

Anonimowy pisze...

@anonimowy 12:27 - ale miejsce jest miejscem. W zasadzie to dlaczego z 62 ekip dojechało tylko 3?

Anonimowy pisze...

Gratulacje Robert i Maciej za ten cudowny wynik ! <3 :D

Anonimowy pisze...

A więc jednak Citroen daje radę. Wystarczy "odpowiedni" kierowca. Brawo za historyczny wynik i podziękowania dla autora blogu za zastąpienie kompletnego braku relacji tv (ogólnie zainteresowania tematem przez media) swoją pasją wyrażoną w tym blogu.

Irek

Anonimowy pisze...

@Anonimowy napisał:

prawie ten sam czas na tym odcinku co wcześniej (różnica 0,1 sek), to się nazywa mistrzowska kontrola tempa :)


Dokładnie, teraz zauważyłem właśnie.. jednak poprawa 0,1 sek haha :D Robert jest genialny

ŁukaszRog pisze...

Co do tych 0,1 różnicy to trzeba dodać, że Kubica przestrzelił jeden zakręt co na pewno znacznie odbiło się na czasie :) GRATULACJE DLA ROBERTA !!! To wspaniały sukces !

marshad pisze...

Genialny rajd, świetna atmosfera. Następny przystanek -> Rajd Polski :D
Szkoda Giermaziaka, ale rzeczywiście wyglądało jakby rzucał zabawkami (luźno tł. ang. powiedzenie). Teraz przerzucamy się na F1 - ciekawe czy tam pogoda namiesza.

typ pisze...

Szkoda, że żadna TV nie przeprowadza relacji.... Za to teraz na Eurosporcie tuż po Porsche Supercup emitują bilard czy jakąś inną odmianę gry w kulki popychanej kijkami... Emocje jak w szachach albo w brydżu.

Anonimowy pisze...

Brawo, brawo, brawo!!!!!!!!!!

Anonimowy pisze...

Gratulacje i czekamy na rajd Polski:)

Anonimowy pisze...

Robert awansuje na 13 miejsce w mistrzostwach WRC i na 1 w WRC2.

Anonimowy pisze...

Aksa has crashed on the power stage, two spectators are believed to be injured. The stage has been stopped.

Anonimowy pisze...

A gdzie fachowcy z tefalenu, gdzie Kuzaj ze swoimi opiniami na temat psychiki Roberta?
Na kolana!!!

Anonimowy pisze...

A panowie w studiu F1 swoje. "Robert nigdy do końca szczęśliwy w F1 nie był, zawsze go do rajdów ciągnęło bardziej. Zdecydowanie woli rajdy." Aż mnie krew zalewa.

Anonimowy pisze...

Brakuje 8 pkt do mistrzostwa w wrc2

oio pisze...

Ten dziwny dźwięk nie był przypadkiem ze skrzyni biegów, a nie z dyferencjału?

Co w zasadzie nie ma już żadnego znaczenia. Jest wielkie zwycięstwo!

oio pisze...

Anonimowy 12:48

Jak to? +10 w WRC i +25 w WRC2.
Odpowiednio 13 i 1, jak już wyżej ktoś pisał.

Anonimowy pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=2zh25XPGCuk

Upierdliwcy się zawsze znajdą:(

Anonimowy pisze...

Chyba wiecej mu brakuje punktów niż 8, Kuwari może jeszcze wystartować w dwóch rajdach zdobyć tam 50pkt, wtedy miałby 133 nie licząc najmniejszej ilości punktów (10). Robert ma teraz 101. więc brakuje mu jeszcze 33?

Anonimowy pisze...

robertowi zostay 2 starty, najslabszy odpada.fuchs sie juz nie liczy w walce o tytul. al-kuwari bedzie za Kubica jesli Robert zdobedzie jeszcze 8pkt min. Evans jest jeszcze w walce bo zostaly mu 4 starty wiec ma szanse na tytul

Anonimowy pisze...

anonimowy z 13:00, al-kuwari startowal juz 5. razy, wynik bierze sie z 6. najlepszych

Anonimowy pisze...

anonimowy z 13:03, zauwaz, ze evansa to juz 3. start, pierwsze dwa do zero i cztery punkty takze nie zagrozi kubicy

Anonimowy pisze...

No właśnie z 6 najlepszych czyli gdyby jeszcze dwa razy wygrał i zodbyłby 50pkt, nie wziąłby pod uwagę wyniku 10pkt z Portugali i miałby 133? Mylę się?

Mateusz Cieślicki pisze...

Liczone jest 6 najlepszych z pierwszych 7 startów.

Anonimowy pisze...

poza tym jest jeszcze kwestia finansow, wyslanie auta na taki rajd australii to kupa siana, a evans to nie jest kierowca fabryczny wrc :-)

Anonimowy pisze...

Gratulacje Robert! Polska jest z Ciebie dumna!!!

Anonimowy pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=2zh25XPGCuk

co za kretyńskie pytania .. i tacy ludzie pokazują się na rajdzie.. RYNCE opadajOM :)

Anonimowy pisze...

O, Kutwa, po prostu serce roście
Leo_

Anonimowy pisze...

Witam,
Podobno Al-kuwari pojedzie w Australii,
podczas gdy Robert będzie jeździł w Rajdzie Polski - najpewniej straci na chwilę pozycję lidera:)


Anonimowy pisze...

Robert z kanapką!!! A ja myślałem, że się tankuje paliwem kosmicznym jakimś :D Szacunek i gratulacje za cały rajd...
DQ

Anonimowy pisze...

Odnośnie tego filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=2zh25XPGCuk
Widać, że z tą ręką jest słabo...:)
Nie wyobrażam sobie w wąskim kokpicie F1 Roberta przy jego wzroście z podkurczoną ręką... Ale póki co mamy go w rajdach i jest zajebisty w tym co robi!!! Uwielbiam jego perfekcjonizm i dążenie do celu!!! WIELKI SZACUN!!!!

Fresco pisze...

Rzeczywiście Al-Kuwari pojedzie w rajdzie Australii. Potwierdził to na swoim facebooku oraz pogratulował Robertowi zwycięstwa :)

https://www.facebook.com/abdulaziz.alkuwari.54

A niżej udostępnił film z wypadkiem Michała Kościuszki z fanpage "Emocje do pełna".

Chyba Al-Kuwari polubił polaków. :D

Anonimowy pisze...

Panowie, co dalej poza Rajdem Polski. Gdzie Robert moze zdobyc punkty potrzebne mu do wygrania WRC2?

marshad pisze...

Nie ignoruj pań =]
Przed Robertem i Maćkiem jeszcze dwie rundy w WRC, obydwie asfaltowe - Francja i Hiszpania.

Anonimowy pisze...

Dzieki. Czyli tam gdzie trenowal :)

Anonimowy pisze...

orientujecie sie czy fuchs, wiegand, protasov tez wybieraja sie do australii ?
najlepiej aby ktos mu przeszkodzil w zdobyciu 25 punktow

Anonimowy pisze...

Nie ma opcji, aby ktoś przeszkodził Al-Kuwariemu :/ chłopak pewnie nie planował takiego wyjazdu ale... 25 pkt ( oczywiście o ile dojedzie ) prawie za free to nie w kij dmuchał.

Trzeba pamiętać że dla Roberta to tylko... rehabilitacja :D a my się tu pasjonujemy.
DQ

Anonimowy pisze...

@UP
Chyba nie do końca tylko rehabilitacja.
Rękę sobie dam uciąć że Roberta wciągnęła walka o nr 1 w WRC2.
Co jest oczywiście normalne, ale na tym etapie na pewno chce wygrać. I słusznie. Po za tym nauka i rehabilitacja wcale nie wykluczają walki o zwycięstwo, a wręcz przeciwnie.
Po za tym po latach problemów należy się cukierek :)
Luks

joanna kusmierska pisze...

czort nie człowiek. Brawo dla Roberta i Maćka.

Daniel Witkowski pisze...

W Wywiadzie dla eryka po rajdzie powiedział ze ma na dzieje ze nie bedzie w rajdach moze jednak coś sie kroi

Ewa pisze...

Panie i Panowie, zwolennicy rajdów, nacieszcie się Robertem póki co, bo On jest Nasz :).

Anonimowy pisze...

Robert ze 20 razy w tym roku powiedział, że mimo, że w tym roku rajduje, a nie ściga się po torach to nadal czuje się zawodnikiem wyścigowym, a nie rajdowym. Dzisiaj Erykowi Mełgwie powtórzył to 21. raz, a mimo to kolejni anonimowi znawcy napiszą, że Kubica nigdy nie będzie jeździł w F1 (lub oczywiście prowokatorzy, nie tylko "znawcy").
Te słowa dedykowane są także Mateuszowi, który zdaje się nie dowierzać za bardzo w powrót Roberta :)
Tidżej

Anonimowy pisze...

W tym filmiku, kiedy było jeszcze miło:
- Robert, wracaj do formuły!
- Dobra!
baba

dom86# pisze...

Bardzo fajne zdjęcia :)

http://eurosport.onet.pl/motorowe/historyczny-rajd-roberta-kubicy/cgprv

macmp4 pisze...

widac w jak dobrym humorze Robert po rajdzie .. a z tym tekstem ze nawet glupi ma szczescie mnie rozwala .. no i powtorze slwowa RK " mam nadzieje ze nie bede jezdzil w rajdach .. " daje nadzieje ze caly czas jest szansa na F1 .. optymistyczna niedziela .. maly niefart z niedzieli to tylko to ze Vettel wygral ..

Anonimowy pisze...

Robert trenuje dogrzewanie opon w bolidzie?

http://www.youtube.com/watch?v=uaswEGOF7ok

Anonimowy pisze...

Czy moze mi ktos powiedziec dlaczego wszystkie materialy tworzone przez TVP nie sa dostepne zagraniaca ??? to jakis mega bezsens!!!

Anonimowy pisze...

Gdybyście mieli okazje zadać Robertowi jedno pytanie o co byście zapytali? Mnie np zastanawia na ile dzisiaj Robert mógłby prowadzić rajdówkę z "normalną" skrzynią biegów.
Grzesiek-Tychy

Anonimowy pisze...

Silverlight mikrosft w playerze nie daje rady!
RK♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Anonimowy pisze...

"Czy moze mi ktos powiedziec dlaczego wszystkie materialy tworzone przez TVP nie sa dostepne zagraniaca ??? to jakis mega bezsens!!!"

Pewnie z tego samego powodu, dla którego BBC nie udostępnia materiałów zagranicę.

Anonimowy pisze...

Powód jest banalny ze względu na to ze TVP jest telewizja polska udostępnia swoje materiały tylko w granicach Polski i tylko na polskich IP!

Brawo RK!

pozdrawiam iGreG

Anonimowy pisze...

18:42
Świetne!!!!!!!!
baba

Anonimowy pisze...

Naprawda bardzo pozytywna niedziela :)
Super wynik ba! historyczny wynik
Wielkie brawa dla Roberta i Macka, podziekowania dla Mateusza za prowadzenie bloga

«Najstarsze ‹Starsze   1 – 200 z 229   Nowsze› Najnowsze»