Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

wtorek, 20 listopada 2012

Po Como, przed du Var [aktualizacja środa godz. 16]

Od triumfu Roberta Kubicy w Trofeo Aci Como minęły już 3 dni. Tyle samo pozostało do rozpoczęcia przez niego rywalizacji w znacznie trudniejszej imprezie - Rallye du Var. Robert miał już okazję dwukrotnie startować w tym rajdzie. Poniżej opis tych startów, wypowiedzi Roberta o nich i najważniejsze informacje o francuskim rajdzie.

Choć na pewno nadal wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem sobotniego zwycięstwa Roberta we Włoszech, to pora już powoli przygotowywać się do rozpoczynającego się w piątek Rallye du Var. Ci, którzy chcą sobie jeszcze przypomnieć miniony weekend, MOGĄ WEJŚĆ TUTAJ aby znaleźć podsumowanie weekendu w Como.

A w Rallye du Var już tak łatwo nie będzie. Wystartuje w wielu szybkich kierowców, m.in. Freddy Loix, zabraknie jednak francuskiej czołówki. Organizatorzy przyznali Polakowi 1. numer startowy. Kubica ponownie pojedzie z Emanuele Inglesim. Pilot Roberta powiedział, że jest między nimi chemia, a współpraca układa się coraz lepiej.

Do rajdu zgłosiło się 180 załóg, w tym 9 aut WRC. Kubica jako jedyny będzie jechał Citroenem C4 WRC. Oprócz niego pojawią się 2 Peugeoty 307 WRC, 2 Peugeoty 206 WRC, Ford Fiesta WRC, Ford Focus WRC oraz Mini WRC.

Impreza wystartuje już w czwartek. O godz. 14 rozpocznie się shakedown o długości 2,74 km. W piątek o godz. 10:19 rozpocznie się 2 OS. Tego dnia zostaną rozegrane jeszcze 3 odcinki, a łącznie w piątek kierowcy przejadą około 55 km. W sobotę pokonają niemal dwukrotnie dłuższy dystans podczas 5 OS-ów. Na niedzielę zaplanowano 3 odcinki specjalne liczące sobie prawie 75 km. Będzie to zatem impreza znacznie dłuższa niż ubiegłotygodniowe Trofeo Aci Como.

Oto rozkład OS-ów w Rallye du Var:
Czwartek:
14:00 SS1 - Shakedown (2.74 km)

Piątek:
10:19 SS2 Bormes les Mimosas (10.19)
14:15 SS3 La Mole 1 (7.58)
15:25 SS4 Cogolin (17.93 km)
17:05 SS5 La Plan de la Tour 1 (20.25 km)

Sobota:
8:35 SS6 Le Plan de la Tour 2 (20.25 km)
10:10 SS7 Collobrieres 1 (32.57 km)
11:10 SS8 Pignans (16.65 km)
12:25 SS9 La Mole 2 (7.58 km)
16:25 SS10 Vidauban 1 (31.74 km)

Niedziela:
7:00 SS11 La Garde Freinet (10.99 km)
7:45 SS12 Collobrieres 2 (32.57 km)
10:10 SS13 Vidauban 2 (31.74 km)

Kubica jechał w du Var już dwukrotnie. W 2009 roku, tuż po podpisaniu umowy z Renault, Robert wystartował w tej imprezie i początkowo radził sobie nieźle, ale potem dopadła go awaria hamulców i przez 33 km załoga Kubica/Kuśnierz jechała na światłach awaryjnych. Ostatecznie Kubica był 29. po odrobieniu części strat na ostatnich OS-ach.

To, co działo się w 2010 roku wprawiło sporą część motorowego świata w ogromne zdumienie. Na trudnych francuskich trasach Kubica i Gerber spisali się rewelacyjnie w Renault Clio S1600, wygrywając kilka odcinków specjalnych i ocierając się o podium całego rajdu, w którym byli czwarci. Polak zdecydowanie wygrał swoją klasę.

"Miałem naprawdę dużo frajdy. Rok po moim pierwszym starcie w tym rajdzie zrobiliśmy spore postępy. Wprowadziliśmy dużo zmian w opisie, jestem naprawdę zadowolony z mojej jazdy" - powiedział po swoim sukcesie Kubica. Bardziej wymowne były tytuły prasowe, które brzmiały np. "Kubica upokarza".

To, jak Robert jechał dwa lata temu podczas Rallye du Var możecie zobaczyć na poniższym filmie:


ONBOARD TUTAJ
REPORTAŻ Z RAJDU TUTAJ

Przed tegorocznym startem Robert jak zwykle wypowiada się ostrożnie i nie stawia sobie żadnego celu w klasyfikacji generalnej: "Decydując się na du Var chciałem pojechać w rajdzie, który znam, ale pewnie jak dojedziemy na miejsce, to okaże się, że w 95% będzie to inna trasa. Citroen ma niesamowity potencjał i daje mi wiele satysfakcji. W du Var może mi jej dać jeszcze więcej" - powiedział Kubica w Como.

Trasę tegorocznego rajdu możecie zobaczyć TUTAJ. (Wymagane Google Earth)

Podobnie jak to było w Como, będziemy śledzić na blogu rywalizację we Francji i kibicować Kubicy. Polak po raz pierwszy po swoim powrocie zmierzy się z wielkimi rajdowymi nazwiskami w długim i trudnym rajdzie. Będzie to swego rodzaju papierek lakmusowy jego rajdowej formy. Po starcie w tej imprezie Kubica może wiedzieć znacznie więcej na temat swojej przyszłości. Oby tylko nie przytrafiły mu się żadne problemy techniczne, a na pewno zaprezentuje się znakomicie.

Już od czwartku zapraszam na bloga, gdzie będę zamieszczał wszystko co ważne i związane z występem Kubicy w Rallye du Var. A już teraz możecie wziąć udział w ankiecie, w której pytam Was, jak Robert spisze się w tym francuskim rajdzie.

Aktualizacja godz. 19:26

Robert Kubica w wywiadzie dla stacji TVN Turbo wypowiedział się o swojej przyszłości. Polak zdradził, że nie jest zainteresowany startami w serii WTCC, gdyż mógłby startować w serii samochodów z dachem o wyższym poziomie. Nie potwierdził jednak, że chodzi o DTM. Polak wypowiedział się również co do startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata - według niego jest zbyt mało doświadczony na nią i byłby to skok na zbyt głęboką wodę. Jeżeli Kubica zdecydowałby się na dalszą karierę w rajdach, to chciałby kiedyś trafić WRC. Robert wypowiedział się również o zbliżającym się rajdzie du Var. Wywiad poniżej:

Aktualizacja środa, godz. 16

O występie Roberta Kubicy w Trofeo Aci Como wypowiedział się również Cezary Gutowski, który jest pod wrażeniem jazdy polskiego kierowcy. Gutowski mówi również o Rallye du Var. Poniżej możecie zobaczyć wywiad z dziennikarzem dla Sport.pl:

Źródło: sokolimokiem.tv, v10.pl

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i f1ultra.pl  

62 komentarze:

Andrzej pisze...

Mała nieścisłość: "Zabraknie wszystkich tegorocznych zwycięzców rund mistrzostw Francji. Wśród nieobecnych znaleźli się Sarrazin, Cuoq, Snobeck i Brunson."Freddy Loix jest belgiem co nie umiejsza jego osiągnięć.

http://rajdy.autoklub.pl/news/kubica-z-numerem-1,45935

Mateusz Cieślicki pisze...

Dzięki Andrzej!

Zyga pisze...

No dajcie spokój, wiadomo, że faworyt jest tylko jeden i nosi moje imię :)

Piotrek pisze...

Pewnie, że faworyt jest jeden, ale nic nie jeste pewne. Czekamy na start rajdu i zobaczymy jak to będzie :-)

Szybkiego powrotu na tor Robert

Andrzej pisze...

Jednak rajdy?
Robert Kubica – Kiedy podejmę decyzję na temat przyszłości w rajdach, to zacznę startować też na szutrze – powiedział. – Odczucia są inne, przyczepność jest inna, ale nie sądzę, żeby to był duży problem. Testowałem już na takiej nawierzchni i oczywiście testy to inna sprawa niż start w rajdzie, ale w niedalekiej przyszłości nadejdzie dzień, w którym podejmę decyzję i jeśli będę dalej jeździł w rajdach, to zacznę startować też na szutrze.

Piotrek pisze...

No dobra. Tylko na początku jest słowo "jeśli". Ludzie, ochłońcie trochę i dopiero bierzcie się za interpretację.

Szybkiego powrotu na tor Robert

Krzysztof Polaszek pisze...

Andrzej, cała czołówka nie startuje, bo dowiedziała się że będzie tam Robert... ;) to po co startować :)

Anonimowy pisze...

Trudno nie odnieść wrażenia że kilku czołowych rajdowców przestraszyło się perspektywy przegranej z kontuzjowanym kierowcą wyścigowym i zrezygnowało z udziału w rajdzie Var. W tym roku obsada rajdu jest wyjątkowo uboga w znane nazwiska ;)

Andrzej pisze...

Piotrek ochłoń trochę tylko zapytałem :)

Zyga pisze...

Miejmy nadzieje, że dalej ostro ciśnie nad poprawą stanu łokcia, bo jak się domyślam to on jest tutaj problemem. W boludzie musi mieć go prawie wyprostowanego, a w takiej pozycji nie widzieliśmy go od lutego 2011...

Żaneta pisze...

http://f1wm.pl/php/news_id-27975.html

"Jeżeli ktoś jest ode mnie szybszy, to wtedy się denerwuję..." :)
Cały Robert, zawsze chce być najlepszy:)

Krzysztof Polaszek i timmy!: też tak myślę;)

Yahoo pisze...

w bolidzie raczej nie ma się wyprostowanego łokcia. Chodzi o skręt na odcinku łokieć nadgarstek.

Piotrek pisze...

@Andrzej - jestem spokojny. Tylko ostatnio, szczególnie po akcji TVN-u jest bardzo wyczulony na temat spekulacji odnośnie do przyszłości Roberta.

Szybkiego powrotu na tor Robert

Maciej P. pisze...

Jestem w trakcie wrzucania materiału po którym będzie padać pytanie.
"Gdzie Robert będzie startować w 2013?"

Wywiad TVN Turbo z Robertem.

Link niebawem

Zyga pisze...

Czekamy z niecierpliwością :P

Maciej P. pisze...

Jeszcze 70% :(

Maciej P. pisze...

Dzisiejszy TVN Turbo Raport

http://youtu.be/6DLmohcd9JI

Mateusz Cieślicki pisze...

Maciej P. Dzięki!

A przy okazji: Stały czytelnik naszego bloga, Mirosław Jeznach, podobnie jak Robert Kubica musi pokonywać przeciwności losu i również kocha motoryzację. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Pan Mirosław stracił obie ręce. Mimo to nie poddał się i zdobył uprag
nione prawo jazdy. Potrzebuje jednak specjalnie przygotowanego auta i teraz nadarza się okazja do zakupu takiego w okazyjnej cenie. Potrzeba jest jednak pomoc, dlatego za moim pośrednictwem Pan Mirosław zwraca się do wszystkich pasjonatów motoryzacji z prośbą o pomoc. Więcej o Panu Mirosławie przeczytacie w linku, tam również kontakt do niego:
http://www.miroslawjeznach.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=69

Maciej P. pisze...

Pytanie gdzie Robert celuje ... Oj chyba będzie zaskoczenie :)
Może wiecej kart odkryje w kolejnym rajdzie.

Mateusz Cieślicki pisze...

Mnie trochę zmartiwło zdanie "Niestety Formuła 1 już... [tu zawahanie] na dzień dzisiejszy jest niemożliwa" - tak jakby miał powiedzieć, że już jest niemożliwa...

Maciej P. pisze...

ehh ...

I tym zdaniem ostatnio TVN się podpierał.
Emitował na żółtym pasku koniec przygody RK z F1.

Maciej P. pisze...

Filmik z como "Robert pocisk" na większość widziała, a to ujęcie z innej kamery. (Kamerzysta raczej zaskoczony prędkością :)

http://www.youtube.com/watch?v=z7bJ26cxQsc

grand460 pisze...

Mateusz też to tak odebrałem.
Jednak gdy Robert nie powie takich słów koniec z F1 to będę nadal wierzyć :)
Jeżeli Robert wybierze rajdy czy na przykład DTM to i tak zawsze będę mu kibicował.Ja mam nadzieje że to właśnie będzie jakaś seria wyścigowa na wysokim poziomie niż rajdy , ponieważ rajdy są zdecydowanie niebezpieczne i bardziej nieprzewidywalne.
Ale to Roberta sprawa i jego droga kariery :).Więcej na pewno będziemy wiedzieć po tym rajdzie :)

anwod pisze...

Dokladnie Mateusz! Kur%# ! On juz wie. Moze jeszcze liczy na cud w przyszlym roku, ale wydaje sie pogodzony z ta sytuacja.

jarosake pisze...

NASCAR psia kość!
A tak na poważnie, wciąż trzymam kciuki za przełom w rehabilitacji lub konstrukcji bolidu. Bele nasz miszczu mógł wrócić do królowej sportów motorowych - czego Jemu i nam wszystkim życzę.

grand460 pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=4qTdqcwZ5wM

Pamiętacie to nutę :D
Jakiś ponad roku temu wyszła, jak wam się podoba ?.
Ja sobie musiałem zgrać na telefon tą muzykę :D
Ciekawe czy Robert ją słyszał :)

Piotrek pisze...

A ja nie odbieram tego tak pesymistycznie. Robert już dawno mówił, że nie jest póki co w stanie jeździć w F1. Teraz powiedział to samo, tylko w inny sposób. Spokojnie.

Szybkiego powrotu na tor Robert

Piotrek pisze...

@grand - oczywiście, że pamiętamy. Wyszła pod koniec 2010, jeszcze chyba nawet przed ostatnim GP sezonu. Ma tę piosenkę ustawioną jako dźiwęk wiadomości w telefonie i nawet nauczyłem jej na pamięć mojego trzyletniego kuzyna :-) Bardzo mu się podoba.

Szybkiego powrotu na tor Robert

grand460 pisze...

O to nie wiedziałem że jeszcze pózniej :D Sorry za błąd :)

masabitumiczna pisze...

Dawno temu Robert mówił, że gdyby w 2006 roku BMW nie zatrudniło go jako kierowce nr 3 w F1 to ścigałby się w autach GT. Dziwi mnie to ciągłe gadanie o WTCC albo DTM jest jeszcze mnóstwo innych serii aut z zamkniętym dachem np. GT1 o randze mistrzostw świata. Ciekawie by było gdyby Robert się pojawił obok Fisicelli w zespole Ferrari startującym w WEC... ;)

Mateusz Cieślicki pisze...

Masabitumiczna - masz rację, jest wiele innych silnych serii. Ja jeszcze myślę o Le Mans, bo tam rundy są rzadziej i można porajdować jednocześnie.

HeavyRain pisze...

Powiem tak, Robert o swojej przyszłości nie powiedział nic nowego. O F1 powiedział tak samo jak niedawno, czyli na razie nie jest w stanie - a co przyniesie kolejny rok, nie wiadomo.

JJ pisze...

Mam tak samo jak Mateusz, wyczułem ten moment zawahania w słowach Roberta. No trudno, zobaczymy co przyniesie przyszłość :). Trzeba pozostać spokojnym, a prawdziwi kibice zawsze będą sercem z Kubicą.
Mam wrażenie, że Robert już wybrał i doskonale wie co będzie robił w przyszłości. Na dzień dzisiejszy medycyna nie jest w stanie pomóc - co nie znaczy, że za parę miesięcy, lat to będzie możliwe. Panowie... marzy mi się ten żółto-czarny bolid i Monako.

Fabek pisze...

WTCC Mateusz ;) Literówka.

Mateusz Cieślicki pisze...

Dzięki Fabek :)

RK TEAM f1 pisze...

Robercie caly czas wierzymy ze postepy w rehablitacji beda na tyle dobre ze wkoncu znajdziesz sie w f1, bo kto jak kto moze pokazac na torze klase jak nasz bohater narodowy ROBERT KUBICA,nie wiem jak dla WAS ale dla mnie to wzor do nasladowania, walczy ,nie poddal sie i bedzie wielka niesprawiedliwosc gdy mu sie nie uda z f1 bo komu jak komu ale jemu sie nalezy ,pozdrawiam

livelongandhappy pisze...

Ja bym tez strzelal w le mans.

KorK pisze...

http://www.mototube.pl/film/9799/flubass---robert-kubica/

Piotr Palij pisze...

Fajnie było by aby Kubica wystartował w jakiejś wysokiej serii wyścigowej ale wtedy mamy raczej małe szanse aby oglądać Go w TV (za wyjątkiem F1 )
A u mnie w domu jest już pokłosie ostatniego rajdu, młodszy syn dopytuje czy w tym tygodniu też pojedziemy oglądać Roberta, starszy już nie chce zostać gitarzystą tylko kierowcą rajdowym a żona... hmmm...
Narzeka, że w telewizji ciągle Kubica, w radiu Kubica w internecie Kubica... boi się lodówkę otworzyć :)
Dziś zrobiła mi mały detoks od Kubicy :)
Pozdrawiam i życzę dobrej nocy

Piotrek pisze...

Hehe, to masz bardzo ciekawie Piotr. Jak ja bym chciał, żeby u mnie też mówili o Robercie. A tu każdy się burzy jak trochę głośniej filmik z rajdu włączę. I co robić? :-)

Szybkiego powrotu na tor Robert

Piotrek pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=HQerwCTr9jA&feature=youtu.be - to o tej racy mówił Robert.

Szybkiego powrotu na tor Robert

livelongandhappy pisze...

Na NASCAR jeszcze przyjdzie czas, kiedy Robert bedzie sobie dorabial do emerytury. Nie chce mi sie wierzyc, ze bedzie chcial sie scigac kilkaset okrazen po owalu stojac na pedale gazu.

Powinnismy zrobic ankiete i zaczac obstawiac w ktorej serii bedzie sie scigal Robert.

Gami pisze...

To juz nie pierwszy raz Robert mowi "juz na dzien dzisiejszy", to "juz" oczywiscie nas niepokoi. Ja mysle ze to jednak styl wypowiedzi taki. Gdy od wielu lat nie przebywa sie czesto w Polsce czlowiek zaczyna jedna dziwnie troche mowic. Wiem po sobie, od 11 lat za granica i czasami uzywam juz jakis dziwnych konstrukcji. Trzeba by sie zastanowic czy to "juz na dzien dzisiejszy" to czasem nie jakas wloska konstrukcja. Pozdrawiam wszystkich, Robert sie rehabilituje i walczy i jest dobry jak przed wypadkiem ! o ile nie lepszy. Ma juz swoja pozycje w swiatku i kontakty, wszystko sie moze wydarzyc, czerwony bolid rowniez.

Mateusz Cieślicki pisze...

Nawiązując do końcówki wypowiedzi Piotra chciałbym podziękować wiadomej osobie za cierpliwość i życzyć jeszcze dużo jej na przyszłość, szczególnie w przyszły weekend :)

Kubala pisze...

Tak, już wiadomo kto tu przynajmniej raz zajrzał ;)

Mateusz Cieślicki pisze...

Kubala - kto?

Piotr Palij pisze...

kto ? Kto ? ;)

Maciej P. pisze...

A w sieci jeszcze pojawiają się filmiki z como

Robert #Kubica arrived to Como by @Trojkadamalecki

http://www.youtube.com/watch?v=OJuDfWC-XV4

Fisiacz pisze...

Robert mówił o serii mistrzowskiej i o samochodach jednomiejscowych z dachem. A nikt nie pomyślał o Posche Super Cup ??? Ścigają się na torach F1, które Robert zna. Jednomiejscowe z dachem - zgadza się ;).

Mateusz Cieślicki pisze...

Fisiacz - tylko co do PSC to też są różne głosy co do poziomu...

asm pisze...

Może jakieś LMP1 :-)

Maciej P. pisze...

"Robertowi Kubicy należą się wielkie pochwały za zwycięstwo w Rally di Como, mimo, że jechał najlepszym samochodem w stawce, Citroenem. - Główni przeciwnicy Roberta też jechali wozami WRC, poza tym świetnie znali każdy zakręt rajdu, a Polak jechał w nim pierwszy raz. Poza tym Polak wciąż prowadzi praktycznie jedną ręką, a w dodatku przyzwyczają się do nowego opisu, bo jego pilotem został Włoch - mówi dziennikarz Przeglądu Sportowego, Cezary Gutowski. I wyjaśnia, dlaczego rozgrywany w ten weekend we Francji Rally du Var to o wiele większe wyzwanie dla Kubicy. - Jest o wiele dłuższy i trudniejszy, bo pojadą w nim znacznie lepsi kierowcy, m.in. Freddy Loix. Zobaczymy co się będzie działo z samochodem, na Rally di Como problemy były każdego dnia, to ze stabilizatorem, drzwiami czy brakiem działania przednich hamulców na ostatnim OS. Ale Robert na pewno będzie jednym z faworytów - mówi."


'Uznanie dla Kubicy: wygrał rajd praktycznie jedną ręką i jest faworytem kolejnego'

http://www.youtube.com/watch?v=0fj4fNsvGRE

KorK pisze...

O co chodzi z tą racą?

Mateusz Cieślicki pisze...

Była taka sytuacja na trasie, gdy Polacy cieszyli się i przed przejazdem Roberta odpalili racę na trasie, która go trochę oślepiła - brak wyobraźni, ot co.

Maciej P. pisze...

@KorK - o tą sytuacje chodzi
http://www.youtube.com/watch?v=HQerwCTr9jA&feature=youtu.be

Michał Tukaj pisze...

Już tyle czekaliśmy na wyjście Roberta z ukrycia, więc poczekajmy jeszcze trochę na jego powrót do F1. Moim zdaniem jesteśmy już za półmetkiem i to dosyć sporo. ;)

KorK pisze...

Robert na tym filmie zatrzymał się czy w coś uderzył?

grand460 pisze...

@KorK
Nie w nic nie uderzył ale miał duży problem z wejsciem w ten zakręt
Czasami kibice mają dobre chęci ale nie zawsze to przynosi dobre rezultaty, cale szczescie ze Robert w nic nie uderzył :)

Maciej P. pisze...

Dziś po 7 na TVP INFO reportaż o możliwościach powrotu RK do F1 i nie tylko ...

Robert Kubica - Powrót do F1? Możliwy?! - T_V_P INFO - 21.11.2012

http://youtu.be/A3b3FSbfDaw

Piotrek pisze...

I co tam ciekawego mówili w tym Info?
Jutro zaczynamy njuz du Var :-)

Szybkiego powrotu na tor Robert

Maciej P. pisze...

@Piotrek W sumie zwykła pogadanka, link wyżej w moim wpisie :)

Marek C pisze...

poza tematem artykułu, co prawda, ale mam pomysła ;)

może by tak ogłosić zrzutę narodową dla GRO, żeby w finale w Brazylii załatwił (tym razem dla odmiany) VET i żeby ALO zdobył mistrzostwo? co Wy na to? :) bo ja chętnie dołożyłbym jakieś zaskórniaki ;)