Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

piątek, 20 maja 2011

Piątek, 20.05: Aktualny stan zdrowia Roberta Kubicy

O dokładnym stanie zdrowia Roberta Kubicy nie jesteśmy obecnie często informowani. Nie pojawiają się komunikaty lekarskie przedstawiające stan poszczególnych części ciała Polaka, uszkodzonych w wypadku w rajdzie Ronde di Andora 6 lutego. Staram się jak najpilniej zbierać wszystkie informacje od lekarzy, menadżera i otoczenia naszego kierowcy i przedstawiać je w krótkiej formie. Zapraszam do poznania efektów mojej pracy.

Przypominam, tym, którzy zapomnieli, a tych którzy nie wiedzieli informuję, że na moim blogu od ponad 2 miesięcy można na bieżąco śledzić aktualny stan medyczny Roberta Kubicy w zgrabnej formie. Link do niego umieszczony jest po prawej stronie w "zakładce" POLECAM !!! Aktualizacja następuje tam mniej więcej raz na tydzień.

Oto lista kontuzji, jakie miał Robert Kubica i stan ich wyleczenia na dzień dzisiejszy:

Podbite lewe oko po uderzeniu w kierownicę: wyleczone,

Dotkliwie połamany prawy bark, złamania z odłamkami i przemieszczeniami: kości zostały złożone, tkanka kostna jest odbudowana, spojona tytanowymi szynami i śrubami, na drodze do wyleczenia, ćwiczenia w środkowej fazie, występuje ograniczona ruchliwość

Kość ramienna - otwarte wielomiejscowe złamania, wygięcie poprzedniej płytki tytanowej, wstawionej po wypadku w 2002 roku: kości zostały złożone, usztywnione tytanowymi szynami i śrubami, wyleczona

Łokieć - najbardziej ucierpiał podczas wypadku, wielokrotne złamania z odłamkami, zmiażdżeniami i przemieszczeniami, poważne uszkodzenia stawu łokciowego: nastąpiła operacyjna pełna rekonstrukcja stawu łokciowego, połamane kości zostały złożone i spojone elementami tytanowymi, nie wiadomo czy będzie możliwe prawidłowe funkcjonowanie stawu. 9 maja lekarze usunęli zrosty tkankowe w łokciu, co oznacza, że jest on przygotowywany do pierwszych ćwiczeń. Na ich pełne rozpoczęcie trzeba czekać do czasu odbudowania nerwów. Łokieć nie jest już unieruchomiony.

Dłoń i jej kości - wielokrotne złamania ze zmiażdżeniami, przemieszczeniami i odłamkami: wszystkie kości zostały złożone i usztywnione. Nie podano skali uszkodzeń nerwowych, według profesora Luigi Celli, nerwy zaczynają się uaktywniać, na drodze do wyleczenia. Obecnie Robert może już zgiąć palce całkowicie, ale nie ma w nich dużej siły.

Płuca - zaburzona praca po utracie dużej ilości krwi, wychłodzeniu i szoku: ich praca została ustabilizowana, wyleczone

Udo - złamanie szyjki kości udowej: wyleczone

Kość udowa - liczne złamania, w tym otwarte: kości zostały złożone i usztywnione, wyleczona

Kolano - uszkodzona rzepka i staw, złamania, nastąpiła rekonstrukcja stawu, na drodze do pełnego wyleczenia, trwają ćwiczenia rehabilitacyjne

Kości piszczelowa i strzałkowa - wielokrotne złamania otwarte z przemieszczeniami i odłamkami: kości zostały złożone i usztywnione, wyleczone

Pięta - złamana pięta: wyleczona

Stopa - liczne złamania kości stopy: złamania zostały nastawione, wyleczona

Cała lewa strona ciała Kubicy jest wyleczona i ma normalną ruchliwość.

Kubica jest już w stanie poruszać się przy pomocy przyrządów podpierających.

Ogółem Robert Kubica przeszedł cztery bardzo poważne operacje, trwające łącznie około 27 godzin. Przeprowadzono również jeden drobniejszy zabieg poprawienia mocowań tytanowych szyn w prawej nodze oraz drobniejszy zasięg usunięcia zrostów tkankowych w łokciu.

Na ciele Polaka pozostaną bardzo duże blizny po wypadku i operacjach.

Trzeba zauważyć, że sformułowanie "na drodze do (pełnego) wyleczenia" odnosi się do odzyskania sprawności właściwej dla potrzeb normalnego funkcjonowania. Potem potrzebny będzie trening przygotowujący do wysiłku i obciążeń odczuwanych podczas jazdy samochodem wyścigowym.

Obecne zabiegi: rehabilitacja na uszkodzonych barku, ręce i nodze, ćwiczenia utrzymujące sprawność mięśni lewej strony ciała.

Więcej informacji o całej Formule 1 znajdziesz na www.f1ultra.pl

Brak komentarzy: