Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

czwartek, 28 kwietnia 2011

Czwartek, 28.04: Tempo powrotu do zdrowia Kubicy przekracza wczelkie oczekiwania

Doktor Francesco Lanza, który uczestniczył w operacjach Roberta Kubicy, powiedział, że tempo z jakim polski kierowca powraca do zdrowia przekroczyło oczekiwania wszystkich lekarzy. Kończyny Roberta regenerują się w bardzo szybkim tempie, ale nadal nie można stwierdzić czy zdoła on wrócić do F1.


Według Lanzy szanse powrotu do pełni zdrowia Kubicy są większe niż dwa miesiące temu. Szybkość w jakim goją się noga i ręka Roberta zaskoczyła lekarzy. Nerwy jednak goją się bardzo powoli i tak jak informowano już wcześniej, na ich całkowitą regenerację trzeba będzie czekać do końca sierpnia.

Lanza powiedział, że Kubica jest w bardzo dobrym nastroju, a jego determinacja na pewno pomoże mu w leczeniu i szybkim odzyskiwaniu zdrowia. Włoch wyjawił też, że Robert odzyskał już możliwość sprawnego poruszania się o własnych siłach i było to główną determinantą jego wyjścia ze szpitalu.

W ciągu najbliższych miesięcy będzie monitorowane zrastanie się poszczególnych części ciała Roberta. Co miesiąc Kubica ma pojawiać się w Pietra Ligure na kolejnych badaniach.

Na koniec Lanza podkreślił, że podchodzi z dużym optymizmem do rehabilitacji Roberta, ale nadal nie może stwierdzić czy Polak wróci do F1.

Pełny wywiad z doktorem Lanzą opublikował serwis www.422race.com i tłumaczę go poniżej:

Pytanie: Jak się czuje Robert? Francesco Lanza: "Kubica czuje się dobrze, sytuacja jest bardzo satysfakcjonująca."

P: W jakim jest nastroju? F.L.: "Nastrój jest również dobry. Znam go i wiem, że jest ma charakterze i determinację. Jego nastrój jest na wysokim poziomie."

P: Co zdecydowało, że Polak dostał zgodę na opuszczenie szpitala?
F.L.: "Wynikało to z toku leczenia. Długotrwałe przebywanie w szpitalu nie było w niczyim interesie. Robert musiał wrócić do swojego normalnego życia. Teraz porusza się w pełni samodzielnie więc było możliwe jego wypuszczenie. Długo zastanawialiśmy się nad tym i wspólnie zdecydowaliśmy o wyjściu. Nie było możliwe wcześniejsze wypisanie, gdyż Robert nie mógł używać kul do pomocy w chodzeniu."

P: Czyli rehabilitacja idzie zgodnie z planem?
F.L.: "Zdecydowanie tak, wszystko jest w jak najlepszym porządku."

P: Jaki jest dalszy plan leczenia?
F.L.: "W ciągu kilku najbliższych miesięcy będziemy obserwować proces regeneracji kończyć i prowadzić rehabilitację. Będziemy też przeprowadzać kolejne testy. Będziemy to robić raz na miesiąc. Ręką będą dodatkowo zajmowali się inni specjaliści. Nasza część rehabilitacji została zakończona, teraz przejmie ją doktor Ceccarelli, który prowadzi ośrodek dla sportowców."

P: Jakie są teraz perspektywy powrotu do F1?
F.L.: "Nie da się tego przewidzieć. Szanse powrotu większe teraz niż dwa miesiące temu, to bardzo ważne. Niczego nie możemy wykluczyć. Zdolność Kubicy do sprawności fizycznej zdziwiła wszystkich, ale nie wiadomo czy będzie możliwy powrót do F1. Startuje z lepszej pozycji niż się spodziewaliśmy."

P: Kiedy będzie możliwe określenie czy wróci?
F.L.: "Musimy pamiętać, że regeneracja połączeń nerwowych to długotrwały proces, który zajmie przynajmniej sześć miesięcy. Już teraz otrzymujemy pozytywne sygnały. Dopiero latem będzie możliwość powiedzenia czy uda mu się wrócić do sportu."

P: Czy rehabilitacja Kubicy przebiega tak szybko ponieważ jest przyzwyczajony do wysiłku i treningu?
F.L.: "Tak, ma wielką wolę powrotu, jest wytrenowany i zdyscyplinowany. Pozwala mu to na lepsze spisywanie się w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak ta."

Więcej informacji o całej Formule 1 znajdziesz na www.f1ultra.pl


Brak komentarzy: