Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

sobota, 5 marca 2011

Sylwetka Roberta Kubicy

Sylwetka Roberta KubicyRobert Kubica - najbardziej utalentowany polski kierowca wyścigowy, jeden z najbardziej utalentowanych kierowców wyścigowych świata. Urodzony w Krakowie, 7 grudnia 1984 roku.

Do 13. roku życia mieszkał w Polsce. Od 6 roku życia jeździł gokartami, po osiągnięciu wymaganego limitu wieku (10 lat), wystartował w Kartingowych Mistrzostwach Polski i w swoim pierwszym sezonie startów zdobył tytuł Mistrza Polski, pokonując znacznie starszych rywali. Sukces ten powtórzył jeszcze 5-krotnie w trzech kolejnych latach. Wraz z rodzicami zdecydował się na uczestnictwo w kilku rundach Kartingowych Mistrzostw Włoch. W swojej dalszej karierze zdobywał tytuły Mistrza Włoch i Niemiec oraz Wicemistrza Europy.

W wieku 17 lat rozpoczął starty w wyścigach jednomiejscowych samochodów wyścigowych. Od początku swojej kariery sportowej był uważany za ogromny talent i kandydata do jazdy w Formule 1. Uczestniczył w następujących seriach: Formuła A, Formuła Renault 2000 Eurocup, Formuła Renault 2000, Formuła 3 Euroseries, World Series by Renault, Formuła 1.

W 2003 roku uczestniczył jako pasażer w wypadku samochodowym w Polsce. W jego auto uderzył pijany kierowca. Kubica doznał licznych złamań kości ramieniowej, którą usztywniono tytanową szyną. Lekarze przewidywali 6-miesięczny okres rehabilitacji, ale Polak wrócił do ścigania już po 6 tygodniach i w swoim pierwszym wyścigu, prowadząc praktycznie jedną ręką, wygrał.

20 grudnia 2005 roku podpisał kontrakt kierowcy testowego i rezerwowego zespołu BMW Sauber. Gdyby nie problemy z uzyskaniem superlicencji Polak byłby na tym samym stanowisku w zespole Minardi. Zadebiutował wcześniej niż się spodziewał, bo już w Grand Prix Węgier 2006, w którym zajął 7. miejsce ale został zdyskwalifikowany. W swoim trzecim wyścigu w Formule 1 na torze Monza stanął na podium. W następnym sezonie był już etatowym kierowcą BMW Sauber.

W ciągu trzech następnych lat startów w tym zespole Robert zdobył pole position (GP Bahrajnu 2008), wygrał wyścig (GP Kanady 2008), 7-krotnie stawał na podium. Po wycofaniu się BMW z Formuły 1, Polak podpisał kontrakt z zespołem Renault F1. W 2010 roku w 19. wyścigach trzykrotnie stawał na podium, wywalczając również najszybszy czas okrążenia w jednym z nich.

Mimo obowiązków w Formule 1, Robert startując "rekreacyjnie" w rajdach we Włoszech, wywalczył tytuł wicemistrza Włoch w kategorii aut przednionapedowych.

Jego świetnie zapowiadającą się karierę przerwał fatalny wypadek samochodowy w rajdzie Ronde di Andora.

Podsumowanie startów w Formule 1:
Liczba startów: 76
Liczba zwycięstw: 1
Liczba pole position: 1
Liczba najszybszych okrażeń wyścigu: 1
Liczba miejsc na podium: 12

Wygrane inne serie: World Series by Renault 3,5 w 2005 roku.
Inne tytuły: Kartingowe Mistrzostwo Włoch, Kartingowe Mistrzostow Niemiec, Kartingowe Mistrzostow Polski.

Ciekawostki:
Robert Kubica zdobył mistrzostwo Polski w grze komputerowej Colin McRae rally w 2005 roku. Jest aktualnym Wicemistrzem Włoch w rajdach samochodowych w kategorii aut przednionapędowych, właściciel zespołu Kartingowego RK Team.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

najlepszy z najlepszych...