Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

sobota, 19 czerwca 2010

Spotkanie w sprawie systemu SOS w WRC

Tuż przed Rajdem Polski odbędzie się niezwykle ważne spotkanie kierowców WRC z dyrektorem bezpieczeństwa WRC, Jarmo Mahonenem. Dotyczy ono sytemu SOS w rajdach i związanych z nim kontrowersji podczas Rajdu Portugalii.

Przypomnijmy, że podczas Rajdu Portugalii Lorenzo Bertelli dachował. W pierwszej chwili po wypadku załoga wcisnęła guzik OK, sygnalizujący, że nic im się nie stało. Kiedy jednak po kilkunastu minutach Bertelli gorzej się poczuł, jego pilot wcisnął przycisk SOS. W tym momencie OS powinien zostać przerwany aby udzielić pomocy Bertellemu. Tak się jednak nie stało i kierowca musiał czekać na pomoc medyków przez 4 godziny. Noc spędził w szpitalu, ale badania nie wykazały żadnych obrażeń.

Bertelli skarżył się na zachowanie władz WRC, a te odpowiedziały w skandaliczny sposób. Prezydent WRC Commission, Carlos Barbosa powiedział Autosportowi: "Chciał żebyśmy zatrzymali OS żeby jego matka mogła przylecieć po niego helikopterem i zabrać go żeby nie musiał czekać. Może tak to działa we Włoszech, ale nie tak załatwiamy sprawy w Portugalii".

Ta wypowiedź spotkała się z falą krytyki, m.in. ze strony Sebastiena Ogiera: "Normalnie zasady są proste - naciskasz guzik SOS i OS jest zatrzymany, a służby medyczne jadą jak najszybciej to możliwe. Nie znam szczegółów tej sprawy, ale mogę powiedzieć, że komentarz Barbosy był zdecydowanie za ostry" - powiedział Ogier.

Kierowcy i piloci spotkają się pod koniec miesiąca w Mikołajkach z Jarmo Mahonenem aby przedyskutować całą sprawę. Mahonen dotychczas nie chciał krytykować Barbosy i organizatorów rajdu, ale powiedział: "Nie znamy wszystkich okoliczności sprawy, ale okazało się, że mieli oni rację, bo Bertellemu nic nie było. Ale zamierzamy przypomnieć organizatorom, że procedura jest prosta - jeżeli guzik zostaje wciśnięty, to rusza akcja ratunkowa. Musi tak pozostać. Jeżeli ktoś nie będzie respektował tych przepisów, to będziemy nakładać wysokie kary" - powiedział Mahonen.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

1 komentarz:

tj pisze...

Mateuszu, błagam, nie idź tą drogą.
Wystarczy, że mamy już "prezydenta" FIFA. Nie wymyślajmy kolejnego kraju.
Przewodniczący to najwłaściwsze słowo. :)