Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

sobota, 6 marca 2010

Rajd Meksyku - straty/zyski w sekundach na kilometr [Aktualizacja niedziela 23:50 Porównanie Rajdów- Monte Carlo, Szwecji i Meksyku, postęp RK w Meksyku]

fot. Aldona Marciniak
Witam serdecznie w nowej serii bloga, "Trochę statystyki". 
Znajdziecie tutaj odpowiedź na pytanie o tempo jakie prezentuje Robert Kubica ma poszczególnych OS-ach rajdów WRC, a także innych wybranych kierowców. Seria ta będzie się rozwijać, także z waszym udziałem. Jeśli macie uwagi, propozycje statystyk które chcielibyście zobaczyć, kierowców których tempo też  chcielibyście porównać, piszcie w komentarzach pod postem. 
Aktualizacja niedziela godz. 20:07

Tabela z tempem Kubicy w całym Rajdzie Meksyku. Później pojawią się inne statystyki i krótkie podsumowanie.

Aktualizacja niedziela godz. 20:50

Tempo najszybszych 7 kierowców w całym Rajdzie Meksyku.

Andreas Mikkelsen
Dani SordoElfyn Evans
Jari-Matti LatvalaMads Ostberg
Sebastien OgierThierry Neuville

Aktualizacja niedziela godz. 23:15

Pewnie nie jeden z was zastanawiał się, jak wyniki (i tempo) Kubicy w Rajdzie Meksyku wyglądają w liczbach na tle tegorocznego Rajdu Monte Carlo. Czas na krótkie porównanie.

Rajd Monte Carlo

Pomimo braku zdobyczy punktowej i nieprzejechanego Power Stage'a, to był zdecydowanie najlepszy rajd Kubicy w tym sezonie. Jeden niewielki błąd pierwszego dnia oraz kary czasowe, awarie techniczne dały efekt 0 punktów. Jednak gdy przyjrzymy się tempu, wyłania się zupełnie inny obraz rajdu: 4 wygrane OS-y (w tym jeden z miażdżącą przewagą 0,6 sek/km na odcinku liczącym 51,7 km!!!), 3 OS-y w tempie czołówki (<0,5 sek/km do lidera), dwa OS-y w dobrym tempie (<1 sek/km do lidera).

Rajd Szwecji
 
W Rajdzie Szwecji, pomimo braku punktów (awarii i kar regulaminowych ciąg dalszy), Kubica zaprezentował dobre tempo. Jeden wygrany OS, trzy inne w tempie czołówki (<0,5 sek/km do lidera),  6 kolejnych odcinków przejechanych w dobrym tempie (<1 sek/km do lidera), tak w skrócie można podsumować występ Roberta w rajdzie Szwecji. Tempo jak na Ice Master'a przystało :)

 Rajd Meksyku

Meksyk jest pierwszym tegorocznym rajdem, w którym 0 pkt nastąpiło po błędzie Kubicy a nie awarii samochodu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że miał w tym rajdzie miejsce duży przesiew: aż 7 kierowców WRC miało przygody skutkujące dużą stratą czasową, czy Rally 2 (w tym np. Latvala i Neuville). Statystyki jednak pokazują, że tempo Roberta było dobre: jeden wygrany OS (uliczny, na asfalcie), dwa kolejne w tempie czołówki (<0,5 sek/km do lidera), 4 w dobrym tempie (<1 sek/km do lidera). I tylko jedna duża przygoda skutkująca Rally 2.

Więcej w poniższych tabelach.
Aktualizacja niedziela godz. 23:50

Czy Kubica zrobił postęp w Rajdzie Meksyku? W pewnym sensie tak. Na pewno przejechał więcej OS-ów jak przed rokiem (i miał mniej przygód, zdobył więcej doświadczenia), ale uzyskał trochę gorsze tempo na czystych OS-ach jak w sezonie 2014. Więcej w poniższej tabeli.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawe dane. Nie wiem czy zamierzona, ale również optymalna szerokość pliku obrazka, który jest idealnie czytelny na smartphonie. Odnośnie danych, nie zmieniając układu tabelki, proponuje w miejsce "% wygranych OS'ow w rajdzie" wstawić "średnia strata w rajdzie do lidera [s/km] tylko z 'czystych' OS'ow". Wydaje mi się, że to o wiele ciekawsza I cenniejsza informacja na ten etap rajdowej kariery Roberta.
Również w pole "ilość czystych OS'ow", można wstawić (np. Dla Szwecji: 17/21 = 81%).
Na razie tyle.
Dzięki i pozdrawiam,

-- 
Rafał ‎

Anonimowy pisze...

Ja też mam uwagę co do zawartości statystyki. Dla OSów wygranych przez RK, zamiast napisu "wygrany OS" podajcie przewage nad drugim w kolejności zawodnikiem na mecie. Wtedy to zwycięstwo nabierze charakteru - wyrównana walka vs totalna dominacja jak np na monte się zdarzyło.

Lux Perpetua pisze...

Rafał pisze...

Starałem się tak dobrać rozmiar tabeli, by była dobrze widoczna. Cieszę się, że na smartfonie też tak to wygląda :)

Zastanowię się nad wprowadzeniem strat do lidera rajdu na czystych OS-ach, ale raczej od następnego rajdu.

do Anonimowy 09:14

Wydaje mi się, że napis "WYGRANY OS" bardziej się wyróżnia (a o to mi chodziło). Spróbuję jednak wcisnąć to o co prosisz w inne miejsce.

Kuba pisze...

Szkoda, że nie ma jeszcze średniej miejsc na OSach skoro już są takie statystyki. Evans np skończył na 4 miejscu a średnia miejsc to 7.43, w sumie taki rajd, dojechanie do mety bez większych przygód daje spory zastrzyk punktów.

Mateusz Cieślicki pisze...

Kuba - to jest w innym poście ze statystykami.