Strona główna Kalendarz Motorsportu O Robercie Kubicy Filmy Kontakt English version

piątek, 5 marca 2010

Liga Fantasy - Rajd Meksyku

Uczestniczycie w naszej lidze fantasy? Chcecie na bieżąco monitorować postępy wybranych przez Was kierowców? Ten wpis Wam w tym pomoże! Znajdziecie tu aktualizacje wyników i liczbę punktów zdobytych przez swoich kierowców. Zapraszamy do zabawy!

Niedziela 22:00:

1.Al-Attiyah
2.Ostberg
3.Mikkelsen
4.Ogier
Taki zestaw za 10,7 to wg wstępnych wyliczeń był optymalny wybór: około 1817punktów.Niedziela: 20:00


wstępny plik na zakończenie:
 http://przeklej.org/file/NXir0T/wrc.Mexico.ss21.wstepne.xlsNiedziela: 9:20
aktualny plik:
http://przeklej.org/file/kA2wPd/wrc.MexicoSS18.xls

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sobota: 21:20 SS14
To lubie ! Było warto się emocjonować!

Sobota 20:35, OS 13
Prokop wyprzedza Ogier'a!
To nie pomyłka. Wnioski: Lepiej mieć w grze 2 graczy jak Propkop niż jednego Ogiera.


Sobota: 19:40
JML oczywiście największym przegranym OS12. Policzył ktoś czy będzie przed czy za Robertem jutro?

Sobota: 18:00

Ketomaa i Fuchs zamienili się miejscami u nas i w prawdziwej generalce.

sobota: 12:20 

Bardzo mnie cieszy rozwój sutacji z punktu widzenia różnych startegii w lidze Fantasy. Stało się jak przewidywałem "Po pierwsze: nawet słabsi mają szansę zapunktować w generalce (wliczając zawodników WRC2). Po drugie: konsekwencje opuszczania drogi mogą być poważniejsze niż na śniegu, również dla najlepszych."
Mój zespół mocno ucierpiał, ale palmę pierszeństwa zostawiam Mateuszowi :-).

Jak widzimy w tabeli najefektywniej punktującym zawodnikiem jest :
1. N. Al-Attiyah 2. Protasow 3. Fuchs 4. Ketomaa
dopiero na 5 jest Ogier pod kątem ceny w stosunku do zdobytych punktów.

................................................................................................................................................................. piątek: 19:40
Prawdopodobne punkty dla kierowców WRC z Fantasy do OS5. Nie wiem jak potraktują kierowców, który nie jechali i dostali ten sam czas co ostatni zawodnik z WRC.
Również WRC.com chwilowo zaczęło w generalce pokazywać tylko kierowców WRC, więc trudno wyestymować kolejność na dalszych miejscach za "wirtualną" metę.

piątek: 15:30
Aktualny plik możecie pobrać zawsze przy ostatniej aktualizacji.
Piszcie jeśli jest problem z plikiem (zapisuje jako 97/2003), może za dużo formuł... nie wszystkie są potrzebne, część tylko "sprząta" puste pola co nie jest konieczne...

Poprawki: wyniki do OS2 + "kodowanie" (m.in. Fuchs, Guerra, Nasser).
Na wykresie dodana "virtualna (z generalką)" punktacja za Meksyk dla wybranych do Waszych zespołów kierowców i nowy wykers dla zawodników OS po OS.
Sortowanie zrobiłem po najtańszym kierowcy wg "kosztu zdobycia puntów".

komentarz po OS2: Bertelli, Neuville, Mikkelsen, Ogier to najlepiej punktujący kierowcy na razie. Taki zestaw jednak kosztowałby 11m, a największy budżet w lidze to 10,85 u naszego lidera MF-Sport. Dokonał on zmian w zespole i ma na Meksyk zestaw: Mikkelsen, Ogier, Latvala.
Przypomnę budżet zmienia się wraz ze zmianą wartości kierowców. Kupując i sprzedając możemy starać się spekulować i relizować zysk/lub ucinać stratę.
Sytuacja po dwóch OS-ach:

Wstęp

Krótkie podsumowanie, co za nami:

Lidera Globalnej klasyfikacji Fantasy WRC (po 2 rajdach) mamy z Polski z naszej Ligi powrotroberta.pl (!) MF-Sport. Gratulacje!

Wywalczył on prowadzenie w generalce następującym składem na Szwecję (Ogier, Mikkelsen, Neville, Lefebvre). Skład lider mogł zmienić na Meksyk… MF-Sport pochwal się nam (po zmarożeniu zmian), kto z Tobą jedzie w Meksyku!

Jak widać do tej pory warto było stawiać na czołówkę w generalce. Czyli jakość, a nie ilość punktujących. Takie podejście jest dobre, gdy wszyscy z czołówki dojeżdżają do mety. Mam subiektywne wrażenie, że w Meksyku może być odrobinę inaczej. Po pierwsze: nawet słabsi mają szansę zapunktować w generalce (wliczając zawodników WRC2). Po drugie: konsekwencje opuszczania drogi mogą być poważniejsze niż na śniegu, również dla najlepszych.

Osobiście mam drużynę złożoną z 6 zawodników. Liczę m.in. na dobry występ ekipy Hyundai'a. Sordo jest ekspertem od asfaltu, ale w Meksyku jest już po raz 5 (zawsze dojeżdżał do mety). Paddon imponuje mi od końcówki poprzedniego sezonu. Szwecja potwierdza jego ambicje i talent. Thierry jest bardzo konsekwentny. Mam w składzie Roberta: zarówno dla zdrowia psychicznego jak i z chłodnej kalkulacji. Opony Pirelli to duża niewiadoma. Lubię niespodzianki, więc nie stawiam na liderów z VW, ale duży szacun za strategię dla Seba O.

Zamrożenie wyborów ok. 1 w nocy (0 GMT). Zatem można uwzględnić Shakedown przed finalną decyzją (Sordo u  mnie out, bo nie wiem co z autem po przygodzie:-)).

Postaram się tutaj zamieszczać aktualizację pliku, którego popularność  mnie zaskoczyła (428 pobrań po jednym z OS Szwecji). Wielu z Was zapewne aktualizuje go samodzielnie. Może macie własne przydatne modyfikacje :-).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nagrody

Osoba, która w danym rajdzie zdobędzie w naszej lidze najwięcej punktów, otrzyma zestaw 4 rajdowych magnesów z Robertem Kubicą, ufundowanych prze firmę pixgraf.pl. Takie zestawy otrzymają również ci, którzy będą na koniec sezonu będą na 2. i 3. miejscu. Zwycięzca całego typowania otrzyma model rajdowy auta Roberta Kubicy, ufundowany przez Direkt Collections SA.

http://pixgraf.pl/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak dołączyć do ligi?

Po pierwsze, trzeba wejść na portal www.fantasywrc.com i założyć swój zespół. Wybieramy kierowców do naszego zespołu WRC (WRC). Każdy kierowca ma określoną "wartość" nie przejdzie zatem numer, że wybierzemy sobie Ogiera, Latvalę, Mikkelsena i Kubicę, bowiem mamy ograniczony "budżet". Trzeba zatem kombinować :) Nasz początkowy budżet to 10, a wartość poszczególnych kierowców (a więc i w konsekwencji aktualny dostępny budżet) zmienia się wraz z każdym rajdem.

Skład swojego zespołu można modyfikować w każdej chwili w trakcie sezonu, oprócz czasu, w którym odbywa się rajd. Punkty przyznawane są za miejsca naszych kierowców na OS-ie oraz w klasyfikacji generalnej rajdu.

Jak dołączyć do ligi bloga? Wystarczy w menu pod Waszym imieniem i nazwiskiem kliknąć "Join Personal League". Numer ligi naszego bloga to 6.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zmiany

Jak dokonać zmian w zespole? Oto krótka instrukcja, choć zapewne prawie wszyscy doskonale już zorientowaliście się w zasadach i menu ligi.

Klikamy nazwisko kierowcy, którego chcemy usunąć:
I wybieramy dostępnych zawodników z listy.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

32 komentarze:

marshad pisze...

Świetna sprawa z rozszerzaniem "bloga" i wykorzystywaniem w tym celu zapału jego bywalców. Lepszej strategii chyba obrać nie można =]

Teraz czepię się drobiazgów =]

"Nasz budżet to 10, a wartość poszczególnych kierowców zwiększa się wraz z trwaniem sezonu"

Nie koniecznie zwiększa, może raczej coś w stylu:
"Startujemy z budżetem w wysokości 10mln i zależnie od wyników poszczególnych kierowców w naszym zespole tracimy lub zyskujemy na naszym wyborze. Potencjalne zyski lub straty nie są ogromne, lecz pozwalają na nieco większą swobodę w doborze kierowców."

Teraz co do wyboru na Meksyk, to ciekawe jak spisze się specjalnie podrasowany na te wysokości silnik Hyundaia. Spodziewam się, że zarówno Neuville jak i Sordo pokarzą się z dobrej strony, choć ten drugi nadal rehabilituje się po wypadku. Meeke ponownie będzie bardzo szybki, co udowodnił podczas zeszłorocznego debiutu w tym rajdzie, wygrywając nawet jeden z OS-ów. Mimo że Ogier narzeka strasznie na pozycję, to nikt chyba nie sądzi że będzie walczył o coś innego niż zwycięstwo. Latvala ponoć znalazł magiczne ustawienia podczas rajdu Szwecji i nie może się doczekać by je wykorzystać startując na nieco lepszej pozycji niż Sebastien. Osobiście ponownie obstawiam bezpiecznie, choć nie oczywiście: Lat, Neu, Kub, Guerra (lokalny kierowca, z podobnymi wynikami jak Prokop lecz tańszy), Nasser (mimo iż jedzie w RRC, to za tą kwotę i z takimi wynikami w tym sezonie, nie mogłem go pominąć). Dobrej zabawy!

marshad pisze...

Być może to tylko u mnie, ale sprawdź Guerra i Nasser - nie podlicza im punktów.

patryktos pisze...

Moje typy na rajd Meksyku, po raz kolejny są z lekka bezpieczne z nutką niewiadomej. Ogier, jest dla mnie pewniakiem prawie w każdym rajdzie, jak na mistrza przystało. Mikkelsen, nie zawiódł mnie zeszłym razem, wkłada wiele w ten sport(jak pewnie większość) pokazał że jest twardy, a zarazem wrażliwy, nie jest tam jakąś nijaką postacią, dla tego postawiłem na nie go po raz kolejny( NEUVILLE był jeszcze brany pod uwagę). Kubica, NA DOBRE I NA ZŁE, DO KOŃCA SEZONU!!!. Guerra, postawiłem na lokalnego speca na Meksykańskich szutrach,pewnie nie będzie błyszczał na poszczególnych odcinkach, ale liczę na to, że zakończy rajd w pierwszej dziesiątce. Jedyne co mnie martwi, to rzadki kontakt ze zawodnikami z czołówki WRC i oczywiście zerowe doświadczenie Z Fordem Fiestą, mam nadzieje że nie wywinie mi jakiegoś numeru na początku rajdu i skończy rajd na pierwszej lepszej skale:-)

pko24 pisze...

@marshad
dziękuję! uwzględniłem Twoje wszystkie uwagi. Poprawiłem "kodowanie" kilku zawodników z WRC2, ale Nasser punktów jeszcze nie zdobył.

@patryktos
również dzięki za wyłożenie Twojej logiki przy selekcji zawodników

pko24 pisze...

Tanaka ma ok 400 graczy. To będą istotne straty...

Mateusz Cieślicki pisze...

W tym ja :/ d*pa

pko24 pisze...

@MC miałem go przez chwilę, ale jak napisałeś o poprawionych silnikach Hyundai to zamieniłem, a na marginesie prosze bez wulgaryzmów :-) na mojej skromnej części forum :-)

Mateusz Cieślicki pisze...

Paddona też mam :) Masakra

Mateusz Cieślicki pisze...

I Meeke też mam :D Komedia

pko24 pisze...

Paddona ja też :-) a co z Meeke ?

pko24 pisze...

SS3: UPDATE
Stage cancelled after Lorenzo Bertelli. Benito Guerra and those drivers behind will be awarded notional times.

Bedzie problem kto ma dostać punkty w Fanatsy 3 2 1 punkt :-)
Bo wszyscy bedą mieli ten sam czas?

Mateusz Cieślicki pisze...

Komplet - wszyscy moi wypadli :)

Anonimowy pisze...

U mnie dwóch odpadło :) Czyli połowa.

p_m

Anonimowy pisze...

@pko24
Dzięki za twoją pracę.

Mimo, że odpadł mi Kubica i Paddon, to nie jest chyba tak źle bo mam 199pkt. Tyle, że po 4 OSach drugiej pętli nie będzie już tak kolorowo:)

p_m

patryktos pisze...

Mateusz, na twoim miejscu to bym jutro lotka zagrał ;-)

pko24 pisze...

@Dzieki p-m
Jak wroca w rally2to szansa na punkty w fantasy jest spora

marshad pisze...

Tyle się działo, szkoda że nie mogłem śledzić na żywo i emocjonować się wydarzeniami.
Wygląda na to, że pierwsza dwójka naszej ligi pozostanie ta sama (MF-Sport i FoX Team), co najwyżej zamienią się miejscami. Jak widać opłaca się trzymać załogi VW, a w szczególności Ogiera i Mikkelsena.
Wartość Sebastiena powinna chyba podskoczyć do 6m+ ;]

@patryktos 5/5, niech przynajmniej numery zapoda, jak wygram to sponsoruje każdemu czytelnikowi bloga wyjazd na rajd =]

pko24 pisze...

Mateusz: to poprosimy te 6 numerów na lotto: od 1 do 49 , trzeba spróbować

Marshad: no tak VW, oni rozbijają moją logikę gry w Fantasy :-), na nich działa startegia "buy and hold", "kup i trzymaj". W takiej strategii za mało interakcji, ale szacunek że chłopaki z VW są tak systematyczni i konsekwentni.

patryktos pisze...

Odpowiem za Mateusza(mam nadzieje, że się nie obrazi ;-)) Tak naprawdę to już wybrał, są to numery z listy startowej 3, 6, 20, 24, 23, tylko teraz pytanie do Mateusza, bo potrzebujemy szóstego numeru do pełni szczęścia. Którego byś wybrał, jeśli by Ci "siana" starczyło na dodatkowego zawodnika? 7, 37, Neuville czy Bertelli? ;-))))

Anonimowy pisze...

@pko24
Nom, Latvala jest strasznie konsekwentny, umiejętnie mnie pozbawił punktów w Szwecji i teraz też bym to zrobił, gdybym go nie sprzedał.

Ciekawy dla mnie w Fantasy ten rajd, nawet bardzo :)

Skład:
Kubica-Guerra-Ostberg-Sordo-Prokop

i taka szybka matematyka po os18:

OS 18

ja: 782 + 450

o-l-mik : 822 + 410

o-mik-nov: 854 + 460

Jest szansa, że powalczę o zwycięstwo w rajdzie, a przynajmniej tak mi się wydaje, chociaż musiałoby się wydarzyć coś nieprzewidywalnego, bo z drugim przykładowym składem powyżej mam tą samą ilość punktów, a trzeci ma o wiele więcej.
Na ten moment trzeba było wybrać Evansa, to byłbym chyba murowanym liderem:

ja z evansem: 850 + 580

no, ale rajd się jeszcze nie skończył... :)

R.

Anonimowy pisze...

Odnośnie Liga Fantasy to zauważcie ze źle liczycie punkty, bo czasami dwóch a nawet i więcej osób ma dokładnie taki sam czas a dajecie im inną liczbę punktów.

pko24 pisze...

@15:30
masz rację, również na niedokończonych OS3 i OS4 nie wiem jak naliczą punkty dla tych co nie jechali a są w 15 z takim samym czasem (jeśli za miejsce np. 13 dadzą tm co niejechali to wszysco do ostatniego będą mieli po 3pkt.

pko24 pisze...

na to mam pomysł jak zautomatyzować:
najpierw czasy trzeba potraktowac funkcją "rank"(ranking) a potem do miejsc wg "vlookup"(wyszukaj pionowo).
Na Argentynę się pobawię.).

pko24 pisze...

@15:30
możesz podać przykład tych samych czasów przez 2 i więcej? patrze na wrc.com i tam takiego przypadku nie ma, ale jakość tego jest tragiczna na
1.52R. TRIVINO7
2.55J. ENRIQUE MARTINEZ
3.4M. OSTBERG29:30.0+15:30.0+22:30.0
4.9A. MIKKELSEN29:31.1+1.1+22:31.1
5.1S. OGIER29:31.7+0.6+22:

pko24 pisze...

to powyzej jest cały czas na SS16 na stronie wrc.com a 2 pierwszych to pomyłka

pko24 pisze...

@ R.
gratulacje , masz ok 1352 ? Faktycznie powinna być ścisła czołówka.

Anonimowy pisze...

@pko24

Witaj, super robota z tą tabelką :-)

Poniżej link do Twojej tabelki z "ręczną poprawką" punktów uwzględniających takie same czasy kierowców.

http://przeklej.org/file/5h0F8l/WRC.2015.03.Rajd.Meksyku.xls

Jak pojawią się wyniki na fantasywrc zobaczymy jak powinny być liczone punkty za OS3 i OS4 oraz za takie same czasy.

A tak nawiasem mówiąc nie wiem skąd na fantasywrc Michał Sołowow otrzymał 19pkt w rajdzie Szwecji skoro moim zdaniem uzbierał tylko 14pkt.

pozdrawiam
Marek

pko24 pisze...

@7:58
wielkie dzięki za poprawki, super robota, lubię ludzi precyzyjnych a nie takich jak z WRC.com gdzie oficjalny serwis odwala maniane i jak się im nawet zwróci uwagę nie poprawią.
Odnośnie miejsc "tych samych" mam wątpliwość tylko taką czy np na OS1
7. 2 FINJ. LATVALA 53.7 +0.1 +0.9
8. 24 POLR. KUBICA 53.7 +0.0 +0.9
i następnie
10. 20 NZLH. PADDON 54.2 +0.2 +1.4
11. 5 GBRE. EVANS 54.2 +0.0 +1.4
mają ten sam czas, a precyzyjniej w regulaminie do której części sekundy się mierzy. Bo skoro oni podają inne miejsca na wrc.com dla tych zawodników z tym samym czasem (ale dokładnością "tylko" do dziesiętnej części sekundy) to może mierzą jednak setną część i stąd "różne" miejsca ? tylko nie podają tego na stronie ...

pko24 pisze...

zastanawiam się skąd media biorą klasyfikację i zwycięzców odcinka, bo chyba nie z wrc.com . W takim przypadku OS 16 wygrał :
1. 52 MEXR. TRIVINO 7:00.0
i to powinno pójść w świat do mediów,
bo przecież każda gazeta nie będzie sobie filtrować oczywistych błędów organizatora... musi być jedno oficjalne źródło danych, żenada jak na ? Mistrzostwa Świata, kpina...
Ja robiąc szkole zawody na studiach miałem więcej profesjonalizmu w sobie i szacunku do innych.

Mateusz Cieślicki pisze...

Czasy są mierzone do 3 miejsc po przecinku, jak w F1. Czasy w tabelach WRC chyba to uwzględniają.

Anonimowy pisze...

@pko24

Odnośnie czasów to nie jestem pewiem, czy kolega Mateusz Cieślicki ma rację...

Informacja z wikipedii:
"Odcinki specjalne
Odcinki specjalne (ang. special stages, SS) są esencją całego rajdu. Właśnie na nich kierowca wraz z pilotem mają za zadanie pokonać trasę (liczącą od 5 do 60 kilometrów) w jak najkrótszym czasie. Odcinek odbywa się na drogach publicznych, które zostają wówczas zamknięte dla ruchu, bądź na prywatnych. Meta i start dwóch kolejnych odcinków specjalnych niemal nigdy nie leżą blisko siebie, co powoduje, iż na start kolejnego trzeba dojechać tak zwanym odcinkiem dojazdowym, na którym kierowców WRC obowiązują wszystkie przepisy drogowe, gdyż te drogi są otwarte dla ruchu. Oczywiście zawodnik ma określony czas na przejazd między startami dwóch kolejnych OS-ów. Każdego spośród trzech dni rajdu zawodnik przejeżdża ok. 400 km, z czego tylko 1/3 na właściwych OS-ach. Na odcinku specjalnym czas liczony jest z dokładnością do 1/10 sekundy"

Potwierdzeniem tego są wyniki opublikowane na stronie http://www.ewrc-results.com, na której przykładowo w wynikach OS1 możemy zauważyć, że:
Ogier i Mikkelsen zajęli miejsce 3.
Latvala i Kubica miejsce 7.
oraz Evans i Paddon miejsce 10.

Mile widziane opinie innych czytelników.

Pozdrawiam
Marek

pko24 pisze...

1. dzięki Mateusz to wyjaśnia wg mnie tę kwestię jednak, że czasy nie są te same i punkty są różne
2. w kwestii SS16 zastanawaiałem się jeszcze czy może na WRC+ są lepsze dane niż na wrc.com, bo ty dając screena pokazałeś poprawne dane a teraz na SS16 wiszą błędna na miejscu 1 i 2, skąd brałeś screena?