Strona główna Informacje z WRC O Robercie Kubicy Klasyfikacje Kontakt English version

sobota, 16 kwietnia 2016

Badania uniwersyteckie: Kubica 24. kierowcą w historii F1

Naukowcy z University of Sheffield postanowili naukowo spojrzeć na kwestię kierowców w Formule 1 i na podstawie ich wyników w zależności od jakości bolidu, wybrać najlepszych. Wygrał... Juan Manuel Fangio. Robert Kubica jest 24.

Naukowcy patrzyli na rezultaty danego kierowcy i jego ówczesny bolid, starając się oddzielić klasę zawodnika od klasy bolidu i wybrać największe talenty F1.

Nie podano zastosowanego algorytmu, ale przedstawiono całe wyniki. Wynika z nich, że zdecydowanie najlepszym kierowcą w historii F1 był Juan Manuel Fangio. Na drugim miejscu znalazł się Alain Prost, a na trzecim Fernando Alonso. Ayrton Senna zajął 5. pozycję.

Posiadajacy najwięcej tytułów mistrzowskich na koncie, Michael Schumacher, zajął dopiero 9. miejsce.

Drugim z obecnie jeżdżących kierowców jest Sebastian Vettel - 10. Tuż za nim jest Lewis Hamilton, a na 13. i 14. pozycji są Nico Rosberg i Jenson Button.

Na 24. miejscu (7. wśród tych, którzy w ostatniej dekadzie jeździli w F1) znalazł się Robert Kubica. Co ciekawe, 28. był Nick Heidfeld, a 29. Kimi Raikkonen.

Biorąc pod uwagę fakt, że Robert nigdy nie jeździł w najlepszej ekipie (najlepszy bolid - BMW Sauber z 2008 roku, które było 3. w stawce), trzeba przyznać, że jego pozycja jest bardzo wysoka i chyba znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.