Strona główna Informacje z WRC O Robercie Kubicy Klasyfikacje Kontakt English version

poniedziałek, 18 listopada 2013

Podsumowanie Rajdu Wielkiej Brytanii [Aktualizacja wtorek - Matton o Kubicy]

To na pewno nie były łatwe 2 tygodnie w karierze Roberta Kubicy. Zakończyły się one dwukrotnym wypadnięciem z trasy Rajdu Wielkiej Brytanii i przyniosły wiele nowych znaków zapytania dotyczących przyszłości. Również o niej mówił Robert Kubica w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego, który przytaczam poniżej. Poniżej również nowy, pełny film z wypadku Roberta i chwil tuż po nim.

Trudno sobie wyobrazić, jak czuł się Robert Kubica, gdy dowiedział się 2 tygodnie temu, że Maciej Baran nie wystąpi z nim w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Polak został postawiony w bardzo trudnej sytuacji przed chyba najważniejszym startem w sezonie. A na pewno startem, który był najbardziej obserwowany.

Wiemy już, że Kubica chciał oddać swoje miejsce w Citroenie komuś innemu, gdy okazało się, że będzie musiał zmienić pilota, ale nie było to możliwe. Kubica wystartował zatem i wiemy, jak to się ostatecznie skończyło - mniejsza pewność za kółkiem gorsze zgranie i dwa wypadki.

Trudno jakkolwiek podsumować występ Kubicy w Walii. Przejechał zaledwie 4 pełne OS-y, ale pokazał w nich dobre tempo, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności. Przypomnijmy, że na trzecim czwartkowym OS-ie Polak był 6.

Na pewno nie umknęło to uwadze wszystkich obserwatorów i tych, którzy będą współdecydować o przyszłości Roberta Kubicy. Zresztą, wszyscy w motorsporcie znają już wartość talentu, doświadczenia, pracowitości i profesjonalizmu Kubicy i nikogo nie trzeba na siłę - tak jak niektórych mediów - o tym przekonywać.

Kubica deklarował, że Rajd Wielkiej Brytanii nie wpłynie na jego decyzję w sprawie 2014 roku. Zmiana pilota już tak. Nie można zrzucać całej winy na Roberta czy na Macieja. Nie wiemy, co się wydarzyło, dlaczego Baran podjął taką, a nie inną decyzję, wydaje się jednak, że - i tu pozwolę sobie na moją opinię - Maciej Baran powinien był pojechać z Robertem Kubicą w Rajdzie Walii. Ja na jego miejscu czułbym się w ogromnym obowiązku wystartować po przejechaniu tak dobrego sezonu, szczególnie, jeżeli powodem wycofania była niemożność poświęcenia dużej ilości przyszłego roku na startu z Kubicą.

Oczywiście, nie wiemy, jak skończyłby się ten start, gdyby na prawym fotelu Citroena DS3 WRC siedział Baran. Może np. 5 miejscem w generalce, a może wypadnięciem już na 1. OS-ie, tak czy siak - z całym szacunkiem dla Michele Ferrary - Maciej Baran spisałby się lepiej niż Włoch, a Kubica czułby się znacznie pewniej. A chyba tę niepewność dało się zauważyć przy obu przygodach Kubicy, sam Robert mówił o swoich błędach.

Weekend w Walii był z pewnością weekendem "do zapomnienia", a teraz Roberta czekają bardzo trudne wybory i ewentualne szukanie wysokiej klasy pilota, który zapewni mu możliwość walki o najwyższe cele. Takim pilotem był Maciej Baran i był to chyba jedyny "wolny" Polak, który mógł jeździć z Robertem. Wygląda na to, że jeżeli Robert zostanie w rajdach, to nie usłyszymy już słynnych "syf" czy "w ch*j długi". Nie padnie też zapewne pytanie "Maciuś, całyś?".

Jakie decyzje podejmie Robert? Kto i kiedy nam je przekaże? Tego nie wiemy. Jeżeli chce zostać w rajdach, to musi się spieszyć, sezon WRC już za 2 miesiące. To będzie na pewno bardzo intensywny czas dla Roberta z zapewne dużą ilością treningów. Zresztą, nie ma się co mądrzyć bowiem:


Nie może być podsumowania rajdu, bez klasyfikacji. Niestety dla Roberta, stracił on jedno miejsce w klasyfikacji WRC na rzecz Elfyna Evansa, który w Rajdzie Wielkiej Brytanii zajął 8. miejsce i zgarnął 4 punkty.Na podsumowanie całego sezonu przyjdzie jeszcze czas, a teraz zapraszam Was do przeczytania bardzo ciekawego wywiadu Cezarego Gutowskiego z Robertem Kubicą, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu papierowym Przeglądu Sportowego.  

PRZEGLĄD SPOROWY: Czy miewa pan takie chwile, że ma ochotę to wszystko rzucić w diabły? Powiedzieć basta i odejść?
Robert Kubica:
I gdzie miałbym pójść?

P: Daleko stąd...
Robert Kubica:
Nieeee. Nie mam. Oczywiście zdarzają się momenty nie za fajne, ale każdy takie w życiu miewa, a mnie nie nachodzą takie myśli, bo co innego miałbym robić? Nie można w życiu nie robić nic. Musisz się czymś zająć, a ja włożyłem w to za dużo pracy i mam do tego za dużą pasję, żeby to zostawić. Nie byłbym w stanie. Nie wyobrażam sobie... Może gdybym się kiedyś z kimś założył? Ale i tak po miesiącu bym za tym zatęsknił. Zresztą nie tak dawno miałem dosyć długą przerwę i wiem jak bardzo mi tego brakowało.

P: Ale po takim weekendzie jak ten w Walii chyba można się choć trochę zniechęcić?
Robert Kubica:
Nie sądzę. Jakikolwiek problem, nieukończony rajd, jakiś mój błąd czy kogoś innego, sprawiający, że kończymy jazdę poza drogą nie może być trudniejszą chwilą niż to, co przeżyłem po wypadku w Andorze. I teraz miałbym to rzucić? Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

[...]

P: Przed rajdem w Hiszpanii, mówił Pan, że nie czuje się w pełni gotowy na awans do WRC.
RK:
Nie do końca. Mówiąc to miałem na myśli całą załogę. No i wychodzi na to, że miałem dobre wyczucie tematu. Chociaż moment mnie trochę zaskoczył. Nie spodziewałem się, że stracę pilota.

P: Czy nie wpadł pan w pułapkę. Gdy poprosiłem Ogiera i Latvalę, aby sobie wyobrazili, że jadą ten rajd z nowym pilotem i w innym języku, to uznali to za jakąś abstrakcję. A pan pojechał. Czy to była sytuacja bez wyjścia?
RK: Nie można nikogo winić i trzeba akceptować każdą decyzję i na pewno Maciek miał jakiś ważny powód, żeby ją podjąć. Uważam jednak, że moment jej podjęcia i poinformowania mnie nie był najlepszy. Szczególnie, że zgłaszając się do Rajdu Wielkiej Brytanii reprezentowaliśmy zespół Citroena razem. Dlatego jego decyzja nie była za fajna nie tylko względem mnie, ale też względem naszej ekipy. Często piloci narzekają że ich się nie bierze pod uwagę, ale jak się to robi... Przecież w aucie jest nas dwóch i ponosimy wspólną odpowiedzialność za wszystko, dlatego uważam, że sytuacja w jakiej zostałem postawiony nie była łatwa. Zdawałem sobie sprawę, że jest abstrakcyjna, ale nie było zbyt wielu rozwiązań. Po prostu nie miałem innego wyjścia, jak znaleźć innego pilota i wywiązać się ze zobowiązania.

P: A nie mogł się Pan wycofać?
RK:
Pierwszy kontakt z Citroenem po decyzji Maćka to było moje pytanie, czy mogą wymienić całą załogę, ponieważ zdawałem sobie sprawę, jak będzie ciężko bez niego i z sytuacji, w jakiej się znalazłem. To jednak nie było już możliwe, a ja podjąłem się już zobowiązania. Wysyłając zgłoszenie. Jeśli mówię tak i podejmuję się danego zadania, to chcę i muszę dotrzymać słowa.

P: Nawet jeśli zakrawa to na szaleństwo?
RK:
Wiedziałem, że wiąże się to z dużym ryzykiem i niepewnością w aucie. Mimo to włożyliśmy z Michele bardzo dużo pracy w przygotowania do tego startu. Tak abyśmy czuli się razem w aucie jak najlepiej. Niestety w rajdzie najpierw popełniłem błąd, a kolejnego dnia zaszło nieporozumienie. W najgorszym momencie, na bardzo szybkiej partii, gdzie nie było też widać zakrętów stało się, co się stało. Szkoda, ponieważ myślałem sobie przed startem, właśnie przez tę sytuację abstrakcyjną i bardzo trudną, że jeśli uda nam się skończyć ten rajd bez problemów, to będzie to smakowało lepiej niż te wszystkie wygrane w tym roku. Bo tak by było. Zadanie było naprawdę bardzo trudne, ryzykowne i szkoda, że się nie udało.

P: Zostawmy już Rajd Walii. ma pan za sobą bardzo dobry sezon. Czy spełnił pan swoje cele?
RK:
Mogło być lepiej, mogło być gorzej. Jak to w życiu - były wzloty i upadki, ale ogólnie, razem z Maćkiem przez ten rok wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Nikomu nie jest łatwo przyjeżdżać na każdy rajd po raz pierwszy. Przez cały sezon! To trudne dla kierowcy i dla pilota tym bardziej, że rajdy WRC są długie i wymagające. Pozytywnym zaskoczeniem nie były jednak same wyniki, tylko jazda. To że w każdym z tych rajdów, a wszystkie mocno się różniły, prezentowałem równy poziom. I na szutrach i na asfalcie, choć oczywiście na tej drugiej nawierzchni szło mi łatwiej z racji doświadczenia.

P: W Rajdzie Walii chciał się pan przekonać, czy będzie możliwa jazda z włoskim pilotem, czy jednak będzie pan musiał znaleźć innego Polaka. Udało się odpowiedzieć na to pytanie?
RK:
Niestety mała liczba kilometrów, które przejechaliśmy nie rozwiała wątpliwości. Dawniej, gdy jeździłem z włoskim pilotem nie miałem aż tak dużych problemów, jak na początku współpracy z Michele. Pewnie dlatego, że dawniej jeździłem okazjonalnie i spędzałem dużo czasu mówiąc po angielsku lub włosku ponieważ startowałem gdzie indziej i nie bywałem w domu. Natomiast w tym roku 90 procent czasu poświęconego przeze mnie dla sportu motorowego spędzałem z Maćkiem i rozmawialismy po polsku. Automatycznie mój mózg przyzwyczaił się do tego języka w tym środowisku, w kabinie rajdówki.

P: Pana największym problemem w rajdach jest chyba to, że tu potrzebny jest pilot.
RK:
Dla mnie pilot odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ mam bardzo małe doświadczenie. Dla Maćka, po tylu latach jazdy z innym kierowcą, też większość rzeczy była nowa. Zaczynając współpracę z Maćkiem, jednym z pierwszych punktów, jakie mu przedstawiłem było, że jeśli zostanę w rajdach na dłużej, to przybijamy "pionę" na minimum trzy lata. Inaczej to nie miało sensu.

P: Mówi pan, że rozważa na przyszły sezon powrót do wyścigów. Czy naprawdę po całym roku tej pracy wróci pan na tory?
RK:
Mam trzy opcje. Numer 1 to jeżdżenie w rajdach na profesjonalnym poziomie. Po dziewięciu miesiącach rajdowania fakt że mam taką propozycję jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Bo gdyby ktoś mi powiedział, że koleś, który w marcu po raz pierwszy jeździł po szutrze, w listopadzie musi powiedzieć tak lub nie na ofertę pojechania pełnego sezonu za kierownicą auta z najwyższej półki, w profesjonalnym zespole, to na mnie robi to wrażenie. Ale jeśli mam się podjąć tego wyzwania muszę mieć pewność, że osoba, która zasiądzie obok mnie, pójdzie ze mną w parze, będzie miała taki sam cel. Drugą opcją jest jeżdżenie w rajdach na niższym poziomie. Kontynuowanie tego, co zacząłem w tym roku, tylko zamiast trzech kroków w przód, zrobiłbym jeden. Ma to swoje plusy i minusy. A trzecią opcją, która nagle dostała dużo większą szansę, są tory.

P: Czyli wyścigi...
RK:
Muszę zdecydować, co chcę robić. Skoro moim celem jest powrót do bolidów, a może się okazać to niemożliwe, nie chcę wracać do ścigania w autach z dachem.

P: Dlaczego?
RK:
Bo to, co sobie wypracowałem przez ten sezon nie byłoby do wykorzystania w przyszłym roku. Z drugiej strony w rajdówce jedzie się w dwójkę i muszę być pewny, że osoba, która ze mną do niej wsiądzie, podoła zadaniu. Jazda przez cały sezon w topowym aucie i czołowym zespole to duże wyróżnienie, ale też wyzwanie. Z jakiegoś powodu nie jestem w 100% przekonany do tej opcji.

P: Czy w tym wieku i po takim sezonie dorosłeś już do tego, żeby sobie zaplanować jakieś normalne wakacje?
RK:
Tak. Jasne. W przyszłym tygodniu lecę na Hawaje... Nie. Sezon był ciężki i wyczerpujący i miałem w planach wypoczynek, ale jeśli miałbym zostać w rajdach, to muszę szybko podjąć decyzję, co robić dalej i jak to wszystko rozegrać, a to wymaga czasu i pracy. Także wakacje będą na święta.

Źrodło: Przegląd Sportowy

Na absolutny koniec wpisu, trzy filmy, których jeszcze nie było, w tym jedno z wypadku Roberta:


Aktualizacja wtorek

Yves Matton uważa, że start Roberta Kubicy w Rajdzie Walii nic nie zmieni jeżeli chodzi o przyszłość Polaka. Szef Citroen Racing nadal jest pod ogromnym wrażeniem jazdy Polaka. Wywiad z Belgiem rozmawiał Cezary Gutowski, który zamieścił wywiad na swoim profli na Facebooku:

Cezary Gutowski: Robert ma za sobą nieudany start w Walii, czy to zmienia jego prospekty na przyszły sezon?
Yves Matton:
Nie. Pomysł był taki, aby umożliwić Robertowi start w WRC, bo na początku sezonu umówiliśmy się, że jeśli zdobędzie mistrzostwo świata, to nagrodą będzie start w teamie fabrycznym. A z powodu takiego ustawienia kalendarza było to możliwe tylko w Wielkiej Brytanii, ale to, co się mu przydarzyło... nie sądzę, że miało to związek z przejściem z samochodu RRC do WRC. W piątek wyszedł brak doświadczenia i umiejętności czytania drogi w Wielkiej Brytanii, przez co nie zauważył, że w jednym miejscu jest bardziej ślisko, niż oczekiwał. Wszyscy wiemy, co stało się następnego dnia. Przydałoby się więcej informacji, po przejechaniu większej liczby OS-ów, ale już na tych odcinkach, które przejechał zobaczyliśmy, że potrafi robić interesujące rzeczy za kierownicą samochodu WRC.

CG: Co pan pomyślał, gdy usłyszał, że Robert zmienia pilota?
YM:
Z pewnością nigdy nie ma dobrego momentu na zmianę pilota, ale może lepiej było to zrobić teraz niż czekać na przyszły rok, jeśli będziemy startować razem. Najważniejszym celem było zdobycie tytułu i tego dokonali razem, kończąc sezon w Hiszpanii. To dla nas najważniejsze.

CG: Czy rozważają Roberta na przyszły rok?
YM:
Tak, podobnie jak innych kierowców, którzy są obecnie na naszej liście

CG: Macie za sobą testy na Monzie. Jakie wrażenie zrobił Robert?
YM:
Na tą chwilę nie rozmawiamy na temat kierowców, jeżdżących w testach (śmiech). OK. Byliśmy na Monzie. To wszystko co mogę powiedzieć.

CG: Jak podsumuje sezon Roberta?
YM:
Na asfaltach nie byłem zaskoczony, bo wiedzieliśmy w zeszłym roku w Rajdzie Var i kilku innych, na przykład gdy startował w Clio, że stać go na wiele. Za to na szutrach jego postęp był zaskakujący. Nie spodziewałem się, że może być tak szybki. Jego zdolność wyczucia, jak działa samochód i opony oraz postęp w czytaniu drogi - to bardzo zaskakujące, co osiągnął przez ostatnich dziesięć miesięcy w mistrzostwach świata. Biorąc pod uwagę, że przejechał mniej niż dziesięć rajdów szutrowych w całym życiu, jestem pod wielkim wrażeniem.

CG: Widzi pan przyszłość dla niego w WRC?
YM:
Tak, ale musi stawiać krok po kroku. Jestem przekonany, że stać go na ustanawianie najlepszych czasów na OS-ach mistrzostw świata. Z pewnością na asfalcie. Robi bardzo szybkie postępy, ale jakie są jego limity - w tym momencie trudno to przewidzieć.

Źrodło: adammalecki.com, facebook.com/cezarygutowskiofficial

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

55 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Nie rajdy, nie wyścigi samochodów z dachem, nie bolidy to co?... Moto GP ?... Intrygujące..

Bolo pisze...

Obojetnie co to bedzie, jestem z Kubica ;)

Anonimowy pisze...

chyba jednak rajdy
no nic, trzeba sie pogodzic z tym i kibicowac dalej Robertowi
FORZA KUBICA!

Pawel Wojniak pisze...

http://babol.pl/kat,1025465,wid,16178456,wiadomosc.html?ticaid=611b02 K***A mać

Lukasz L. pisze...

Znaleźć pilota do WRC... Trudna sprawa. Zacząłem się zastanawiać nad profilem idealnego kandydata i lista wymagań zrobiła się całkiem spora. Zatem jakie warunki powinna spełniać taka osoba:

- mówić dobrze po angielsku (jeśli Robert potrzebuje to także po Polsku).
- posiadać duże doświadczenie w pilotowaniu najlepiej na szczeblu międzynarodowym
- być dyspozycyjna przez 300 dni w roku (tak sądzę)
- być zdolna do podjęcia zobowiązania na 3 lata (tak wspomniał Robert)
- być w dobrej kondycji fizycznej (w tym przypadku oznacza w lepszej niż średnia)
- być doskonale zorganizowaną osobą
- lubić podróżować i dobrze znosić podróże (także zmiany czasu)
- pomimo doświadczenia i pewnie sukcesów na koncie posiadać dużo pokory i ogromną chęć do nauki
- posiadać doświadczenie medialne i być skromnym
- posiadać osobowość i dojrzałość oraz mądrość życiową, która da Robertowi poczucie bezpieczeństwa i pozowli obdarzyć zaufaniem
- posiadać wiedzę techniczną
- być perfekcjonistą
- posiadać odpowiednie warunki techniczne (mile widziana niewielka waga i drobna budowa ciała)
- posiadać dużą zdolność adaptacji do nowych warunków
- lubić pozostawać w Cieniu wielkiej gwiazdy i umieć się w tym odnaleźć (czyli mieć odpowiednie ego)
- posiadać dużą odporność na stres i kreatywność w rozwiązywaniu nieprzewidzianych problemów (rajdy są pełne takich nieprzewidzianych okoliczności).
- mieć osobowość, która będzie odpowiadać Robertowi i v-ce versa bo jak się spędza tyle godzin razem na tak małej przestrzeni jak samochód to chemia między ludźmi jest strasznie ważna

Trudna sprawa, ale myślę, że takich osób trochę jednak jest. W nagrodę można zostać Mistrzem Świata WRC i przjść do historii.

No to jak? Są jacyś kandydaci???

siwolong pisze...

Michał Kuśnierz- obecny pilot Oleksowicza. Już kiedyś jeździł z Robertem. Jest najlepszy dla Roberta- myślę, że się zgodzi- pod warunkiem, że Robert będzie rajdował minimum 3 lata.

Anonimowy pisze...

Jak dla mnie mógłby nawet bryczka jeździć i tak będzie NAJLEPSZY!!!Czekam z niecierpliwością na decyzje jaka podejmie potrafi trzymać w napięciu a zarazem delikatnie uchylać rąbka pilnie strzeżonej tajemnicy co najmniej jak w USA:):):)Mówię Wam będzie BOMBA!!!Forza Robert a P.S najlepszy jest okrzyk Roberta jak miał druga rolkę i już lądował w krzakach...posłuchajcie filmik z Onboard

Anonimowy pisze...

Zobaczyć Roberta w gumowcach z szelmowską miną - bezcenne. Jak tu go nie lubić!

Anonimowy pisze...

witam
tak trochę wypalę nie w temat.
myslę sobie czy i jak wyglądałaby adaptacja ręki po przeszczepie od dawcy . wiem , że to trochę nieprzyjemny temat , ale czy wówczas szanse na sprawność nie byłyby wieksze....... czy Robert lub jego lekarze brali to pod uwagę.

ioanna maniatopoulou pisze...

Do siwolag.Jezeli Kusnierz jezdzi z Oleksowiczem to odpada,bo jak powiedzial RK nie chce doprowadzac do"rozwodu".To pozytywne ze nie chce stwarzac problemow.Nie wiem co zaszlo mjedzy RK i Gerberem bo jezdzili sporo czasu razem?

Anonimowy pisze...

Wedlug mnie najlepszym pilotem dla Roberta bylby Maciej Szczepaniak chyba najbardziej doswiadczony polski pilot jesli chodzi o mistrzostwa swiata ale on niestety z Michalem bedzie dalej jezdzil,drugi na ktorego bym stawial jest Andrzej Obrebowski,tez bardzo doswiadczony pilot i z tego co wiem to jest wolny.Jest jeszcze Darek Burkat,Gerber,Kusniez no i Wislak;),zobaczymy co bedzie ale mam nadzieje,ze Robert zostanie w rajdach,bo F1 jest nudne jak flaki z olejem,bez urazy;)

Franz

Anonimowy pisze...

A mnie nadal frapuje jak jest z indycar czy tam przypadkiem nie jest szerzej. Niestety nie znalazłem nigdzie takich danych.

Anonimowy pisze...

Czyżby to było Indy Car

Anonimowy pisze...

Sokół kiedyś pilotował RK, może teraz też będą współpracować :D

siwolong pisze...

do ioanna maniatou.. Robert musi mieć doświadczonego, dobrego pilota- a tacy wszyscy są zajęci. Mimo,że tego nie chce- nie obejdzie się bez rozwodu. Teraz to już jego celem w głównej mierze będą zwycięstwa i przy nich kolejne doświadczenia. Zobaczymy bo Michał Kuśnierz to tylko gdybanie- choć wiem- nie napiszę skąd- Robert chciałby go mieć za pilota. Może któryś dziennikarz zapyta go o Michała- zobaczycie, że potwierdzi moje słowa.

Andrzej Śliwa pisze...

Przeszczep pociąga za sobą przyjmowanie leków immunosupresyjnych zapobiegających odrzutowi przeszczepu. Ich zadaniem jest oszukanie organizmu i tolerowanie "obcego ciała". Niestety leki te nie są obojętne dla organizmu i niszczą np. nerki. Więc to niby w sporcie jeśli wykonalne by pomogło ale na pewno skróciło by życie a chyba na to nikt świadomie by się nie zdecydował.

kaesen pisze...

Kolejna cieta riposta Roberta Kubicy do dziennikarza TVNu.
Nie moge znalezc zadnego linka z tym ale w TV pokazywali dialog cos w ten desen:
Dziennikarz TVN pyta Roberta czemu tak czesto ma wypadki?
A RK na to: "Jesli sie to panu nie podoba to niech pan pooglada mecze polskiej reprezentacji."

HAHAHA mistrz jak zawsze

Anonimowy pisze...

Paradoksalnie dzwony w Rajdzie Walii mogą przeważyć szalę na rzecz torów. Robert ma już roczne doświadczenie w rajdach i dostał szansę w WRC ale chce wrócić do F1, a w tym celu przyszły rok powinien spędzić na torze. WTTC i jeszcze coś?

Anonimowy pisze...

łezka się kręci - Robert poświęcił całe życie czemuś a jak to osiągnął to musiał się odsunąc... a teraz dzieli go od celu 10cm !!!! - a najgorsze jest to, że sam mówi - że te 10 cm - może być drogą nie do przejścia nigdy !!!! Oby tak nie było.
Marzeniem Roberta jest F1 - i choćby jak nudna była życzę mu tego z całego serca.
Ps. ma ktoś może link do materiału jak robert odnośi się do komentarza polskich dziennikarzy po SKY ??? o nieznajomości polskiego - a on mówił po angielsku

Anonimowy pisze...

Tak po ludzku to jest mi cholernie żal Roberta. Dla mnie jest wielkim człowiekiem.

Jaro75 pisze...

To zdjęcie w kaloszach :))
To jak z tym pilotem będzie ? Znajdzie się jakiś ??

Marian pisze...

Ten dzwon skończył się bardzo szczęśliwie, przytomnie Robert obrócił samochód tyłem. Rajdy są wg mnie dla szaleńców:) za dużo ryzyka.

kaesen pisze...

WTCC to gowno,DTM rowniez.
Albo F1 albo WRC, ewentualnie jakas super ciekawa opcja w GT.

Anonimowy pisze...

A ja pojadę po całości,może Robertowi w zacisznym laboratorium już rośnie na plecach jakiegoś "gryzonia" nowiutki staw łokciowy:-) bo przecież jak się popatrzy w telewizji co wyprawia współczesna medycyna to wszystko jest możliwe, tym bardziej jeżeli ma się dostęp do najlepszych specjalistów. No i oczywiście KASĘ

Anonimowy pisze...

Mysle ...aby znalesc Robertowi odpowiedniego pilota musi sie sam sklonowac .....

Anonimowy pisze...

Co by nie mowic,Maciek zachowal sie nie fair.Poczytajcie jego wypowiedz.Bardzo dyplomatyczny jezyk.Ani slowa o tym rajdzie.Tylko o nastepnym sezonie.Mysle,ze nie zostawia sie kierowcy tydzien przed tak waznym rajdem.Dziwne tez to,ze nagle wszyscy zajeci.Ten rajd raczej nikogo nie zachecil na prawy fotel Roberta

Kamil pisze...

Jak coś, to piszę się na pilota. W sumie nie mam doświadczenia, ale za to mogę poświęcić 1 096dni w 110%:D

Anonimowy pisze...

Niech weźmie Łukasza Kurzeje, wtedy znacznie zredukuje masę :D

Anonimowy pisze...

Anonimowy 18 listopada 2013 20:26,

Chyba nie chodzi Ci o to, żeby Robert rehabilitował się z paletką w lewej i piłeczką w prawej, poza tym to raczej odbywa się w hali a nie na torze... ;P (bez obrazy!).

A jeśli chodzi o WTCC tak na poważniej, to moim zdaniem jest to raczej kwestia roku 2030 niż przyszłego.

Pozdrawiam

t-itd

Anonimowy pisze...

Panie Robercie,proszę w końcu zmienić pilota, na takiego który się nie myli i z którym się dobrze rozumiecie, bo to już nie pierwsza taka wpadka z udziałem pilota.

Anonimowy pisze...

Jestem ciekaw czy daloby sie isc z rozwojem technologii i wprowadzic virtualnego co-pilota w formie text-to-speech jak polska IVONA w WRC;)

Wyeliminowalibysmy ludzki blad tylko byloby trzeba wszystko czasowo zgrac, ale T2S oprogramowanie wraz z GPS technologia i Robert liczylby tylko na siebie...kto wie moze za kilka lat/dekad technologia ...

Go Bobby K Go!
SlipStreamCanuck

Marcin J pisze...

Macka tez trzeba zrozumiec. Chlopaki i dziewczyny - ja zakladam ze u was wszystko da sie gladko zalatwic, ale czasami w zyciu nie da sie tak, zeby bylo wszystko cacy. Maciek jezdzi z robertem, maja jakis tam deal. Pozniej pojawia sie sytuacja o kotrej na poczatku sezonu nie mieli pojecia. Wystarczy ultimatum, typu - "masz skonczyc". I czasami po prostu sie nie da inaczej. Moge sie zalozyc ze Maciek tez sie gryzl z myslami ale co poradzisz. Niektore decyzje sa podejmowane za ciebie a ty sie zgadzasz dla dobra ogolu.

Celowo nie napisalem szczegolow o ktorych myslimy, bo i po co? Poza tym chyba bez wyjatku - uwazamy ze na prawde nie jest latwo zrezygnowac z takiego zajecia i w takich okolicznosciach...

Anonimowy pisze...

A ja napisze,ze szczerze zal mi tego pilota.Facet zostawil tu duzo zdrowia,jak mowil Robert duzo pracowal i wyszlo jak wyszlo.Robert mowil o bledzie w komunikacji.Czyli pilot zle podyktowal,albo Robert zle zrozumial.Tak czy tak pilot pokazal,ze ma cojones.Szacun senor Ferrara.

Anonimowy pisze...

Rezygnacja tuż przed Rajem Walii to była chamska zagrywka. Nic takiego nie zaszło by nie mógł poświęcić kilku dni. To pewnie jakas osobista rozgrywka. Ale dla mnie MB pokazał swoją twarz już na samym początku w pamiętnym wywiadzie w którym chciał oglądać ku....sa dziennikarza.

Ewa pisze...

Lepiej nie pisz więcej i nie pogrążaj Maćka, to brzmi jak kiepski żart.

Auto pisze...

To chyba jeden z najlepszych wywiadów jakie Robert udzielił od momentu wypadku w 2011 r.
Dla mnie ma wydźwięk umiarkowanie optymistyczny.

Natomiast wracając raz jeszcze do podjętej decyzji to mimo sympatii jaka darzę Maćka to jednak uważam, że po prostu tak się nie robi.
Jeśli wierzyć w to co Robert powiedział, czyli, ze zasygnalizował już na początku sezonu, ze jeśli zostanie w rajdach to na 3 lata i przybijali piątki to Maciek musiał na tamta chwile przystać na to, bo inaczej Robert moim zdaniem już wcześniej by szukał p[ilota, a na pewno by opracował jakiś plan działania.
Dla mnie wygląda to tak ,ze panowie bija sobie 5, jest wszystko git i nagle Maciek znikł:)...Umówmy się, że o dziecku na pewno Maciek wiedział dużo wcześniej. Chyba, że zona zrobiła mu taką xtra niespodziankę:)

Podsumowując wkurza to,ze praca Roberta była zależna od takich właśnie decyzji, a może bardziej od nieumiejętnego rozwiązania pewnego problemu. Przecież od razu widać, że Robert nie używa półśrodków. Albo robi coś na 100 % albo w ogóle. Proste.

Anonimowy pisze...

Maciej, chłopie ogarnij się i wróć do jazdy z Robertem!

Anonimowy pisze...

Co do przyszłości Roberta to nie wiem po co niektórzy piszą tu o WTCC i DTM jak Kubi sam powiedział, że nie chcę ścigać się w autach z dachem. Wg mnie na 95% będą to rajdy, a wcale nie będę zaskoczony jeżeli znowu pojedzie w WRC2 bez presji, bez wielkich zobowiązań itd.

Anonimowy pisze...

Nie chcę oceniać, czy MB zrobił, źle czy dobrze, gdyż nie znam powodu dlaczego się wycofał. Razi tylko jedna rzecz, jeśli zdecydował się wycofać, to powinien przekazać opinii publicznej dlaczego tak zrobił, a jeśli nie ma na tyle odwagi, aby to powiedzieć, to nie powinien pojawiać się w mediach. Wystąpił w faktach, tylko nie wiadomo po co. Swoją drogą, ciekawe co by Albercik zrobił, jakby Edyta powiedziała, że pojawi się mały Kubek?

Andrzej Śliwa pisze...

Może pora zmajstrować małego Kubka i niech rośnie nowy mistrz. Robert zajoł by się jego szkoleniem i rozwojem kariery. Jest w tym jednak jedno ale, co w przypadku gdy urodzi się córka? Możliwy scenariusz to też bliźniaki, jak dwóch chłopaków to bedą mieli z kim rywalizować bo reszzta będzie z tyłu :-) To tak na rozluźnienie atmosfery, ale mogło by byc ciekawe, przyznajcie sami.
Pani Witas jest świetną partnerką, rozumie pasję swojego mężczyzny z pełnymi tego konsekwencjami i wiedziała na co się pisze wchodząc w ten związek. Nawet Andora nie zachwiała jej stanowiskiem.

Ewa pisze...

Przy pechu Roberta mogłyby to być córki lubiące taniec.

Anonimowy pisze...

Zgadnijcie kto zapowiada ten rajd?
Na pewno chciałby go Robert czy vice versa?

https://www.youtube.com/watch?v=udzRbOqG1Z8

Anonimowy pisze...

:D obojętnie co by Robert nie zmajstrował, bez względu na płeć i tak trafi do motosportu ;) mógłbym się założyć ... Poza tym tylko pozazdrościć taaakiego taty - nie wiem czy zauważyliście, ale Kubek bardzo lubi dzieci, praktycznie nie zdarza się żeby odmówił wspólnej fotki czy autografu

Anonimowy pisze...

Robert i Maciek na okładce magazynu rajdowego WRC (piękna okładka). W sprzedaży od nadchodzącego piątku
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=696786927008912&set=a.111569325530678.12279.111548942199383&type=1&theater

Anonimowy pisze...

Z wszystkiego co się wyłania, a więc z wypowiedzi Roberta wynika, że od razu na początku 2013 roku był przekonany, że rajdy to będzie sport na długie lata (czy wręcz do końca sportowej kariery). W związku z tym po co to puszczanie oka, że F1 ponad wszystkim. Przecież Robert nawet teraz, gdy jest 56 dni przed Rajdem Monte Carlo nie zastanawia się nad operacją lecz jedyny kłoopot Roberta to z kim w Citroenie będzie jeździł.
Ja nie mam prertensji do Roberta, że chce rajdować, ale po co to ciągłe wspominanie jeszcze o jego byłym sporcie, do którego niby chce wrócić, a wszystko co robi jest wręcz zaprzeczeniem "planu" powrotu do F1. Jeśli teraz RK będzie miał kłopoty z pilotem to ja tylko nieśmiało przypominam, że samo wypowiedzenie słów: "mam nadzieję, że nie będę w rajdach" to delikatnie mówiąc nie są zachęcające słowa dla Kuśnierza czy Szczepaniaka. Poza tym pilot Kubicy nie może modlić się o to, żeby Robert nie odzyskał sprawnosci i rotacji, bo wtedy wróci do F1.
O ile wiem np. Kuśnierz ma bardzo dobrze prosperujący biznes, któremu musi poświęcać dużo czasu, zresztą wiekszosć polskich rajdowców i pilotów to zamożni ludzie, pilnujący swoich firm i stąd czerpią pieniadze na rajdowe hobby. Zwróćcie uwagę na słowa polskich załóg rajdowych:
"Sezon jest strasznie napięty". Ten strasznie napięty seozn to AŻ 7 rajdów w sezonie, z których większosć ma dwa dni. Już wygospodarowanie czasu na te 7 miejscowych rajdów z tesatmi stanowi prolblem dla naszych kierowców i pilotów rajdowych.
Wojtek

Anonimowy pisze...

Robert, powiedział wyraźnie -przed sezonem umawiałem się z Maćkiem na rajdy. A skoro tak to na min 3 lata. Powiedział też, że skoro coś powiedział to chciałby się z tego zobowiązania wywiązać. Zakładam więc, że miały być rajdy na 3lata ale przez partnera nie wyszło. Robert po tej lekcji chyba wie, że najlepiej liczyć na siebie i nie warto iść w stronę sportu gdzie może być wystawiony do wiatru. Swoją drogą myślę, że ciężko tak jak on poświęcić się w 100% tylko pracy 24h na dobę więc znaleźć pilota o podobnym charakterze do niego będzie MEGA ciężko..
Mieli jeździć 3 lata zbierając razem doświadczenie a tu wszystko w piach -szkoda.
Jak znajdzie pilota, który znowu nie da rady to co wtedy..? znowu kolejny rok w plecy..?!
jak się idzie w Rajdy to po to żeby zbierać doświadczenie i iść na majstra w WRC w końcu. Ale samemu się nie da..
Opcja jazdy w pojedynkę jest teraz lepsza dla Roberta wg mnie i w tą stronę pójdzie..
pzdr

Anonimowy pisze...

Przepraszam bardzo , ale skąd Pan Wojtek wie nad czym się zastanawia Robert Kubica i co będzie robił w przyszłym roku , chyba nie jest Pan jasnowidzem, bo jeśli tak to proponuje zmienić blog
Pozdrawiam Majka

Anonimowy pisze...

W Przeglądzie Sportowym Robert udowodnił, że nie wie co robić, a niezależnie co zrobi będzie to niezbyt dobre.
Nie jest przekonany, że pójście na sto proc. do rajdów jest dobre (jak rozumiem kwestia pilota - czyli ciemność widzę oraz tego, że wie, że wypadłby z orbity zainteresowań światka F1). Jak możecie rozważać dla Roberta wielkie laury w rajdach (niektórzy widzą go jako mistrza WRC 2014 albo 2015, sic!), jeśli Robert wie, że trzeba zacząć od zera z nowym pilotem? Ogier z Ingrassią "zgrywają się" bodaj 8 lat. Nawet jeśli przyjmiecie, że Ogier, Neuville, Latvala, Hirvonen są sto razy mniej utalentowani to jednak ogromnym doświadczeniem i syper współpracą z pilotami biją Roberta na głowę. Niedawno trwało linczowanie Maximusa, ale przecież oberwało się także Malcolmowi Wilsonowi, który powiedział, że kto wie czy w niektórych rajdach 2014 Kubica nie osiągnąłby podium. Pewnie Wilson miał na myśli rajdy asfaltowe, których w kalendarzu WRC jest dwa i pół na rok.
Robert w jednej opcji moim zdaniem miał dobre podejście: nadal rajdy, ale nie na full - czyli nadal poprawianie jazdy rajdowej i nauka, ale i dałby sobie czas na przeprowadzenie operacji czyli ostatniej szansy na F1. Jednak Robert przede wszystkim chce się ścigać, a operacja wyłączy go na 2 miesiace, może na kwartał - zapewne ten ew. kwartał bezczynności Roberta dobija i dlatego operacji ma nie być.

Anonimowy pisze...

Super film Przypadki-Wypadki wrc 2013

https://www.youtube.com/watch?v=GMh84wu685U

Anonimowy pisze...

"Z wszystkiego co się wyłania, a więc z wypowiedzi Roberta wynika, że od razu na początku 2013 roku był przekonany, że rajdy to będzie sport na długie lata (czy wręcz do końca sportowej kariery). W związku z tym po co to puszczanie oka, że F1 ponad wszystkim."

@Wojtek,

wróć do tej wypowiedzi Roberta i przeczytaj ją jeszcze raz. Robert wcale nie był przekonany, że zostanie w rajdach - powiedział, że JEŻELI zostanie w rajdach, to na 3 lata (bo na krótszy czas się nie opłaca, niewiele osiągnie bez doświadczenia).
Zatem JEŻELI zostanie w rajdach, to na 3 lata. Ale wcale nie jest przesądzone, że zostanie w rajdach, bo - jak wielokrotnie mówił - on chce wrócić do F1 i TO jest jego nadrzędny cel. Cel, którego NA RAZIE nie może zrealizować, więc zastanawia się, co będzie dla niego najlepsze i jak najlepiej pod względem sportowym/zdrowotnym wykorzystać czas, który nieubłaganie ucieka.

On nie ściemnia z tą F1, on tam chce wrócić. Jak powiedział, jest grupa lekarzy, która uważa, że kolejna operacja niewiele da, i jest inna grupa lekarzy, kóra uważa, że kolejna operacja mogłaby go przybliżyć do tego celu - on sam woli wierzyć tej drugiej grupie.
Ale przeszedł już tyle tych operacji, że pewnie ma już dość szpitali i operacji, a stuprocentowej gwarancji sukcesu też przecież nie ma. Więc Robert pewnie rozważa wszystkie "za i przeciw" i układa sobie w głowie wszystkie możliwe scenariusze, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję.

o

Anonimowy pisze...

Jak widać Robert miał rację twierdząc, że dziennikarze w Polsce, ale też i KIBICE nie bardzo rozumieją w języku ojczystym. Przecież te "3 lata" to tylko założenie, czas jaki dawałby sobie na osiągnięcie szczytu w WRC, GDYBY W NIM POZOSTAŁ. A tak przecież wcale być nie musi. 1. Może stan zdrowia pozwolić mu na wcześniejsze przejście do F1 2. albo mistrzostwo w WRC przyjść wcześniej. 3. Albo i jedno i drugie;)
(!!!)Mateusz(!!!) dokonaj aktualizacji - jest nowa wypowiedź Y.Mattona - najkrócej mówiąc potwierdza w niej, że RK jest pierwszoplanowym kandydatem do fotela kierowcy fabrycznego Citroena na następny sezon, Rajd Walii nic nie zmienił a wręcz nawet utwierdził ich pozytywne stanowisko, no i wręcz jest ZACHWYCONY Robertem geniuszem kierownicy i jako człowiekiem (uczciwym-potrafiącym np. przyznać się do błędu i rzetelnym partnerem dotrzymujacym zobowiązań) również...

OldHorse pisze...

@Anonimowy 13:38, nie sądzę, żeby 2 - 3 miesiące przerwy miały Roberta "dobijać", zwłaszcza, że dałoby to czas na ewentualną operację. Rajdy "nie na full" mogą oznaczać występ tylko w części rund WRC lub w całym cyklu ERC. WRC2 z oczywistych względów odpada, Robert pokazał, że nawet zieloniutki jak szczypiorek na wiosnę zdecydowanie wykracza poza poziom tej serii. Problemem mogą być raczej koszty prywatnych startów w WRC (bo skoro nie na cały sezon, to nie w zespole fabrycznym - chyba, że Robert miałby, jak w tym roku Loeb, dzielić samochód z szejkiem Al Qassimi) albo przewidywany niewielki postęp (w sensie poziomu rywalizacji) w serii ERC.

Bardziej intryguje mnie opcja "wyścigowa", bo skoro nie samochody z dachem, to co ? LMP1 razem z MW ? te samochody... też mają dach.
Z punktu widzenia ewentualności powrotu do F1 najbardziej sensowna wydaje się operacja, a potem starty w Mercedesie DTM, połączone z pracą w ich symulatorze F1 i ewentualnymi testami w bolidzie. Finansowo ten wariant też byłby chyba najlepszy.

Anonimowy pisze...

http://m.onet.pl/sport/motorowe/rajdy-samochodowe,1dd6g

Anonimowy pisze...

IndyCar też może być opcją,sporo kierowców F1 tam emigruje.

OldHorse pisze...

Indycar to w tej chwili jeszcze gorsze dziadostwo, niż GP2. Poza tym, gdyby Robert dał radę jeździć "indykiem", to zapewne zmieściłby się również w samochodzie F1.