Strona główna Informacje z WRC O Robercie Kubicy Klasyfikacje Kontakt English version

piątek, 4 grudnia 2009

Ważne zmiany w WRC - komentarz Kubicy

Kilka ważnych zmian będzie miało miejsce w przyszłym roku w WRC, WRC2 i WRC3. Kara za spóźnienie na start OS-u będzie bardziej surowa, potwierdzono również brak międzyczasów dla kierowców.

Od przyszłego sezonu zakazana będzie jakakolwiek komunikacja między zespołami a załogami, w której przekazywane będą informacje na temat tempa rywali. Nie będą one mogły być podawane zarówno zdalnie, jak i pokazywanie np. tablic przejeżdżającej załodze.

Surową karę wprowadzono za brak startu danej załogi w określonym czasie. Każda załoga, która nie opuści punktu startowego w ciągu 20 sekund, zostanie wycofana z rywalizacji i będzie mogła wrócić następnego dnia dzięki Rally 2.

Zmiany zaszły również w WRC2 i WRC3, gdzie do klasyfikacji zespołów będzie punktowała tylko jedna - najwyżej sklasyfikowana załoga danej ekipy.

Na swoim profilu na portalu Facebook, Cezary Gutowski opublikował komentarz Roberta Kubicy dotyczący braku międzyczasów w WRC:

W przyszłym roku kierowcy WRC mają nie korzystać już z międzyczasów w trakcie jazdy. Czy to dobry pomysł?
Tak naprawdę to uważam, że jak komuś będzie na tym zależało, to i tak będzie miał te pomiary. Moim zdaniem tego zakazu nie da się wyegzekwować. Nie wiem, jak można sprawdzić, czy aby ktoś nie dostał informacji o czasach.

A ty wolałbyś jeździć z tymi pomiarami, czy bez?
W ubiegłym roku jeździłem ze splitami, a w tym różnie. Na zmianę. Większość rajdów jechałem bez splitów, bo i tak z nikim się nie ścigałem i mi to za dużej różnicy nie robi. Mam inne priorytety. Dużo nauki. Nie sądzę, aby ta zmiana wpłynęła na widowisko, czy na wyniki. Kierowcy nie będą się starali mniej, czy bardziej dlatego, że nie będą mieli międzyczasów. Uważam jednak, że jak ktoś bardzo będzie chciał mieć informacje na ten temat, to można to bardzo łatwo obejść. Na przykład stara metoda. Nienajlepsza, ale ostatecznie kto mi udowodni, że flaga wywieszona obok danego z zakrętu z napisem "6" nie oznacza międzyczasu.

Można też przekazywać sygnały dźwiękowe...
Nie, bo sygnałów nie da się wysyłać, a poza tym ile razy będziesz pikał? Nie o to chodzi. Tu walka toczy się o dziesiąte sekundy. Uważam jednak, że nie da się tego wykluczyć. Trzeba by zakazać wożenia telefonów w aucie. Może w paru rajdach może nie być wszędzie sygnału, ale w większości jest, a my w ubiegłym roku nie mieliśmy co prawda międzyczasów od zespołu, ale mieliśmy właśnie na telefonie, który był widoczny. Gdy przychodził SMS to widzieliśmy czasy. 

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Brak komentarzy: